.jpg)
Novo zaduživanje Pokrajine pred poslanicima: Za energetsku sanaciju zgrada 12 miliona evra od EBRD
Pokrajinska vlada još jednu godinu zaredom planira dugoročno zaduženje i to u iznosu od 2,1 milijardu dinara - 700 miliona je dopuna postojećem zaduženju, a 1,4 milijardi je za potrebe novog projekta.

Foto: 021.rs
Poslanici Skupštine Vojvodine u utorak, 8. februara, razmatraće predlog odluke o novom zaduženju kod Evropske banke za obnovu i razvoj.
Razlog je, navode nadležni u Pokrajini, potreba da se u oko 80 javnih objekata uradi energetska sanacija.
Pokrajinska vlada prethodno je od Ministarstva finansija dobila saglasnost da krene u novo zaduženje. Zatraženo je odobrenje za povlačenje preostalog dela kreditne linije u iznosu od 238 miliona dinara za nastavak uvođenja sistema automatizovane odbrane od grada na području radarskog centra "Bajša" i "Samoš", ali i odobrenje za novo kreditno zaduživanje kod poslovne banke u ukupnom iznosu od 2,1 milijardu dinara.
Od navedenog iznosa, 700 miliona dinara potrebno je za završetak finansiranja automatizovane odbrane od grada na pomenuta dva područja, a oko 1,4 milijardi dinara (12 miliona evra) uložiće se narednih godina u unapređenje energetske efikasnosti.
Inače, APV ima neotplaćene dugove po ranijim zaduženjima u iznosu od pet milijardi dinara, podaci su od 31. decembra 2021. godine. To je 6,48 odsto u odnosu na ostvarene tekuće prihode prošle godine.
"S tim u vezi, sa planiranim dugoročnim kreditnim zaduženjem u iznosu od 2.348.960.000 dinara, novi nivo duga bi porastao na 7.374.039.802 dinara što čini 9,51 odsto u odnosu na ostvarene tekuće prihode u 2021. godini, a što je u skladu sa članom 36. stav 2. Zakona o javnom dugu koji propisuje da iznos neizmirenog dugoročnog zaduženja za kapitalne investicione rashode ne može biti veći od 50 odsto ukupno ostvarenih tekućih prihoda budžeta lokalne vlasti u prethodnoj godini", navodi se u mišljenju Ministarstva finansija kojim se odobrava novo zaduženje Pokrajini.
Očekuje se kamatna stopa od 1,50 odsto godišnje preko šestomesečnog euribora. Ukoliko je šestomesečni euribor negativan, primenjivaće se kamatna stopa od 1,5 odsto godišnje na period od 13 godina (uključujući tri i po godine grejs period).
Koje će javne zgrade biti sanirane tek treba da bude poznato.
"Pri izboru, vodilo se računa o tome da budu obuhvaćeni objekti kojima su neophodne mere energetske efikasnosti, te je od ukupnog broja odabranih objekata četvrtina onih koji za energente još uvek koriste ugalj, mazut, lož-ulje ili električnu energiju", navodi se u pokrajinskoj skupštinskoj odluci o zaduživanju, koja će biti sutra na dnevnom redu Skupštine Vojvodine.
Pretpostavka je da će se ove godine povući 3,4 miliona evra, a 8,4 miliona evra treba da se povuče 2023. godine. Preostali iznos od 2,4 miliona evra biće povučeno 2024. godine.
"Javne zgrade su posebno zanimljive i važne iz energetskog aspekta. Razlozi za to su visoki potencijal za poboljšanje energetske efikasnosti, mogućnost znatnog smanjenja javne potrošnje i njihova edukativna uloga na najširem društvenom nivou. Smanjenje potrošnje energije, kao i zamena vrste energenata, imaju i značajan uticaj na zaštitu životne sredine", navodi se u odluci.
Pre nego što je ova odluka zvanično usvojena u Skupštini Vojvodine, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović i regionalni direktor EBRD Mateo Kolonđeli već su početkom decembra prošle godine potpisali takozvano Mandatno pismo ili Ugovor o pretfinansiranju, kojim su definisani osnovi zaduženja.
Inače, na dnevnom redu sutrašnje sednice Skupštine Vojvodine naći će se i predlog prvog ovogodišnjeg rebalansa budžeta APV, koji je 021.rs analizirao OVDE. Poslanici će razmatrati i predlog odluke o izradi prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora pruge Beograd - Šid - granica Hrvatske, deonice Stara Pazova - Golubinci - Šid i pruge Inđija - Golubinci.
Sednica počinje 8. februara u 10 časova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
UŽIVO: Na blokadama tri raskrsnice u Novom Sadu 15 minuta tišine za stradale u padu nadstrešnice
09.02.2025.•
3
Blokada tri velike raskrsnice u Novom Sadu održava se danas, 9. februara, povodom 100 dana od pada nadstrešnice i isto toliko dana "borbe za pravdu i odgovornost".
Ulaz u Master centar zaključan i drugog dana Sajma zavičaja u Novom Sadu, prisutna žandarmerija
09.02.2025.•
0
Glavni ulaz u Master centar Novosadskog sajma zaključan je i danas, drugog dana kada se u ovom objektu održava šesti po redu "Sajam zavičaja - zavičaj kroz privredu, turizam i kulturu".
Tokom obnove pruge Novi Sad - Budimpešta poprilično se kralo: U jednoj noći nestalo 11 tona opreme
09.02.2025.•
5
Dokumentacija koju je objavilo Više javno tužilaštvo u Novom Sadu pruža uvid i u razmere krađa koje su se dešavale tokom rekonstrukcije pruge do mađarske granice.
Novo izdanje Slobodnog dnevnika danas ispred zgrade Radio-televizije Vojvodine
09.02.2025.•
4
Deo zaposlenih na Radio-televiziji Vojvodine najavio je da će u nedelju, 9. februara u 12 časova organizovati drugi Slobodni dnevnik, ispred zgrade RTV-a na Mišeluku.
Studenti blokiraju tri raskrsnice u gradu: 100 dana od pada nadstrešnice - 100 dana borbe za pravdu
09.02.2025.•
15
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta najavili su da će danas, 9. februara, na tri sata blokirati tri raskrnice u gradu.
Trag novca u slučaju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu: Profesor FTN-a o istrazi
09.02.2025.•
11
Tri meseca od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, grupa stručnjaka odlučila je da analizira dostupne dokumente, sa građevinskog, pravnog, ekonomskog i medijskog stanovišta.
Profesori iz Novog Sada: Rešenje trenutne krize je jednostavno - ispuniti sve studentske zahteve
09.02.2025.•
11
Studentske blokade širom Srbije ušle su u treći mesec. Protesti studenata su delimično i radikalizovani - nakon blokade beogradske Autokomande na 24 časa, usledile su blokade mostova u Novom Sadu.
Drama SNP-a štrajkuje zbog studentske borbe - Pokrajinski sekretarijat o novcu za kulturu
08.02.2025.•
8
Pokrajinski sekretarijat za kulturu reagovao je na najavu sedmodnevnog štrajka Drame Srpskog narodnog pozorišta navodeći da je u budžetu za 2025-tu, za oblast kulture izdvojeno 7,25 milijardi dinara.
Odbornica Mrnuštik: Napao me je član obezbeđenja gradonačelnika Novog Sada
08.02.2025.•
6
Odbornica opozicione Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini grada Novog Sada Maja Mrnuštik objavila je snimak napada obezbeđenja gradonačelnika na nju ispred Novosadskog sajma.
Rok za prvu ratu poreza na imovinu je dan pre Sretenja: Novosađani plaćaju za oko 15 odsto više
08.02.2025.•
4
Rok za uplatu prve rate ovogodišnjeg poreza na imovinu u Srbiji je 14. februar a za Novosađane će, shodno odluci Gradskog veća od novembra 2024. godine, taj porez biti uvećan za oko 15 odsto.
FOTO: Navijački grafiti prekrili Dom zdravlja u Rumenačkoj
08.02.2025.•
32
Fasada Doma zdravlja u Rumenačkoj ruinirana je natpisima a prema fotografijama sa lica mesta, nije teško pretpostaviti ko su autori.
Miroje Jovanović podneo ostavku na mesto predsednika Skupštine Novosadskog sajma
08.02.2025.•
33
Miroje Jovanović je saopštio da je podneo ostavku na mesto predsednika Skupštine Novosadskog sajma.
FOTO, VIDEO Održan skup roditeljske solidarnosti: Da sve novosadske škole potpuno obustave rad
08.02.2025.•
58
U Novom Sadu je održan protest "Roditeljske solidarnosti" - šetnja podrške prosvetnim radnicima i studentima.
Sutra ujutru umeren mraz, tokom dana pretežno sunčano
08.02.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutru biti slab mraz, a tokom dana pretežno sunčano i vetrovito uz umerenu prolaznu oblačnost.
VIDEO: Pred Sajam zavičaja zaključan ulaz u Master centar, čuva ga policija i obezbeđenje
08.02.2025.•
51
Danas i sutra na Novosadskom sajmu održava se, kako je najavljeno, šesti po redu "Sajam zavičaja – zavičaj kroz privredu, turizam i kulturu".
O Vesićevom iskazu: Do upotrebne dozvole se dolazi kao i do diploma, ali niko neće ni da je kupi
08.02.2025.•
23
Izjavu bivšeg ministra građevinarstva Gorana Vesića da bi nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu pala i da je imala upotrebnu dozvolu, sagovornici Danasa ocenjuju kao ruganje žrtvama.
U Betaniji rođena 21 beba, među njima i bliznakinje
08.02.2025.•
0
Prethodnog dana u novosadskom porodilištu bilo je 20 porođaja.
Šetnja "Roditeljske solidarnosti" danas u Novom Sadu: Evo kakav je plan
08.02.2025.•
53
Novosadski roditelji danas, 8. februara, organizuju šetnju podrške prosvetnim radnicima i studentima.
Danas košava, temperatura do osam stepeni
08.02.2025.•
0
U Novom Sadu u subotu ujutru slab mraz, tokom dana vetrovito uz umerenu oblačnost.
Godišnja nagrada NDNV-a u rukama deset novinarki i novinara: Podigli su standard profesije
07.02.2025.•
6
Nezavisno društvo novinara Vojvodine uručilo je Godišnju nagradu posvećenim novinarkama i novinarima među kojima je i novinarka i pomoćnica urednika Portala 021, Dragana Prica Kovačević.
Nastavnik na informativnom razgovoru u policiji: "Zbog podrške roditelja sve podnosim sa osmehom"
07.02.2025.•
16
Nastavnik informatike u Osnovnoj školi "Prva vojvođanska brigada" Valentin Novačić javio se na informativni razgovor u policiju, navodeći kratko da nije želeo da da izjavu bez advokata.
Komentari 2
Korisno
Energetska efikasnost, zaštita životne sredine su naša sadašnjost i budućnost. Hvala!
???
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar