
Firma povezana s Galensom kupila Navipovu opremu i došla do 120 hektara zemljišta u Karlovcima
Preduzeće Frug iz Sremskih Karlovaca, povezano sa kompanijom Galens, kupilo je na licitaciji Agencije za licenciranje stečajnih upravnika imovinu beogradskog Navipa u stečaju.

Foto: 021.rs
Reč je o objektima, mašinama i opremi za proizvodnju vina u Petrovaradinu, na Karlovačkom putu, piše VOICE. Procenjena vrednost nekadašnje Navipove vinarije bila je 96,6 miliona dinara, a Frug je za nju dao 40,4 miliona.
Postojeći Navipov kompleks biće rekonstruisan i, sudeći po projektu urađenom prošle godine, na putu ka Sremskim Karlovcima nići će savremena vinarija i destilerija sa muzejskim i ugostiteljskim prostorom.
Investitor je Frug d.o.o. Sa ovom firmom u vezu se mogu dovesti stotine hektara poljoprivrednog zemljišta na Fruškoj gori, između ostalog, i onih kojima gazduju Sanja Petrić, vlasnica Galensa, te Zemljoradnička zadruga Sremski Karlovci, čiji je Sanja Petrić član.
Frug d.o.o. Sremski Karlovci osnovan je u aprilu 2019. godine. Osnivači su bili OSSID kapital doo Novi Sad, u vlasništvu Sanje Petrić (sa 35 odsto udela u društvu), zatim FGK Real estate u vlasništvu Anđelke Galić (sa 35 odsto udela) i Vojislav Marković (30 odsto udela).
Ubrzo, tri meseca nakon osnivanja, u julu 2019, Agencija za privredne registre donela je rešenje kojim su izbrisani udeli OSSID kapitala i FGK Real estate. Umesto njih, upisani su udeli Đorđa Petrića od 35 odsto i Bojana Galića, takođe od 35 odsto.
Frug je imovinu Navipa na Petrovaradinu kupio na javnom nadmetanju koje je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika organizovala u februaru 2020. godine. Prodavale su se dve celine – jedna na Karlovačkom, a druga na Bukovačkom putu, a ukupna procenjena vrednost bila je 150,5 miliona dinara. Na Karlovačkom putu predmet licitacije bilo je građevinsko zemljište, te objekti, nameštaj, vozila, mehanizacija, mašine i poljoprivredna mehanizacija.
Stečaj nad nekadašnjim vinarskim gigantom Navipom otvoren je pred Privrednim sudom u Beogradu još 2012. godine i još nije prodato sve što je nekadašnjem velikom proizvođaču vina i žestokih pića pripadalo. Firma Frug je godinu dana po osnivanju uspela da dođe do dela te imovine – atraktivne građevinske parcele od 20.293 kvadratna metra, poslovnih i pomoćnih zgrada, mašina i opreme za proizvodnju vina. Neki od tih objekata, prema saznanjima VOICE-a, biće srušeni, a neki rekonstruisani prilikom izgradnje nove vinarije pod nazivom Frug.
Kompanija Galens poznata je javnosti, naročito novosadskoj, po tome što je za kratko vreme doživela poslovni bum rapidno povećavajući broj građevinskih investicija i izgrađenih stambeno-poslovnih kvadrata. Pred sudom u Novom Sadu u toku je proces u kojem se Galens sudi sa ekološkim aktivistima koji su ukazivali na nezakonite radnje uzurpiranja zaštićenih područja prirode, to jest ograđivanja nekoliko stotina hektara na obroncima Fruške gore među kojima se, osim privatnih parcela Sanje Petrić, nalaze i državne.
Novosađanka Sanja Petrić, supruga biznismena Nebojše Petrića, jedna od zastupnika u njegovom preduzeću Promist i jedan od stvarnih vlasnika kompanije Galens invest, na svoje ime kupila je 205 parcela na Fruškoj gori i njenim obroncima. Da bi se to imanje zaokružilo u jednu celinu, trebalo je pod svoje uzeti i parcele kojima gazduje država. Pašnjaci i njive u državnom vlasništvu dati su u zakup upravo licima povezanim sa Sanjom Petrić i Galensom, to jest Ljubodragu Adamoviću i njegovoj firmi Biljni lekar.
Na očiglednu povezanost pravnih lica Frug i Galens, između ostalog, ukazuje i kontakt mejl – Frugova adresa je office.invest@galens.rs.
Takođe, na nekadašnju Navipovu parcelu u Petrovaradinu upisana je hipoteka za iznos kredita od 480.119 evra sa periodom otplate od 72 meseca koji je zaključen između Nove banke iz Banja Luke kao poverioca i RS Galens Invest d.o.o iz Zvornika, kao korisnika kredita Galens investa iz Novog Sada, kao solidarnog dužnika.
U Sremskim Karlovcima Sanja Petrić kupila je čak 78 nepokretnosti (poljoprivredno zemljište i građevinsko zemljište van građevinskog područja). Lokacije na kojima je uzela parcele su Dobrilovac, Banstol, Dimšin do i druge. Na nekoliko parcela nalaze se vikend kuće ili pomoćni objekti, a uglavnom su to njive lošije klase, šume, vinogradi, voćnjaci, trstike i močvare.
I Frug poseduje poljoprivredno zemljište na obroncima Fruške gore, kao građevinsko zemljište i objekte u Sremskim Karlovcima i Petrovaradinu. Prema podacima VOICE-a, Frug u vlasništvu ima oko 2,5 hektara na potesu Dobrilovac. Vinograd, odnosno vinova loza kao kultura upisana je na samo 1.641 metara kvadratnih, a ostalo su pašnjaci, njive lošije klase, šume i voćnjaci. Ovo pravno lice je 2021. godinu završilo sa gubitkom od 39,7 miliona dinara.
Ipak, Frug je u 2021. godini dobio subvencije za podsticaje u proizvodnji u iznosu od 2.009.000 dinara.
Priču u celini čitajte OVDE.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Pogodnosti putem penzionerske kartice pružaće još 31 kompanija u Novom Sadu
02.10.2023.•
1
Novosadska filijala Republičkog fonda PIO i preduzeća na teritoriji grada će putem penzionerske kartice nove generacije pružati pogodnosti penzionerima.
Uskoro počinje prodaja elektronskih karata za plaćanje parkiranja u Novom Sadu
02.10.2023.•
1
JKP "Parking servis" ugovorio je instalaciju opreme i softvera koji će omogućiti plaćanje parkiranja kupovinom elektronske karte na kioscima i u maloprodajnim objektima.
Festival mentalnog zdravlja u Novom Sadu: Radionice, izložbe, predstave, tribine i mnogo toga još
02.10.2023.•
0
Festival mentalnog zdravlja i ove godine se organizuje na više lokacija u Novom Sadu i uz bogat sadržaj, a tema manifestacije je - empatija.
Roditelji, prijavite se: Radionice sa psihologom i logopedom o upotrebi tehnologije kod dece
02.10.2023.•
0
Novosadski roditelji mogu da se prijave za niz edukativnih radionica na temu negativnih uticaja televizije i telefona na razvoj dece, koje realizuju stručnjaci Doma zdravlja.
Stranka Zajedno: Novosađani da prijave pritiske i ucene za koga da glasaju
02.10.2023.•
4
Iz stranke Zajedno pozvali su Novosađane da im prijave slučajeve ucena koje dobijaju od strane političkih partija.
Besplatan upis u Gradsku biblioteku za decu tokom ove nedelje
02.10.2023.•
0
Deca uzrasta do 14 godina od ponedeljka, 2. oktobra pa do petka, 6. oktobra mogu besplatno da se učlane u Gradsku biblioteku.
FOTO: Ovako će izgledati stambeni blok oko nove zgrade suda
02.10.2023.•
14
Nadležni organi u potrazi su za radnicima koji će urediti blok oko zgrade suda u Stražilovskoj, koji će dobiti sportski teren, novo zelenilo, klupe, kao i novo javno osvetljenje.
U Dom zdravlja "Novi Sad" stiglo 12.000 doza vakcine protiv gripa
02.10.2023.•
0
U Dom zdravlja "Novi Sad" stiglo je 12.000 doza četvorovalentne vakcine protiv gripa, proizvođača "Abbott biologicals".
KCV daje 12 miliona na popravku sistema za klimatizaciju, pacijenti tvrdili da ne radi kako treba
02.10.2023.•
7
Klinički centar Vojvodine izdvojiće 12 miliona dinara na sanaciju sistema za klimatizaciju u bolnici na Mišeluku.
Počinju škole sporta na Spensu
02.10.2023.•
0
Upis u novi ciklus škola sporta na Spensu počinje od oktobra.
Elektronske karte GSP-a uskoro na još 23 prodajna mesta
02.10.2023.•
5
Gradski prevoznik odlučio je da proširi broj prodajnih mesta na kojima se mogu dopuniti elektronske karte sistema "NSMART".
Besplatni ultrazvučni pregledi dojki u ponedeljak i utorak ispred Promenade
02.10.2023.•
0
Besplatni ultrazvučni pregledi dojki organizuju se u ponedeljak i utorak, 2. i 3. oktobra, ispred Promenade.
Emerald Hill dani prodaje: Idealna prilika za kupovinu stana u Novom Sadu
02.10.2023.•
0
Kompanija "Emerald Hill", ugledni investitor stambenih objekata u Novom Sadu, organizuje Dane prodaje od 4. do 6. oktobra.
Besplatni zdravstveni pregledi za starije Novosađane u ponedeljak i utorak na dve lokacije
02.10.2023.•
3
Besplatni zdravstveni pregledi za starije Novosađane biće organizovani na dve lokacije u Novom Sadu u ponedeljak, 2. oktobra i utorak, 3. oktobra povodom Međunarodnog dana starijih osoba.
Tokom vikenda u Betaniji rođene 34 bebe
02.10.2023.•
0
Tokom vikenda, u novosadskom porodilištu bila su 34 porođaja.
Novosađani, novi radovi na putevima: Počinje sanacija Rumenačkog puta
02.10.2023.•
8
Rehabilitacija Rumenačkog puta počinje danas, 2. oktobra i odvijaće se fazno.
Novosađani, pred nama još jedna lepa jesenja sedmica: Pljuskovi mogući u sredu, inače sunčano
01.10.2023.•
1
Pred nama je jedna pretežno sunčana, ali svežija nedelja.
SPC odlikovala Igora Mirovića "za zalaganje na obnovi i izgradnji hramova, posebno u Vojvodini"
01.10.2023.•
35
Predsedniku Pokrajinske vlade Igoru Miroviću, na osnovu odluke Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve, uručen je u Sremskim Karlovcima Orden Svetog Save drugog stepena.
Uređuje se kej: Počinju radovi od "Mornarice" do Štranda
30.09.2023.•
10
Pripremni radovi duž Sunčanog keja započeti su na delu od "Mornarice" do Štranda.
Dve medalje za vredne đake: Novosađanka osvojila zlato na svetskom takmičenju iz engleskog u Rimu
30.09.2023.•
22
Novosađanka Ivana Rosić, učenica treće godine Karlovačke gimnazije osvojila je zlatnu medalju na svetskom takmičenju iz engleskog jezika u Rimu, u kategoriji Hippo 4.
Besplatni UZ pregledi dojki danas i sutra u Kisaču, u ponedeljak i utorak ispred Promenade
30.09.2023.•
0
Besplatni UZ pregledi dojki održaće se danas i sutra ispred MZ u Kisaču, a u ponedeljak, 2. i u utorak, 3. oktobra ispred Promenade.
Komentari 25
Aleksej
Mi smo od juce i ne znamo kako se to radi i zaradi ;) stan na "kopu".
iguman
Lela
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar