Produženi boravak veliki izazov za novosadske škole, pripremljene i "učionice za izolaciju"

Školska 2020/2021. godina donosi brojne izazove pred roditelje, ali i pred nastavno osoblje, saglasni su direktori novosadskih osnovnih škola koji su o pripremi za nastavu i o preventivnim merama pričali za 021.
Produženi boravak veliki izazov za novosadske škole, pripremljene i "učionice za izolaciju"
Foto: 021.rs
Nastava u osnovnim školama biće uglavnom organizovana tako da mlađi razredi (od prvog do četvrtog) pohađaju nastavu pre podne, a stariji (od petog do osmog) posle podne. Odeljenja će, mahom, biti podeljena u dve grupe po 15 (ili manje) učenika. 
 
Učitelji i nastavnici imaju operativne planove u skladu sa programom za rad u ovakvim uslovima, potvrđuju direktori novosadskih škola i ističu da će ova nastava biti usklađena sa satnicom nastavnih jedinica koje učenici mogu raditi onlajn preko sredstava javnog informisanja i platforme RTS planeta.
 
Milan Spasojević, direktor OŠ "Kosta Trifković" kaže za 021.rs da će se u školi primenjivati kombinovani model nastave i da će doći do određenih promena koje se tiču predmeta i nastavnih jedinica.
 
"Deca će neposredno u radu imati obavezne predmete, srpski, matematiku, istoriju, hemiju, biologiju, fiziku, i geografiju. Što se ostalih predmeta tiče, kod nekih je broj časova smanjen, umesto tri časa fizičkog biće jedan čas. Oni će jedan deo raditi nešto drugačije", objašnjava Spasojević.
 
Kako navodi, neki predmeti će se raditi isključivo onlajn. 
 
Produženi problemi sa produženim boravkom
 
Kao jedan od najvećih izazova za veliki broj škola pokazao se i produženi boravak. Ovo smatra i Spasojević koji predvodi školu u kojoj se skoro 300 roditelja opredeljuje za dnevni boravak. Problem je, ipak, što obaveza brige o deci u dnevnom boravku spada na sedam nastavnika.
 
"Postoji pritisak da se dnevni boravak organizuje u punom obimu. Ukoliko bude nastavljen pritisak, nama će za rad u produženom, u skladu sa uslovima kriznog štaba, biti potrebno još nastavnika. Za te potrebe ćemo, verovatno, iskoristiti prisustvo kolega koji predaju neke od izbornih predmeta koji se rade onlajn, kao što su građansko, veronauka, fizičko i muzičko", priča Spasojević. 
 
U skladu sa merama biće organizovana i ishrana, pa će u trpezariji deca morati da sede na propisanoj udaljenosti i da izbegavaju kontakte, što će kontrolisati zaposleni u produženom boravku.
 
Produženi boravak kao izazov vidi i Nemanja Jovišević, direktor Osnovne škole "Miroslav Antić", koji za 021.rs kaže da su u ovoj školi već preraspodeljeni nastavnici fizičkog, veronauke i građanskog vaspitanja, ali i pedagozi i psiholozi koji bi mogli da pomognu nastavnicima koji rade u boravku.
 
U Osnovnoj školi "Dositej Obradović" ne vide rešenje u angažovanju drugih nastavnika, već u pokušaju da se smanji broj korisnika dnevnog boravka tako što će se apelovati na roditelje da, ukoliko baš ne moraju, ne prijavljuju decu za ovu opciju. 
 
Ukoliko dete pokaže simptome - soba za izolaciju
 
Nemanja Jovišević za 021 otkriva da će škola "Miroslav Antić" imati i "učionicu za izolaciju".
 
"Odvojili smo i jednu učionicu koja nam služi za izolaciju. U tom slučaju, ukoliko učitelj ili nastavnik primeti da je učeniku loše ili da mu se stanje pogoršava, pored one standardne procedure gde obaveštavamo roditelje da dođu po dete, smeštamo dete u odvojenu prostoriju u kojoj će, naravno, u svakom trenutku biti neko od kolega kao dežurni nastavnik. To je sad moguće izvesti jer od petog do osmog razreda učenici idu u poslepodnevnu smenu, biće tu veliki broj nastavnika koji će moći da se brinu o tome", naglašava Jovišević. 
 
Ipak, ističe da je važno da roditelji shvate da je neophodno da izmere telesnu temperaturu detetu pre nego što krene od kuće. Prostorija za izolaciju određena je i u Osnovnoj školi "Dositej Obradović", navodi za 021 direktor te ustanove Stanimir Paunić.
 
Paunić naglašava da dete kod kog se primete simptomi mora biti izolovano na adekvatan način, bez panike i zastrašivanja.
 
"To će se tako izvesti da se neće druga deca, naročito mlađi razredi, uznemiriti i osetiti ugroženim. Naravno, sve u skladu sa uputstvima koja imaju i nastavnici. I roditelji će biti obavešteni. Sve je to na neki način isplanirano kako ide. Neće se praviti nepotrebna panika, ali opet sledimo sva uputstva Ministarstva zdravlja i Ministarstva prosvete", kaže Paunić.
 
Uprkos nestabilnoj epidemiološkoj situaciji, većina roditelja opredelila se za redovnu nastavu u školama. Sagovornici 021 ocenjuju da taj broj ne prelazi dva, tri odsto od ukupnog broja učenika. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Skola

    27.08.2020 09:20
    Skola
    Neki roditelji su zamenili teze. Umesto sto mole skole da im deca idu u skolu i boravak jer nema ko da ih cuva, oni bi trebalo da se obrate ovoj drzavi, da drzava izdvoji sredstva za roditelje za tri meseca. To moze biti u obliku da se bar jednom roditelju omoguci da 2,3 meseca bude kuci sa detetom, ili da se roditelju omoguci polucasovno radno vreme da moze da ode po dete u skolu, ili placeno odsustvo. To bi drzava trebala da plati, ako se svima pomaze, zasto ne i roditeljima. Mogla bi da se izdvoje sredstva za roditelje koji nikako ne mogu da odsustvuju s posla, da time plate dadilje. Tako je u Evropi. Mogla su da se izdvoje sredstva za placanje knjiga i skolskog pribora za roditelje koji nisu u mogucnosti to da obezbede.
  • Iva

    27.08.2020 02:18
    Skola
    Hajde malo da se spusti lopta.
    Dobro, poštovani roditelji, da li zaista mislite da bi neki nastavnik učinio bilo šta sto bi ugrozilo dete u bilo kom smislu? Hajde manite se medija, politike i odlazeceg nam ministra prosvete. Pa 98% nas voli svoj posao, voli rad sa decom, radujemo se tom 1.septembru. Nedostaju nam učionice i deca. Oni su naša energija.
    Roditelji i nastavnici treba da nadju zajednički jezik, da sarađujemo a ne da pretimo jedni drugima. Kakvu onda sliku šaljemo našoj deci? Mi smo tu svi zbog njih. Dajte da u ovim nenormalni uslovima i pritiscima sa svih strana ova školska godina počne koliko toliko u pozitivnoj atmosferi.
    Neko je pomenuo rad boravka. Na žalost nije to do direktora ili nastavnika da ne žele da rade duže, šta više većina će raditi preko norme, već
    fizički nedostaje kadrova. Pošto i u boravku deca ne smeju biti u grupama većim od 15 učenika, kad se svi podele u dve grupe mogu se pokriti samo do određenog perioda (do 13.30). Ako ministarstvo dozvoli da se zaposle na određeno novi kadrovi za boravak onda će se radno vreme produžiti.
    Srećan nam početak ove čudne školske godine.
  • Tasic Blagoje

    27.08.2020 01:11
    Samo referendum nista drugo
    Narod treba da se organizuje i raspisati nacionalni referendum sta je najbolje za svoje dete.Ne moze nepismena i polupismena bagra koja sebe naziva"direktorima skola" i "strukom" da odlucuje o zivotu dece poreskih obveznika od cijih poreza jedu hleb(a znamo kako ga jedu,premijerka se useljava u vili Jovanke Broza cije je renoviranje kostalo 300 hiljade eura samo bez vrednosti vile,.bagra koja sebe naziva politicarima se bespravno useljava u vili supruge prvog coveka Jugoslavije i pricaju nam nesto o "poretku,ustavu,zakonima..").

    Roditelji treba da se organizuju i referendum peticija i to je to.U Svajcarskoj je isto bio problem prica bivsi kolega sa posla hoce maske nece maske i referendum 97% stanovnika Svajcarske je REKLO NE MASKAMA ni deci ni nastavnom osoblju.Deca u Svajcarskoj polaze BEZ MASKI.

    Niko ne sme rec da im kaze.Uterali su Vam lazni strah u kostima putem medija i laznih PCR testova i taj lazni strah koriste za masovno ispiranje mozgova i demonstraciju moci.A ispod svih tih "mantila" i "struke" se kriju ljudi koji ne znaju sta imaju od imovine i pokretne i nepokretne.BEZ POREKLA.Bez ijednog jedinog eura/dinara porekla ODAKLE IM.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti