
Zbog čega osećate bol u grudima? Novosadska doktorka objašnjava sve razloge i daje savete
Svetska istraživanja, kao i poslednji raspoloživi podaci za teritoriju Srbije, pokazuju da je bol u grudima čest i vrlo ozbiljan razlog zbog kog se građani javljaju lekaru.

Foto: Pexels
Kompleksnost regije u kojoj se javlja bol podrazumeva da je neophodno tom bolu pristupiti temeljno i nikako "na svoju ruku".
U serijalu "Kod lekara opšte prakse" na 021.rs o bolu u predelu grudi govori načelnica Službe za opštu medicinu u Domu zdravlja "Novi Sad" specijalistkinja dr Mirjana Kolundžić.
Kako kaže, pacijenti u ordinaciji bol u grudima pacijenti opisuju na različite načine - najčešće kao osećaj pritiska, stezanja, probadanja, gušenja, nelagodnosti, odnosno bol iza grudne kosti koji može da se javi ili u mirovanju, tokom ili nakon fizičkog napora.
Zašto imamo bol u grudima?
"Može biti uzrokovan i emocionalnim stanjem, a može se pojaviti nakon obilnog obroka ili pri naglom izlaganju visokim temperaturnim razlikama, na primer prilikom izlaska iz tople prostorije u hladnu spoljašnju sredinu. Bol se može zadržati u središnjem delu grudnog koša, ali se može širiti i na okolne regije, na primer u predeo levog ramena, u unutrašnju stranu leve ruke do nivoa šake i prstiju, prema lopaticama i između njih, kao i u vrat i donju vilicu i čak regiju zuba. Naravno, širenje bola može biti i u predeo stomaka, koje je češće praćeno drugim simptomima poput mučnine ili povraćanja", objašnjava na početku dr Kolundžić.
Postoje različite podele bola u regiji grudnog koša. Prema vremenu trajanja taj bol može da bude akutan ili hroničan, odnosno bol koji traje duže i u tom periodu vas onesposobljava za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Prema poreklu, postoji visceralni i somatski bol u grudima - visceralni bol vodi poreklo iz površinske strukture ljudskog organizma, a somatski vodi poreklo iz unutrašnjh organa koji su u grudnom košu.
Postoji organski ili psihogeni bol u grudima - kod organskog bola uzroci, kaže naša sagovornica, mogu biti različite bolesti i stanja u predelu grudnog koša, kako koštano-zglobnog sistema, mišića, pluća, plućne maramice, srca, aorte, jednjaka odnosno gastrointestinalnog trakta, dok psihogeni bol u grudima može da se javi u sklopu nekih drugih poremećaja tipa anksioznih poremećaja, depresije, paničnih napada i slično.
"To se često javlja u svakodnevnoj praksi u našim ordinacijama. Kod pacijenata sa visokim kardiovaskularnim rizikom uzroci bola u grudima mogu se javiti istovremeno. U praksi se susrećemo sa bolom koji nastaje kao posledica delimičnog ili potpunog zapušenja jednog ili više krvnih sudova srca, pa tako angina pektoris predstavlja bolest u kojoj postoji narušena ravnoteža između potreba srčanog mišića za kiseonikom i hranljivim materijama i mogućnosti da se oni dopreme srcu", kaže dr Kolundžić.
Ako su krvni sudovi koji donose ove materije suženi u miru, naporu ili stresu - srcu nedostaje dovoljno kiseonika i hranjivih materija i srce u takvim situacijama gladuje, a zbog nedostatka kiseonika javlja se bol, objašnjava sagovornica 021.rs.

Bol u grudima se obično javlja pri naporu i opisuje se kao blag do umeren, a pacijenti ga opisuju kao osećaj stezanja, pritiska ili dubokog bola u grudima i osećaja napetosti. Možete i da osećate nedostatak vazduha, da se preznojavate, da imate mučninu ili da opisujete teskobu vezanu za osećaj nelagodnosti koju teže možete da definišete.
Bolest sa kojom se lekari vrlo često susreću je infarkt miokarda, kod kog se javlja nagli i oštar, jak, probadajući bol u sredini grudi. Prate ga gušenje, osećaj nedostatka vazduha, stezanje, pečenje ili osećaj pritiska u grudima i rezultat je, kaže dr Mirjana Kolundžić, potpunog zapušenja krvnih sudova srca.
"Pacijent može imati i druge propratne tegobe u vidu preznojavanja, osećaja mučnine, slabosti, zamora, vrtoglavice pa i povraćanja, velika je uznemirenost pa i strah od bliske smrti. Prema nekim epidemiološkim podacima iz velikih svetskih studija, nađeno je da 20 od 40 odsto opšte populacije oseti neku vrstu bola u grudima tokom života zbog koje se mora javiti lekaru. Bol u grudima koji je srčanog porekla zastupljen je u 69 odsto slučajeva, pet odsto je bol mišićno-skeletnog porekla i psihogene prirode, dok na bol gastrointestinalnog porekla 'otpada' oko tri odsto slučajeva. Pluća su uzrok u četiri odsto slučajeva", objašnjava naša sagovornica.
Kardiovaskularne bolesti dominiraju kad govorimo o bolu u grudima. Na čelu je pomenuti infarkt miokarda i predstavlja jedan od najčešćih uzroka bola u grudima. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije iz 2017. godine, kardivoaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti među obolelima u Srbiji - čak 52 odsto, gde je 17,4 odsto smrtnih ishoda bilo uzrokovano ishemijskom bolešću srca.
"To je važno jer upravo na te promenjive faktore rizika možemo uticati sprovođenjem preventivnih mera i taj procenat moramo značajno smanjiti samo promenom stila života, uz adekvatnu terapiju i savete lekara", apeluje dr Kolundžić.
Bol može da bude uzrokovan i upalom srčanog mišića, srčane ovojnice, bolestima zalistaka, kao i velikih krvnih sudova koji ulaze u srce i odvode krv iz srca na periferiju. Prema rečima dr Mirjane Kolundžić, mladi koji neretko uzimaju energetska pića mogu da imaju poremećaj srčanog ritma koji može da bude praćen osećajem tegobe i bola u grudima.
"Nekada intenzitet bola nije u korelaciji sa težinom oštećenja tako da, na primer, osobe sa šećernom bolesti zbog oštećenja malih krvnih sudova i nerava usled neregulisane šećerne bolesti imaju smanjen osećaj bola - pa se u praksi često dešava da pacijenti sa neregulisanom šećernom bolesti ne osećaju bol. Bol može biti takođe uzrokovan i drugim bolestima, recimo respiratornog trakta, a među najtežim je plućna embolija koja spada u životno ugrožavajuće stanje", navodi dr Kolundžić.
Kako dodaje, akutna trauma grudnog koša ili pneumatoraks mogu biti razlozi intenzivnog bola u području grudnog koša, takođe upala plućne maramice u sklopu upale pluća, ali i maligne bolesti mogu dovesti do veoma intenzivnog bola i pacijenti često opisuju nivo ovog bola najvećom ocenom, 9 ili 10.
"Taj bol je intenzivan, probadajući, iznenadan i pojača se pri kašljanju ili prilikom disanja", kaže ova specijalistkinja opšte medicine.
Bol u grudima može da bude uzrokovan i gastrointestinalnim problemima i veoma često je u pitanju teško stanje koje ugrožava život. I čir, upala želudačne sluznice, upala pankreasa i žučne kese, kao i prisustvo kamena u žučnoj kesi može biti praćeno prenosnim bolom koji se može javiti i u predelu grudnog koša i čak u regiji lopatica i ramena.
"Bol može biti uzrokovan i povredama i istegnućem mišića, ligamenata, tu je višečasovni rad u prinudnom položaju, padovi koji su praćeni prelomom jednog ili više rebara - serijski prelomi, a prelomi kičmenih pršljenova mogu biti praćeni bolom unutar grudnog koša. Posebno se kod starijih osoba zbog osteoporoze mogu javiti spontani prelomi pršljenova koji nekad mogu biti izazvani i minimalnom traumom, na šta naša starija populacija mora posebno da obrati pažnju", dodaje sagovornica 021.rs.
Bol u grudima može biti izazvan i emocionalnim poremećajima i da bude dugotrajan, tup, oštar, praćen malaksalošću i emocionalnom napetošću, a dijagnoza bola u grudima psihogene prirode može se postaviti tek kad se isključe organski uzroci bola i najčešće se javlja u sklopu depresivnog, anksioznog poremećaja ili poremećaja prilikom paničnih napada, opisuje specijalistkinja opšte medicine iz Doma zdravlja "Novi Sad".
Šta kada posetite lekara zbog bola u grudima?
Veoma važnu informaciju lekar dobija razgovorom sa pacijentom ili sa njegovom porodicom i pratiocem. Nakon iscrpne anamneze, lekar će uraditi kompletan klinički pregled i odlučiti da li je potrebno da se urade neka dodatna dijagnostika.

Pušenje je jedan od vodećih uzroka smrtnosti kod kardiovaskularnih bolesti u Srbiji; Foto: Pixabay
Kako bi lekar, kaže dr Kolundžić u serijalu "Kod lekara opšte prakse", utvrdio uzrok bola, postavljaju se ciljna pitanja vezano za lokalizaciju, odnosno karakter bola, njegovo širenje, intenzitet, da li se menja pri promeni položaja tela, šta ga provocira.
"Da li je to unos hrane, tečnosti, lekova? Da li su bili prisutni slični bolovi i ranije? U slučaju kada lekar utvrdi životno ugrožavajući bol, indikuje ih i sprovodi inicijalnu terapiju i upućuje pacijenta na dodatni specijalistički pregled u skladu sa protokolima. Prilikom pregleda pacijenta s bolom u grudima lekar na osnovu fizikalnog pregleda i dijagnostike utvrđuje stepen hitnosti, kao i životno ugrožavajući uzrok bola, a najčešće to može biti infarkt miokarda, plućna embolija, disekcija aorte, ruptura, to su praktično bolesti vezane za krvne sudove kod kojih zbog stečenog ili urođenog deformiteta usled naglog skoka krvnog pritiska dolazi do raslojavanja, odnosno pucanja zida krvnog suda i takve intervencije zahtevaju hitnu specijalističku obradu i dalje lečenje. Naravno, tu se neretko susreće i tenzioni pneumotoraks", navodi naša sagovornica.
Ključna je prevencija
Prevencija nastanka koronarnih bolesti (smanjenje faktora rizika) je u primarnoj zdravstvenoj zaštiti jako bitna. Najčešći faktori rizika su pušenje, gojaznost, neregulisane vrednosti masnoća i šećera u krvi, kao i krvnog pritiska i nedovoljna fizička aktivnost, odnosno stres.
Prema rečima dr Mirjane Kolundžić, pušenje povećava rizik od nastanka primarnog pneumotoraksa za devet puta kod žena i za 22 puta kod muškaraca, dok je pušenje jedan od vodećih uzroka smrtnosti od plućnih i kardiovaskularnih bolesti.
"Važno je prepoznati stanja koja ugrožavaju stanja bolesnika, uraditi dobru trijažu i u slučaju bolova koji ne zahtevaju specijalističku obradu, izabrani lekar savetuje pacijentu (u zavisnosti od etiologije bola) redovno uzimanje propisane terapije i promenu stila života. Terapija može biti usmerena na lečenje osnovne bolesti, na sprečavanje komplikacija ili na primenu simptomatske terapije", navodi sagovornica 021.rs.
Ukazuje na to da svaki bol koji ne prolazi na uobičajenu analgetsku terapiju, pojačava svoj intenzitet ili ometa disanje, stvara osećaj nedostatka vazduha, zahteva obavezno javljanje lekaru koji sprovodi potrebnu dijagnostiku tako da je sve ove faktore rizika koje smo naveli bitno držati pod kontrolom uz savete lekara.
"Da se svedu na minimalnu meru, odnosno da se anuliraju kako bismo sprečili nastanak kardiovaskularnih bolesti, komplikacije i fatalne ishode", zaključuje dr Kolundžić, načelnica Službe za opštu medicinu u Domu zdravlja "Novi Sad".
-------------------------------
Serijal "Kod lekara opšte prakse" finansijski podržava Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo APV. Stavovi izneti u serijalu nužno ne odražavaju stav organa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Spisak SNS afera koje su studenti istakli na bilbordima u Novom Sadu
01.05.2025.•
0
Studenti u blokadi su tokom današnjeg protesta u Novom Sadu, povodom pola godine od pada nadstrešnice Železničke stanice, istakli su, kako su naveli, SNS afere iz proteklih godina.
Deo profesora Pravnog fakulteta u Novom Sadu: Ne optužujte naše studente da su sajber kriminalci
01.05.2025.•
0
Grupa profesora i saradnika Pravnog fakulteta u Novom Sadu izrazila je zabrinutost zbog natpisa u pojedinim medijima u kojima se njihovi studenti tretiraju kao "sajber kriminalci".
FOTO, VIDEO Završen skup "Novi Sad pamti": Neki roštiljaju negde drugde, ovde počinje prženje
01.05.2025.•
8
Protestne aktivnosti u Novom Sadu povodom pola godine od pada nadstrešnice počele su šetnjama učesnika zborova mesnih zajednica ka Železničkoj stanici.
Mićin protiv spomen-ploče koju su postavili studenti: Pokrenuće svoju inicijativu, sa Vučićem
01.05.2025.•
10
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin ocenio je da način na koji je kod Železničke stanice postavljena spomen-ploča predstavlja zloupotrebu nesreće.
FOTO, VIDEO: Vozač pokušao automobilom da prođe kroz protestnu kolonu u Novom Sadu, pa priveden
01.05.2025.•
3
Tokom protestne šetnje u Novom Sadu do Mosta slobode, vozač je pokušao automobilom da prođe kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.
Brnabić o događajima ispred DIF-a: Policija nije smela da dopusti da dekan bude gonjen kao zver
01.05.2025.•
3
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da je razgovor koji premijer Đuro Macut vodi sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem težak i mučan.
Đajić: Kineska firma dostavlja dokumentaciju na kašičicu ili daje pogrešne podatke o rekonstrukciji
01.05.2025.•
5
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je danas da je, tokom pet saslušanja u tužilaštvu, saznao da kineska firma "CRIC", iako je izvođač radova, izbegava da dostave potrebnu dokumentaciju.
Roditelji Jovinih đaka ponovo traže razrešenje direktora: Škola nije poligon za demonstraciju moći
01.05.2025.•
0
Savet roditelja Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" uputio je novom ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću zahtev za hitno razrešenje direktora te škole Radivoja Stojkovića.
Profesorka Milinkov o ponašanju policije ispred DIF-a: Ponižavajuće prema nama kao ljudskim bićima
01.05.2025.•
8
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov koju je u ponedeljak ispred DIF-a policajac bacio na zemlju kaže da je njena obaveza bila da stane između studenata i policije.
Pola godine od pada nadstrešnice: Rane u kojima cveta hiljade "prkosa"
01.05.2025.•
4
Prošlo je šest meseci od dana kada je pod ruševinama betonske nadstrešnice u Novom Sadu ugašeno 14 života.
Kako će izgledati današnji protest u Novom Sadu: Šest meseci od tragedije i Dan rada
01.05.2025.•
22
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
19
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
1
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
2
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
10
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
1
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
15
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Kupališna sezona na Štrandu počinje 1. maja, ulaz besplatan prve dve nedelje
30.04.2025.•
2
Kupališna sezona na Štrandu počinje u četvrtak, 1. maja, a trajaće do 30. septembra.
JKP "Čistoća" izdvaja 80 miliona dinara za rezervne delove podzemnih kontejnera
30.04.2025.•
4
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" nabavlja rezervne delove za podzemne kontejnere u vrednosti od 80 miliona dinara bez PDV-a.
"Porše" ekipi ukinut pritvor i zabranjeno napuštanje stana: Vozaču mera bez elektronskog nadzora
30.04.2025.•
9
Okrivljenima za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine ukinut je pritvor.
Komentari 1
Pacijent
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar