Novo ruho za Kisačku i Temerinsku: Planiraju se višespratnice, garaža, park, kuća Mileve Marić ostaje sačuvana

Plan detaljne regualcije bloka ulica Temerinske, Kisačke i Dositejeve, u kojem se predviđa izgradnja višespratnica, nalazi se na ranom javnom uvidu do 4. februara.
Novo ruho za Kisačku i Temerinsku: Planiraju se višespratnice, garaža, park, kuća Mileve Marić ostaje sačuvana
Foto: 021.rs

U ovom delu grada se nalaze i dva objekta, kuća Mileve Marić Ajnštajn u Kisačkoj, te zgrada Lazara Dunđerskog u Temerinskoj, koji su pod zaštitom i oni će biti sačuvani, ali će biti okruženi višespratnicama.

Frekventne ulice, u kojem i dalje dominiraju kuće, mogle bi u budućnosti da dobiju nešto drugačije ruho, odnosno da odu u visinu. Na ovom prostoru biće omogućena izgradnja zgrada od dva do pet spratova sa potkrovljem. 

Frekventne ulice, u kojem i dalje dominiraju kuće, mogle bi u budućnosti da dobiju nešto drugačije ruho, odnosno da odu u visinu. Na ovom prostoru biće omogućena izgradnja zgrada od dva do pet spratova sa potkrovljem. 
 
"Stanje građevinskog fonda je u većini slučajeva izuzetno loše, te je započela rekonstrukcija uz Kisačku i na produžetku Karađorđeve ulice, kao i na planiranoj regulaciji Dositejeve, koja se proširuje na jugu", navodi se u planskom dokumentu, u kojem se ističe to da ovo područje karakteriše "izuzetan položaj u odnosu na saobraćajnu mrežu grada i neposredna blizina gradskog jezgra".
 
  
 
Na ovom prostoru su već nikle neke višespratnice. Porodični stambeni objekti biće namenjeni višeporodičnim stambenim, stambeno-poslovnim ili poslovnim objektima. 
 
"Područje koje će biti obuhvaćeno planom je jednim delom namenjeno stanovanju, koje podrazumeva višeporodično stanovanje srednjih gustina naseljenosti, od dvospratnica sa potkrovljen do četvorospratnica sa potkrovljem... U okviru zone centra predviđa se izgradnja višeporodičnih stambenih objekata, stambeno-poslovnih ili poslovnih objekata, od tri do pet spratova, sa potkrovljem, uz mogućnost planiranja i jednog objekta veće spratnosti koji bi imao ulogu prostornog repera", stoji u dokumentu koji se nalazi na ranom javnom uvidu.
 
Urbanisti su ukazali i na nedostatak zelenih površina u ovom delu, zbog čega će se formirati manji park u središnjem delu područja obuhvaćenog planom. Međutim, u samom parku neće biti mnogo prostora za mnoštvo sadržaja, ali će u posebnim delovima biti obezbeđen prostor za dečije igralište. 
 
  
 
Registrovan je i problem nedostatka parkinga, pa se iz dokumenta saznaje da na 465 stanova ima tek oko 170 parkinga mesta. Taj problem bi trebalo da bude ublažen izgradnjom parkinga, ali i garaže koja se se planira u Temerinskoj ulici. 
 
Šta će biti sačuvano?
 
Planom je predviđeno da dva objekta koja su nepokretna kulturna dobra budu sačuvana. U pitanju je porodična kuća Mileve Marić Ajnštajna u Kisačkoj 20, te kuća na uglu Kisačke i Temerinske koju je izgradio Lazar Dunđerski.
 
"Deo parcela koje se odvajaju za parkovsku površinu, a predstavljaju lokacije na kojima su živeli Mileva Marić Ajnštajn i slikar Pavle Simić, biće uređene u znak sećanja na njihove živote i dela", navodi se u planu.
 
  
 
Porodična kuća Mileve Marić Ajnštajn trebalo bi da postane muzej posvećen liku i delu ove naučnice. Kuću je 1907. godine igradio Milevin otac, Miloš, po projektu arhitekte Mihajla Petljanskog. 
 
Kuća u Temerinskoj 1, odnosno na uglu Temerinske i Kisačke, u kojoj je sada smeštena prodavnica jeftine robe, izgradio je 1902. godine čuveni veleposednik Lazar Dunđerski, po projektu Imre Kvarcvegera. U ovom objektu se nekada nalazila kafana "Tri krune"
 
"Iako je enterijer nekada poznate novosadske kafane preuređen, spoljni izgled objekta nije menjan i danas svedoči o orginalnom arhitektonskom rešenju sprovedenom za potrebe kafane s kraja XIX veka", navodi se na sajtu Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Vladimir

    29.01.2021 08:56
    Citaj tekst
    Da li je neko od vas koji na ovaj tekst pisete negativne komentare prosao nekada kroz Temerinsku ulicu da vidite te stracare i dvorista sa urusenim kucama? Prosetajte pa pogledajte na sta lici ta ulica koju cuvate od modernizacije i boljih uslova zivota isto tako procitajte ovaj tekst ceo, pogledajte plan pa onda komentarisite. Ukratko za one koji na osnovu naslova pisu komentare: Zgrade na mestu urusenih kuca, sacuvane stare kuce od velikog znacaja za istoriju Novog Sada, park skoro celom dijagonalom kvarta i na kraju parking garaza.
  • Nataša

    27.01.2021 19:28
    Realno
    Realno, jedan veliki broj kuća u Temerinskoj se POTPUNO raspada i logično je da se to sve sruši i da se zida novo. Ne mogu te raspale i ružne kućice da, nama koji živimo U Novom Sadu, predstavljaju autentičnost bilo čega. Naprosto, toliko su neugledne da ih treba sklanjati. Kroz javne rasprave treba se izboriti za urbanistički red, i nema sumnje da je Grad spreman za takve zahteve. Niko ne ruši Zmaj Jovina i Dunavsku, pa da se diže tolika galama... Niti će, možemo biti sigurni.
  • NadaNS

    27.01.2021 11:39
    NadaNS
    Banda bi samo da gradi! Pokušali smo da spasemo parkić na uglu Kisačke i Temerinske ali ne vredi... mafija je to!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti