
Kladionice u Novom Sadu "niču" kao pečurke: Na desetine su blizu škola, a kockara sve više
Kockanje postaje sve veći problem u Srbiji - patoloških kockara je sve više, broj kladionica raste, a njihova udaljenost od škola je, pokazuje analiza 021.rs, u nekoliko slučajeva jedva minimalna.

Foto: Pixabay
Ta udaljenost je toliko mala da je zakon jedva ispoštovan.
Prema istraživanju 021.rs, u Novom Sadu postoje slučajevi u kojima su kladionice dobile uverenja o međusobnoj udaljenosti koja je manja od zakonski propisanih 100 metara, odnosno posluju uprkos tome što su preblizu.
Iako mogu da dovedu do razvoja zavisnosti, klađenje i slot-mašine u velikoj meri su normalizovane aktivnosti. Jedino što je potrebno je da oglasite da je maloletnicima zabranjen ulaz, što ne garantuje da se ta zakonska zabrana poštuje. Situaciju dodatno komplikuje mogućnost onlajn klađenja, gde granice ne postoje nakon što označite da imate više od 18 godina.
Novi Sad - grad u kom s novom zgradom "nikne" i kladionica
Portal 021.rs u poslednja dva meseca je prikupljao i analizirao svako uverenje od udaljenosti kladionica i automat-klubova na teritoriji Grada Novog Sada. Prema Zakonu o igrama na sreću, kladionica ne može da bude na udaljenosti manjoj od 200 metara od objekta škole, što kontroliše Uprava za igre na sreću Ministarstva finansija.
Podnosilac zahteva za otvaranje kladionice ili automat-kluba ima obavezu da Ministarstvu finansija dostavi dokaz o lokaciji objekta, odnosno o njegovoj udaljenosti od škola. Ispunjenost navedenog uslova utvrđuje se na osnovu podataka iz uverenja koje izdaje Republički geodetski zavod.
Udaljenost je zakonom definisana kao najkraći bezbedni pešački put od najbliže ivice zgrade osnovnih i srednjih škola do ulaza u objekat u kojem se priređuju igre na sreću - što je odredba koja je u javnosti i najspornija. Ova udaljenost mora da iznosi najmanje 200 metara, a zvanični podaci dostavljeni 021.rs na osnovu Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja pokazuju da je najmanja udaljenost između kladionice i škole u Novom Sadu svega 200,5 metara, odnosno pola metra više od zakonskog minimuma.

Foto: Pixabay
Portal 021.rs poseduje uverenja o udaljenostima za 199 kladionica otvorenih u Novom Sadu, koliko nam je dostavljeno iz Uprave za igre na sreću. Prema javno dostupnom elektronskom registru igara na sreću (e-RIS), koji vodi Uprava za igre na sreću, u Novom Sadu ima 298 priređivača igara na sreću, uključujući kladionice i automate - dozvolu ima 161 automat i 137 kladionica.
U Futogu ima 10 objekata - pet kladionica i pet automata, u Sremskoj Kamenici ima tri automata i tri kladionice, a u Rumenci ima dve kladionice i jedan automat.
U Petrovaradinu ima 15 objekata - sedam kladionica i osam automata, u Kovilju su tri automata i tri kladionice, dok su u Kisaču u jednom objektu i kladionica i automati. U Kaću ima tri kladionice sa automat-mašinama, u istoj ulici, međusobno udaljeni svega stotinak metara. Najbliža kladionica u Kaću je od Osnovne škole "Đura Jakšić" u ovom mestu udaljena oko 350 metara.
U Veterniku ima pet kladionica i pet automata, a u Bukovcu rade dve kladionice sa slot mašinama.
Prema važećem zakonu, udaljenost između dve kladionice, odnosno između kladionice i automat-kluba ili igračnice, ne može da bude manja od 100 metara. Ova udaljenost uzima se u obzir tek od izmena zakona 11. aprila 2020. godine, što znači da su kladionice pre tog datuma mogle da budu otvorene i na manjoj udaljenosti. Tome svedoči i situacija u Novom Sadu, gde postoje kladionice i slot-klubovi bukvalno jedni pored drugih.
Udaljenost mere geometri, a kladionice su te koje angažuju određenu firmu da izmeri date udaljenosti za potrebe izdavanja dozvole. Prema našoj analizi, merenja za potrebe lokacija više kladionica u Novom Sadu radilo je ukupno 32 različita geodetska biroa.
Prema analizi uverenja o udaljenosti koja ima 021.rs, najviše objekata u Novom Sadu ima "Max Bet" sa ukupno 55 kladionica. To je gotovo i polovina "kladioničarskog tržišta" u Novom Sadu.

Foto: Pixabay
Daljina (ne) igra ulogu
Zakonska obaveza udaljenosti od 200 metara između kladionice i srednje ili osnovne škole poštuje se sa, u brojnim slučajevima, zakonskim minimumom. Prema analizi 021.rs, najkraći bezbedni pešački put od najbliže ivice zgrade obrazovnih ustanova do ulaza u kladionicu u Novom Sadu je samo 200,5 metara - i to između Osnovne škole "Đura Jakšić" i kladionice "MerkurXTip" u Svetosavskoj ulici, u Kaću.
Samo 201,99 metara je udaljenost između OŠ "Jovan Jovanović Zmaj" i kladionice pomenute firme za klađenje u Sremskoj Kamenici. Ova kladionica je takođe udaljena samo 204,8 metara od Srednje medicinske škole "7. april" u Cara Dušana u Novom Sadu.
Kladionica "Pinn bet" u Fruškogorskoj ulici u Novom Sadu udaljena je minimalnih 202,9 metara od Osnovne škole "Jovan Popović" u Ravaničkoj 2. Još manja je udaljenost između ruleta "Gaja" u Futoškoj ulici br. 8 i OŠ "Branko Radičević" u Futoškoj br. 5 - samo 201,8 metara.
U zvaničnoj evidenciji izdatih uverenja postoje primeri vrlo malih, zakonski nedovoljnih udaljenosti između kladionica. Tako je između dve kladionice na Bulevaru Evrope udaljenost svega 79,2 metra, pokazuje uverenje iz 27. maja 2022. godine. Budući da je ovo uverenje izdato nakon stupanja na snagu pravila o minimalnoj udaljenosti od 100 metara između dva objekta igara na sreću, pitanje je kako je dozvola za rad uopšte izdata.
Između dve kladionice u Augusta Cesarca i Laze Kostića udaljenost je 91,25 metara, potvrđeno je uverenjem iz maja 2022. godine.
Prošle godine je za područje Grada Novog Sada izdato 20 uverenja o udaljenosti, koje služe za dobijanje dozvola za rad. Ove godine je, prema podacima od 10. marta datim za 021.rs, izdata jedna dozvola.
Kladionice i automat-klubovi doživljavaju ekspanziju u godinama ekonomske neizvesnosti i inflacije. Ujedno sve mlađe osobe raspolažu sa sve više novca, a priređivači igara na sreću trude se da kockanje predstave kao bezazlenu zabavu u kojoj je moguće i zaraditi.
Koliko je zavisnost od kockanja velik problem u Srbiji?
Kako za 021.rs kaže doc. dr Dragana Ratković sa Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Vojvodine, razlikuje se nekoliko obrazaca kockanja. Tako postoji društveno kockanje – oblik igre koji služi isključivo za razonodu i zabavu u slobodnom vremenu, uz simboličan ulog i limitiran gubitak ili dobitak.
"Postoji i ozbiljno društveno kockanje – u kojem kockari pronalaze u igrama osnovni oblik zabave, sve slobodno vreme provode u kockanju i drže se unapred određenih eventualnih gubitaka. Problematično kockanje okupira najveći deo slobodnog vremena, uz nekontrolisani ulog, nemogućnost limitiranja dobitka ili gubitka, te kompulzivnu želju za povratom izgubljenog uloga", objašnjava dr Ratković.
Ističe postojanje patološkog kockanja – kad postoji kompulzivna potreba za kockanjem bez ikakvog limita i kontrole, na štetu većine ostalih životnih aktivnosti koje osoba ima.
"Prevalenca patoloških kockara za Evropu iznosi jedan do dva odsto, dok je u SAD jedan do tri odsto, te je pretpostavka da je i u Srbiji približan broj pacijenata u opštoj populaciji. Prema podacima kojima aktuelno raspolažemo, ono što je evidentno i zabrinjavajuće jeste porast broja bolničkih lečenja osoba sa dijagnostikovanim patološkim kockanjem unazad tri godine, u odnosu na raniji period", upozorava dr Dragana Ratković sa Klinike za psihologiju KCV.

Foto: Pixabay
Na pitanje koliko se ozbiljnih slučajeva zapravo otkrije i leči, a koliko problema ostane zataškano u društvu u kojem je ova zavisnost tabu tema, naša sagovornica kaže da se većina slučajeva zavisnosti leči tek nakon vrlo dugog perioda kockanja. U tom periodu osobi život može da bude uništen.
"Nažalost, kao i svaka druga zavisnost, prepoznaje se kasno, a javljanje na lečenje je nakon decenijskog postojanja bolesti, najčešće nakon pokušaja suicida i usled postojanja komorbidnih psihijatrijskih poremećaja, od kojih su najčešći poremećaji raspoloženja, anksiozni poremećaji i zavisnost od psihoaktivnih supstanci", kaže dr Ratković.
Najugroženiji su mladi od 18 do 25 godina, kod kojih postoji najveća verovatnoća da će se razviti zavisnost od kockanja - kod starijih srednjoškolaca i studenata. Dr Dragana Ratković naglašava da se najveći broj pacijenata javlja na lečenje tek nakon 30. godine života, kad su problemi uveliko prisutni.
"Roditelji teže prepoznaju ovaj vid zavisnosti te upravo iz tih razloga su neophodne kontinuirane edukacije. Osnovna karakteristika poremećaja je perzistirajuće ponavljanje kockanja, koje se nastavlja i često pojačava uprkos ozbiljnim socijalnim posledicama, kakvi su osiromašenje, poremećeni porodični odnosi i poremećaj ličnog života", objašnjava ova iskusna stručnjakinja.
Budući da se kockanje reklamira kao uzbudljiv provod, sveprisutno je i fizički dostupno na gotovo svakom koraku i u sve većem broju, potražiti pomoć postaje sve teže. Svaka bolest zavisnosti je tabu i javljanje zvaničnim ustanovama je neprijatnost na koju mnogi nisu spremni. Pritom, naglašava naša sagovornica iz Kliničkog centra Vojvodine, ne zavisi ni sve od volje osobe koja je zavisna od klađenja.
"Ukoliko postoji sumnja na postojanje bolesti patološkog kockanja, neophodno je da se osoba sa navedenim problemom javi psihijatru radi dijagnostike, a potom ukoliko se utvrdi navedeni poremećaj, i određivanja terapijskih procedura u smislu psihoterapije i/ili terapije lekovima. Pri tome, ne zavisi sve od volje osobe koja ima problem. Naučna istraživanja govore u prilog postojanja patoloških neurobioloških nalaza, što potvrđuje navedeno", kaže dr Dragana Ratković.
Treba uvek, zaključuje ona, imati u vidu da je kockanje oblik ponašanja koje može da dovede do osećaja prijatnosti, a na koji utiče okolina - naša porodica i naš socioekonomski status. Zato je medicinski pristup lečenju ovog oblika zavisnosti neophodan.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 14 beba, među njima i blizanci
18.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Danas u Novom Sadu sunčano i svežije
18.09.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nešto svežije i sunčano.
FOTO, VIDEO: Završen protest podrške studentu Bogdanu Jovičiću, blokada Varadinskog mosta kao "uvertira"
17.09.2025.•
9
Protest podrške pritvorenom studentu Fakulteta tehničkih nauka Bogdanu Jovičiću, koji je zbog štrajka glađu prebačen u zatvorsku bolnicu u Beogradu završen je blokadom Varadinskog mosta.
Zbog incidenta na protestu: Tri meseca kućnog pritvora za četvoricu poljoprivrednika
17.09.2025.•
4
Nakon saslušanja, mera kućnog pritvora u trajanju od 90 dana određena je četvorici poljoprivrednika uhapšenih posle protesta u ponedeljak, 15. septembra, u Novom Sadu.
Belić: Analiza studenata nedvosmisleno pokazala da je policija koristila zabranjeni CN gas
17.09.2025.•
10
Profesorka PMF-a Sanja Belić izjavila je da analiza studenata nedvosmisleno pokazuje da je policija u kampusu Univerziteta na protestu 5. septembra "trovala građane, profesore i studente zabranjenim CN gasom".
Novosađani, stiže nam četvrtak: Pripremite se
17.09.2025.•
0
Četvrtak je iza ugla, a Novosađanima donosi svašta lepo i zanimljivo.
Uprava: Student Bogdan Jovičić prebačen u zatvorsku bolnicu
17.09.2025.•
6
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija je potvrdila da je student Bogdan Jovičić "kasno popodne" prebačen u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu.
Advokat Kovačević: Sudija potpisao uput za prebacivanje Bogdana u zatvorsku bolnicu u Beogradu
17.09.2025.•
0
Sudija za prethodni postupak potpisala je uput za prebacivanje studenta koji štrajkuje glađu Bogdana Jovičića iz pritvorske jedinice u Novom Sadu u zatvorsku bolnicu u Beogradu.
DS pisao Evropskom sudu za ljudska prava: Život studenta ugrožen, istina o njegovom stanju skrivena
17.09.2025.•
3
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević najavio je da će sutra u Briselu preneti evropskim zvaničnicima da student Bogdan Jovičić u Srbiji štrajkuje glađu i pod kojim uslovima je u pritvoru.
Zborovi i studenti pozivaju večeras na protest podrške studentu Bogdanu Jovičiću
17.09.2025.•
4
Zborovi građana Novog Sada i studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pozvali su na protest podrške pritvorenom studentu FTN-a Bogdanu Jovičiću koji štrajkuje glađu, večeras u 20 časova u kampusu.
"Informatika" šalje opomene zbog dugovanja: Moguća otplata duga i na rate
17.09.2025.•
1
Javno komunalno preduzeće "Informatika" saopštilo je da je korisnicima svojih usluga poslalo opomene za neizmirene obaveze po osnovu komunalno-stambenih usluga.
Žalbe na račun direktorke policijske škole u Kamenici, ona kaže da sve radi po zakonu
17.09.2025.•
1
Grupa profesora Srednje škole unutrašnjih poslova "Jakov Nenadović" se u otvorenom pismu požalila na stanje u školi. Nasuprot tome, direktorka škole tvrdi da je sve radila po zakonu.
Lanci na nogama studenta tokom sahrane: Neprimereno okolnostima
17.09.2025.•
7
"Biti na sahrani sa lisicama na nogama je nešto što predstavlja ponižavajuće postupanje u odnosu na to lice", smatra advokat i nekadašnji zamenik zaštitnika građana Miloš Janković.
Održana komemoracija povodom smrti Slavka Obadova
17.09.2025.•
0
Komemoracija povodom smrti džudiste i olimpijska Slavka Obadova održana je u amfiteatru Spensa.
Akademski plenum: Vesić bez lisica i pritvora, student okovan na sahrani oca
17.09.2025.•
5
Fotografije studenta FTN-a koji je sa lancima na nogama doveden na sahranu oca šokirale su javnost, ali i još jednom pokazale pravo lice ove vlasti, poručuju iz Akademskog plenuma.
Student Bogdan Jovičić još nije prebačen u zatvorsku bolnicu u Beogradu, najavljen protest za sutra
17.09.2025.•
8
Student iz Novog Sada Bogdan Jovičić, koji u pritvoru štrajkuje glađu, još uvek nije prevezen u Specijalnu zatvorsku bolnicu Centralnog zatvora u Beogradu. Prvobitna informacija je bila da je prevezen.
"Pravda za Bogdana je pravda za sve nas": Protest u četvrtak ispred zgrade novosadskog suda
17.09.2025.•
3
Studenti u blokadi organizuju protest u četvrtak, 18. septembra, ispred zgrade suda zahtevajući puštanje na slobodu studenta FTN-a Bogdana Jovičića.
Apel dela zaposlenih FTN: Pustiti studenta Jovičića da se brani sa slobode
17.09.2025.•
1
Deo zaposlenih na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu poslao je apel u vezi sa studentom Bogdanom Ilićem koji štrajkuje glađu, a koji je potpisao preko 150 zaposlenih FTN-a.
Još sutra svežije u Novom Sadu, a onda i preko 30 stepeni
17.09.2025.•
0
Pred Novosađanima je nekoliko sunčanih dana, skoro bez oblačka, a još sutra će biti svežije, pa sledi topliji period.
Uprava o novosadskom studentu u lancima: Civilizovano ispoštovan hrišćanski obred
17.09.2025.•
17
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde oglasila se u vezi sa tim što je student FTN-a Bogdan Jovičić, koji je već mesec dana u pritvoru, na sahranu svog oca doveden sa lancima na nogama.
Evropske demokrate reagovale zbog novosadskog studenta u lancima: "Oduzeto mu dostojanstvo"
17.09.2025.•
4
Evropska demokratska stranka osudila je ophođenje vlasti Srbije prema uhapšenom studentu novosadskog FTN-a Bogdanu Jovičiću koji se tretira "ne kao glas savesti, već kao opasni kriminalac".
Komentari 98
Mila
gymboy
Једна и друга имају заједничку карактеристику, припадајући плацеви се међе са двориштем локалне основне школе.
Улаз у обе кладионице је удаљен можда и мање од 100м ваздушне линије од дворишта основне школе.
Ипак морамо схватити орган извршне власти што има мекане критеријуме код ових "пореских обвезника".
Pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar