
Društvo arhitekata: Zaustaviti radove na garaži kod Banovine, zabrinutost za objekat opravdana
Društvo arhitekata Novog Sada (DANS) zahteva da se zaustavi izgradnja podzemne garaže kod Banovine zbog nastalih oštećenja na tom objektu.

Foto: 021.rs
DaNS ocenjuje da su građani i stručnjaci s pravom zabrinuti za sudbinu objekata Banovine i Skupštine Vojvodine.
"Posebna pažnja i zabrinutost su usmereni na već nastale štete, popucale zidove usled sleganja unutar objekta Skupštine APV, i zabranu rada i boravka u delu krila gde su nastala oštećenja", navodi se u objavi Društva.
Stručnjaci DaNS-a dobili su od Uprave za urbanizam tehničku dokumentaciju koja se odnosi na radove na garaži, a i Konzervatorske uslove od Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada.
Kako navode, iako se u Odluci o utvrđivanju kompleksa Banovine za spomenik kulture navodi da je izgradnja novih objekata, zemljanih i drugih radova koji mogu ugroziti statičku bezbednost spomenika kulture zabranjena, u Konzervatorskim uslovima navodi se tačka koja je u suprotnosti sa Odlukom. Zavod u njoj propisuje da "podzemna garaža mora biti potpuno ukopana, osim kod stepenišnih vertikala".
Odlukom je propisana zabrana izgradnje u zaštićenoj okolini objekta, a u pogledu radova koji mogu ugroziti statičku bezbednost, radovi na izgradnji podzemne garaže na manje od tri metra od spomenika, svakako spadaju u takvu vrstu radova.
"Na osnovu navedenog, proizilazi da su lokacijski uslovi za izgradnju podzemne garaže izdati suprotno Odluci o utvrđivanju kompleksa Banovine u Novom Sadu za spomenik kulture. Postavlja se pitanje da li je uopšte na ovom mestu trebalo dozvoliti bilo kakvu izgradnju novih objekata, pa makar oni bili i pod zemljom, ukoliko je bitno da se ne naruši stabilnost okolnih objekata? Posebno kada u samom centru grada postoje povoljnija I praktičnija rešenja za izgradnju ovakvih objekata", ističe DaNS.
Dodaju da se u pomenutim Konzervatorskim uslovima zahteva obavezno izdavanje Saglasnosti na projektnu dokumentaciju od strane Zavoda, ali da oni tu saglasnost nisu videli, pa se pitaju da li je uopšte pribavljena, a ako nije, kako je investitor dobio građevinsku dozvolu.
"Analizirajući priloženu projektnu dokumentaciju, utvrdili smo da se projektant skoro uopšte nije bavio udaljenošću postojeće zgrade Skupštine APV u odnosu na buduću garažu, na onom mestu gde je ona najmanja. Samo na jednom od prikaza se vidi kota postojećeg objekta i planirane pozicije betonskih šipova kojih će biti 306, na dubini od 18,00m i ta udaljenost na kritičnim mestima iznosi manje od tri metra. Smatramo da ova udaljenost nije dovoljna da bi se radovi bezbedno obavljali, i nažalost se to ispostavilo kao tačno", ocenjuju.
Pitaju i kako je moguće da se nastavlja sa radovima nakon što je utvrđeno da je došlo do pucanja i da je bilo propusta u pribavljanju dokumentacije.
Navode da u svim velikim gradovima Evrope koji u samom centru imaju izgrađene objekte od visokog istorijskog i arhitektonskog značaja, njihovo okruženje je s razlogom ostavljeno otvoreno, prostrano, ozelenjeno i često takva prostranstva imaju karakter parkova.
"I okolina Banovine i Skupštine APV je od početka bilo planirana kao zelena površina, i kako bi to po pravilu trebalo da bude, ona je trebala to i da ostane", ističu arhitekte.
DaNS zahteva da se zaustave radovi na izgradnji podzemne garaže kod Banovine dok se ne pribavi i potvrdi sva Zakonom predviđena dokumentacija, "da se sačini Zapisnik o nastaloj šteti i predvide mere sanacije i zaštite postojećih objekata i da se konačno počne sa većom pažnjom i jačom kontrolom sprovodi izgradnja ovako važnih iza naš grad posebno značajnih objekata".
Podsetimo, građevinska inspekcija zabranila je korišćenje dela zgrade Skupštine Vojvodine zbog pucanja zidova i drugih oštećenja, dok se ne proceni stanje konstrukcije. U građevinskoj inspekciji su za 021.rs naveli da su u pitanju manja oštećenja i da će, nakon izrade Elaborata o proceni stanja konstrukcije, Grad bez odlaganja naložiti izvođaču radova da obavi sve potrebne radove i dovede objekat u prvobitno stanje.
Izvođači radova rekli su za 021.rs da oštećenja usleg sleganja objekta nisu iznenađenje i da su bila predviđena projektom, koji predviđa i sanaciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO, VIDEO Novosadski studenti obeležavaju devet meseci od pada nadstrešnice: Ova borba je dostojanstvo
01.08.2025.•
3
Novosadski studenti i Zborovi građana obeležavaju devet meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice koja je usmrtila 16 ljudi i teško ranila jednu.
VIDEO Požar na Keju: Gore šupe i granje, vatrogasci na terenu
01.08.2025.•
1
Na Keju žrtava racije je oko 22 časa izbio požar, na terenu su dva vatrogasna vozila.
Pokrajinska vlada sa 300 miliona dinara finansira infrastrukturne projekate: Evo u kojim opštinama
01.08.2025.•
0
Pokrajinska vlada će sa gotovo 300 miliona dinara finansirati završetak infrastrukturnih projekata na teritoriji nekoliko opština u Vojvodini.
Slučaj "Pad nadstrešnice": Uhapšeno ukupno 11 osoba, među njima i bivši ministar Tomislav Momirović
01.08.2025.•
7
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da je uhapšeno jedanaest osoba, među kojima i Tomislav Momirović, bivši ministar građevinarstva u vreme rekonstrukcije Železničke stanice Novi Sad.
Tužilaštvo: Uhapšeno još pet osoba u istrazi o finansijskim tokovima rekonstrukcije železnice
01.08.2025.•
8
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da je nakon šest osoba, među kojima je bio i Tomislav Momirović bivši ministar građevinarstva u vreme početka rekonstrukcije, uhapšeno još pet osoba.
Profesori i saradnici Akademije: "Profesoru emeritusu Goranu Markoviću mesto je na Akademiji, s nama"
01.08.2025.•
4
Deo profesora i saradnika Akademije umetnosti u Novom Sadu izrazio je "najoštriji protest i duboko ogorčenje povodom postupanja prema profesoru emeritusu, reditelju Goranu Markoviću".
Dragana Milošević imenovana za vršioca dužnosti upravnika Srpskog narodnog pozorišta
01.08.2025.•
15
Pokrajinska vlada danas je imenovala Draganu Milošević za vršioca dužnosti upravnika Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.
Velika tragedija i buđenje nacije: Kako Novosađani vide devet meseci od 1. novembra?
01.08.2025.•
6
Poslednjih devet meseci u Srbiji i Novom Sadu niko nije mogao da predvidi. Sve je počelo velikom tragedijom 1. novembra i konačnom pobunom građana protiv - svega.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada već pominjan u kontekstu nadstrešnice: Uhapšen bivši direktor
01.08.2025.•
1
Bivši direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada Siniša Jokić uhapšen je po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, a u slučaju istrage pada nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra.
Inženjer Đajić tvrdi: Ključni podaci u vezi sa padom nadstešnice se još čuvaju, Momirović ubrzavao radove
01.08.2025.•
9
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavo je povodom novih hapšenja u tom slučaju da se i dalje čuvaju ključni podaci u vezi sa padom nadstrešnice, u kom je poginulo 16 osoba.
Zborovi Novog Sada pozivaju naprednjake da "napuste brod koji tone"
01.08.2025.•
13
Zborovi građana Novog Sada pozvali su naprednjake da, kako su istakli, "napuste brod koji tone".
"Humanitarni ponedeljak" za Aleksandru Krstić
01.08.2025.•
0
Akcija "Humanitarni ponedeljak", u ponedeljak, 4. avgusta, biće posvećena našoj sugrađanki Aleksandri Krstić.
Devet meseci posle, privedeni izvođači radova: Šta smo do sada pisali o "Startingu" i drugim firmama?
01.08.2025.•
16
Među privedenima u akciji hapšenja Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u vezi sa padom nadstrešnice su i odgovorna lica pojedinih firmi koje su radile na rekonstrukciji stanice.
Blokada glavne raskrsnice u Temerinu u subotu: Traže izbore i čistu vodu
01.08.2025.•
3
Zbor građana opštine Temerin najavio je blokadu raskrsnice ulica Novosadske i Petefija Šandora u ovom mestu za subotu, 2. avgusta.
Obeležavanje 30. godišnjice "Oluje" u Sremskim Karlovcima: Prisustvuju Vučić i Dodik
01.08.2025.•
44
Obeležavanje 30. godišnjice od akcije "Oluja" održaće se u Sremskim Karlovcima u nedelju, 3. avgusta.
Momirović, Starting, Deko, Jokić: Ko se hapsi zbog korupcije u projektu rekonstrukcije pruge?
01.08.2025.•
49
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da je šest osoba uhapšeno zbog sumnji na korupciju u okviru projekta modernizacije i rekonstrukcije železničke pruge Novi Sad – Subotica – Kelebija.
FOTO, VIDEO Novi Sad zastao na 16 minuta: Pošta građanima poginulim pre devet meseci
01.08.2025.•
2
Novi Sad je na dan obeležavanja devet meseci od tragedije zastao na 16 minuta.
Akcija hapšenja u vezi sa padom nadstrešnice, uhapšen Tomislav Momirović
01.08.2025.•
57
U toku je akcija hapšenja po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, u vezi sa slučajem pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, pišu mediji.
Devet meseci od pada nadstrešnice: Devet meseci bez odgovora
01.08.2025.•
7
Danas, 1. avgusta, navršava se devet meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, koja je usmrtila 16 ljudi, a jedna devojka je teško povređena.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 20 beba
01.08.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Komentari 25
xxxxxxxxxxxx
Nene
vasa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar