Više nema zvanja komunalaca zbog buke, validan samo mejl upravniku zgrade

Nova gradska Odluka o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama, koja je usvojena krajem decembra 2017. godine, uvela je nova pravila ponašanja u novosadskim zgradama zbog čega su se mnogi stanari žalili Zaštitniku građana Novog Sada, saznaje 021.
Više nema zvanja komunalaca zbog buke, validan samo mejl upravniku zgrade
Foto: 021.rs
Naime, 27. decembra 2017. godine, Skupština grada donela je Odluku o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama. Ovom odlukom predviđeno je da građani više ne pozivaju samostalno komunalnu policiju kada je u zgradi u kojoj žive buka ili bilo kakvo drugo remećenje mira - već sve probleme u pisanoj formi prijavljuju upravniku zgrade/stambene zajednice, a koji potom one koji prave probleme treba da - uči ponašanju. 
 
Konkretno, član 44 ove odluke propisuje da o nepoštovanju kućnog reda stanari prvo obaveštavaju upravnika u pisanoj formi, a on će po prijemu pisanog obaveštenja da pouči prekršioca da je u obavezi da poštuje opšta pravila kućnog reda, pa će da sačini belešku. Ukoliko se stanar ni nakon toga ne pridržava pravila kućnog reda, učinjeni prekršaj se prijavljuje komunalnoj policiji.
 
Međutim, tu nije kraj - član 45 odluke propisuje da je upravnik u obavezi da "pomogne" komunalnoj policiji u obavljanju posla, tako što će ukazati na pojedinačne propuste stanara i dati podatke o stanarima koji se ne pridržavaju opštih pravila kućnog reda u zgradi. Komunalna policija može da izda prekršajni nalog.
 
Ovakva načela izazvala su revolt dela građana i upravnika zgrada, koji su se javili Zaštitniku građana Novog Sada. Kako kažu, neverovatno je da komunalna policija neće izlaziti na teren po pozivu građana i da postoji obaveza pisanog obraćanja upravniku zgrade - čak i u situaciji da se neko, recimo, nasilno ponaša ili pravi buku u tri sata ujutru.
 
"Zaštitnik građana Novog Sada primio je više pritužbi u kojima se građani žale iz razloga što Odlukom nije regulisan način ponašanja stanara u stambenim zgradama po pitanju buke koji bi zaštitio stanare, onako kako su to uradili drugi gradovi. Potom, žale se na proceduru obaveštavanja komunalne policije koja je vrlo komplikovana, što odlaže vreme reakcije. Nadalje, građani navode da je potrebno da komunalne službe reaguju na prijave bilo da su od strane stanara ili upravnika, te postavljaju pitanje šta da rade stanari ukoliko je upravnik odsutan", kaže za 021 Zaštitnica građana Marina Popov Ivetić.
 
Kako dodaje, jedno udruženje građana prijavilo je da komunalci zahtevaju prisustvo upravnika kada se postupa po kršenju kućnog reda, što nije u skladu sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada - naime, član 53 ovog zakona ni u jednoj rečenici ne propisuje ovu obavezu upravnika, već definiše da je isti dužan da evidentira problem, ne i da izlazi na teren. 
 
Građani su predložili da se ova gradska odluka stavi van snage dok se ne održi javna rasprava, a potom usvoji nova, bolja odluka.
 
"Zaštitnik građana Novog Sada će u narednom periodu razmatrati sve primedbe iz dostavljenih pritužbi i preduzeti mere iz svoje nadležnosti, a jedna od nadležnosti Zaštitnika građana Novog Sada je i da podnese inicijativu za izmenu odluka i drugih opštih akata, ako smatra da do povrede prava građana dolazi zbog nedostatka u propisima, kada smatra da je to od značaja za ostvarivanje i zaštitu prava građana", poručuje za 021 Zaštitnica građana Novog Sada.
 
Tu nije kraj nelogičnostima gradske odluke. Ista u članu šest pominje "porodično slavlje" kao posebnu okolnost, iako nije jasno šta se pod tim misli. Zato se Zaštitnica građana Marina Popov Ivetić obratila Skupštini grada Novog Sada sa zahtevom da protumači čitav član šest, a posebno šta znači "porodično slavlje".
 
Kako za 021 kaže predsednik Udruženja privatnih licenciranih upravnika Novog Sada Nebojša Berak, ova odluka koju je usvojila Skupština grada je "antiustavna" i problematična po više osnova. Prvo, odluka prebacuje dužnosti komunalne policije delimično na upravnike.
 
"Zbog čega plaćamo komunalnu policiju? Ovo je totalno rasulo. Zbog čega bih ja morao da budem prisutan na licu mesta, da hrabrim i bodrim komunalnog policajca da radi svoj posao? Besmisleno je i to što će meni stanar slati mejl ako se nešto dogodi u tri ujutru. Šta ćemo ako ja nisam tu?", navodi Berak. 
 
Inače, kako saznaje 021, ove sedmice će po pitanju Zakona o stanovanju i održavanju zgrada biti održan sastanak u Ministarstvu građevinarstva sa svim upravnicima zgrada, a na sastanku će biti potegnuto i pitanje ove odluke Grada Novog Sada. 

Komentari 158

  • Mile

    30.09.2020 18:21
    Došli divlji da isteraju pitome. Ako želite da sačuvate svoju dušu i mir isto tako da se zaštitite zlih misli i loših osećanja, dok ste još uvek normalni idemo na selo i budimo se u prirodi.
  • MiLLan

    04.07.2020 10:10
    Trajanje i termin kućnog reda
    Samo bismo naveli deo jednog komentara od pre dve godine, koji je suštinski nelogičan (

    "Nebojša berak 02.03.2018 • 11:06

    Da li mozete da date odgovor za vreme odmora koje je od 23-05 ?
    Odluku nisam doneo ja niti upravnici niti profesionalni upravnici. Odluka je pomeni potpuno loša jer barem bi trebalo od 22 do 07h. Ne primereno je da neko može da pravi buku ujutro posle 5h. "

    Nebojšino promećivanje, kućni red tokom večernjih sati je od 23-05, umesto da je u terminu 23-07). Ne treba ništa komentaristati, već se logično nameće par pitanja: ko je, u mogućnosti da taj zakon promeni, i da li bi sami majordomi ("finija" reč za domara), mogli da organizovano utiču na promenu ovog termina (odnosno, vraćanje na jedan razumniji raspon, 23-07)?

    Drugo, u nekim ranijim vremenima je popodnevni kućni red tokom radnih dana trajao sat duže od ovog, koji propisan današnjom regulativom (14-17). Popodnevni kućni red uspostavljati od 16-18 nije previše logično, jer su Nova Vremena nametnula i nov radni i životni raspored građana. Ranije, dok se radilo od 07-15 (ili od 06-14), kućni red je u popodnevnom terminu bio prilađen tom životno-radnom rasporedu (ranije je popodnevni kućni red bio 14-17). Danas, kada se radi od-devet-do-pet, a kući ne dolazi pre šest popodne, kome je namenjen termin od 16-18? I kako, uopšte prilagoditi popodnevni termin Novim Vremenima (jer, nije mnogo logično ni da taj termin bude, recimo, šale radi, od 18-21)
  • Problem

    12.01.2020 10:23
    Problem jos veci
    Ja se ukljucujem u ovu temu, iz Bga sam, tacnije iz Zemuna, imam komsiju alkosa polu bogolja koj je pritom izuzetno nasilan, svako vece pusta glasnu rock i heavy metal muziku koja traje celu noc uglavnom, ponekad i nastavi ujutru, ponekad pusti od 6 ujutru ponekad u tolu celog dana, ali svaki dan se to desava.
    Ja sam ga prijavlhivala komunalcima, koji dodju pokucaju pozvone na vrata, on ne otvara, i oni odu, zvala sam policiju oni kao docice i ne izadju, pokusala sam letos sici dole kad mi je pao mrak na oci jer mi je dete bilo bolesno a ja i muz nismo mogli zaspati od glasne muzike u ponoc i svasta sam dozivela od doticnog, tresla sam se. Pretio je mom muzu kojekakvim sekiram, obavestena je i upravnica, ali niko nista... ovo je da poludis. Muz kaze da ce ici u policiju to nam jos ostaje... ili da se selimo, jer ovo je vise nenormalno. Pomozite ako ko i.a kakvu ideju, suludo je razmisljati o sacekusama i razbijanjima glave doticnom jer ni muz ni ja necemo u zatvor. Pomozite...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti