Dejanović je rođen u Velebitu kod Kanjiže 1927. godine, kao jedno od desetoro dece.
Tokom okupacije završio je u zloglasnom mađarskom logoru Šarvar, a potom je prebačen u logor Heršig u Nemačkoj. Iz Nemačke je došao u Novi Sad gde je završio Industrijsko-zanatsku školu, potom je pohađao Političku i Srednju fiskulturnu školu, te posle dve godine stekao diplomu i postao prvi sekretar pokrajinske Komisije za fizičku kulturu. Kasnije je diplomirao na Višoj školi za organizaciju rada.
1974. biran je za odbornika, a potom i predsednika Skupštine opštine Novi Sad, a na tu dužnost je ponovo izabran 1978. Kad je Novi Sad 1980. transformisan u sedam opština i konstituisana Gradska zajednica, izabran je za predsednika Gradske skupštine i na toj funkciji ostao do 1982. godine.
Za Dejanovića se vezuje da je značajan doprinos dao urbanoj izgradnji, sređivanju privrednog i komunalnog stanja u gradu, kao i razvoju prosvetno-kulturnog i sportskog života. Za vreme osmogodišnjeg mandata na čelu Novog Sada, podignute su zgrade Srpskog narodnog pozorišta i Spensa, izgrađeni Most slobode i limanski Dom zdravlja.
Nosilac je Zlatne plakete SNP i Zlatne medalje Jovan Đorđević (1981), kao i francuske Legije časti (1984) za doprinos unapređenju jugoslovensko-francuskih odnosa. Dobitnik je Oktobarske nagrade Novog Sada iste godine, a 2016. mu je uručena Februarska nagrada za doprinos razvoju grada u periodu od 1974. do 1982.
- Najviše gradsko priznanje dodeljeno je Jovanu Dejanoviću za ostvarenje smelih ideja, čime je dao izuzetan doprinos razvoju Novog Sada tokom vršenja funkcije predsednika Skupštine opštine, odnosno Gradske skupštine Novog Sada u dva mandata, kada je Grad doživeo privredni, urbanistički i kulturni procvat izgradnjom škola, bulevara, Doma zdravlja i objekata koji su postali simboli Grada, kao što su Srpsko narodno pozorište, Most slobode i Gradski sportski centar "Vojvodina - navedeno je u obrazloženju iz Skupštine grada.
Vreme i mesto sahrane će biti naknadno objavljeni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 67
/
toliko ste se zapalili ispravljanjem istorije
priznajte nekada uradjeno, lakse cemo ziveti zajedno
Mika
Toma
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar