Kvadovi ne mare za zaštićeno područje: Buka ugrožava opstanak malobrojnih orlova krstaša na Fruškoj gori

Građani i ekološki aktivisti nedavno su na društvenim mrežama objavili video snimke na kojima se vide vozači terenskih vozila - kvadova koji prolaze šumskim stazama na Fruškoj gori.
Ekološki aktivisti tvrde da se sve dešava blizu hranilišta za divlje ptice, koja su postavljena kako bi se na području tog nacionalnog parka ponovo nastanile ugrožene vrste, poput orlova krstaša. 
 
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije nedavno je na teritoriji Vojvodine postavilo veštačka gnezda, koja su namenjena upravo za tu vrstu ptica, sa željom da se one ponovo, u većem broju, gnezde u Srbiji.
 
"Opasno je uznemiravanje ptica kao što su orlovi krstaši jer su izuzetno osetljivi na prisustvo čoveka, kada se čovek nalazi u njihovoj neposrednoj blizini, oni nemaju uslove za gnežđenje", objašnjava za Novu ekonomiju Mirjana Rankov iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
 
 
Rankov, koja je učestvovala u projektu postavljanja veštačkih gnezda, kaže da orlovi krstaši zbog blizine čoveka napuštaju svoje gnezdo.
 
Ona objašnjava da jaja orlova krstaša koja su položena u gnezdo tada mogu da se ohlade, dok mladunci koji u njemu odrastaju mogu da uginu, ako se njihovi roditelji ne vrate na vreme u stanište. 
 
"Zato čovek treba da bude na udaljenosti od najmanje kilometar, a bolje i više, od samih lokacija na kojima se ptice nalaze", kaže Mirjana Rankov.
 
Ona precizira da kvadovi ne mogu fizički da ugroze ptice, ali da je štetna njihova buka u blizini lokacija na kojima se nalaze orlovi zbog kojih je hranilište i postavljeno. 
 
Podsetila je da su se krstaši nekada gnezdili na Fruškoj gori.
 
"Najverovatnije je uzrok njihovog nestanka upravo to što je Fruška gora s proleća, u gnezdećoj sezoni, preokupirana ljudima", napominje sagovornica Nove ekonomije.
 
Prema podacima Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, u našoj zemlji trenutno postoje nekoliko aktivnih gnezda orlova krstaša. 
 
"Što se tiče samih ptica, njihov broj je veći, ali gnezdećih parova ima svega tri", kaže Mirjana Rankov.
 
Ona kaže da su u okviru projekta Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije sva gnezda za krstaše postavljena u Vojvodini. Podseća i da bi brigu o Fruškoj gori trebalo da vodi služba Nacionalnog parka Fruška gora.
 
"Dakle Fruška gora je zaštićeno područje. I upravljač tog područja treba da vodi računa o zaštiti ptica", napominje Rankov.
  • Zlatibore pitaj Taru

    11.02.2021 09:39
    Napraviti Zlatibor od Fruške
    Ajde da napravimo Zlatibor od Fruške gore? Koja bre šuma, daj neki sadržaj za debile. Ko da je jedina u Vojvodini, toliko gora, brda i planina a vi zapeli...
    p.s. ako vidim još jednu babu sa 500 visibaba u ruci, platiću ovima sa kvadovima da je zgaze pa taman te visibabe na 40 dana
  • Saša

    05.01.2021 08:33
    Vidim da je puno komentara tipa, treba odvojiti ovu stazu od one, napraviti posebne staze i slično.. Fruška gora nije park, pa da se uređuje! Da napravimo možda i trg i fontanu koja peva i svira? Već smo je i previše okupirali. Da li je moguće da ni malo nemate osećaja za prirodu i za svoje okruženje!? Nije poenta da Frušku goru prilagodimo našim potrebama i pobudama, već da se mi prilagodimo. Ako vam za vožnju motorom nije dovoljan put preko venca, onda idite u vožnju pored Drine, na Divčibare i sl. Kvadove neću ni da komentarišem.. To vozilo je jedino korisno u rukama spasilačkih jedinica vojske, policije i gorske službe spasavanja. Svima ostalima je potpuno nepotrebno i nema nikakvu praktičnu funkciju osim da stvara buku i da služi za iživljavanje..
  • Rasa sa salasa

    04.01.2021 19:37
    @Medo
    Medonjo, drž se teme.

    MOTORAŠI NAPOLJE IZ NP FRUŠKA GORA!

    Ovo je akutno. Sledeća bi po meni trebala da bude zabrana teškog saobračaja preko Venca. Truju nenormalno, prevrću se cisterne... Pa posle redom šumokradice, lovokradice, berači zaštićenog bilja... Naravno, osnovni preduslov za ovo je da se dovede ozbiljna ekipa u JP FG. Bez toga ništa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti