Najavili su da će u ponedeljak peticiju predati Skupštini grada.
Kako se navodi u saopštenju organizacija okupljenih oko inicijative "Digni gard, odbrani grad", peticija za ukidanje odluke o postavljanju spomenika je pokrenuta jer se na spisku imena, pored stvarnih žrtava iz tog perioda, nalaze i imena nalogodavaca, saučesnika i izvršilaca Novosadske racije i drugih zločina počinjenih u okupiranoj Bačkoj i Novom Sadu 1942. godine.
"Uz peticiju, biće predat i apel odbornicima i odbornicama, koji je uputilo 130 uglednih ličnosti akademskog, javnog i umetničkog života Srbije, u kome se iskazuje očekivanje da će odluka o podizanju spomenika biti ukinuta, a potom formirana nova komisija, koja bi obavila reviziju spiska nevinih žrtava 1944/45. i uklonila sva sporna imena", dodaje se u saopštenju.
Organizacije okupljene oko ove inicijative su Vojvođanski kulturni klub "Vasa Stajić", Omladinsko-studentska akcija (OSA), Savez antifašista Vojvodine, Zajedno, Demokratska stranka, Narodna stranka, Pokret slobodnih građana, Studentska reakcija, Udruženje antifašista Novog Sada, Zelena mreža Vojvodine, Pokret za preokret, Most solidarnosti, Društvo studenata Filozofskog Fakulteta, Vojvođanska politikološka asocijacija i Antifašistička koalicija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Mile
Ђорђе
Jovan
Krivica je individualna, kolektivno kaznavanje zrtava zato sto su pripadnici "njihovog" naroda radili strasne stvari je podjednako strasna kao i da se sami zlocini precutkuju. A bilo ih je. Madjarska vlas je bila okrutna.
Sklonite imena i napravite spomenik, zarad svih nasih buducih generacija koje trebaju i moraju da zive u miru. Prestanije da precrtavate madjarske nazive na tablama po vojvodjanskim selima. Prestanite to da radite, budale jedne.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar