Šabić: Hapšenje Bačulova kao i druga "spektakularna privođenja" služi istoj svrsi i imaće isti epilog

Hapšenja Miše Bačulova, odbornika u Skupštini Novog Sada, imaće sudbinu "sličnih spektakularnih (hapšenja) koje tabloidi koriste za zaluđivanje i zastrašivanje bar dela javnosti, a nadležni organi razvlače u nedogled".
Šabić: Hapšenje Bačulova kao i druga "spektakularna privođenja" služi istoj svrsi i imaće isti epilog
Foto: Media centar Beograd
Tako ocenjuje advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić.
 
Šabić je u pisanoj izjavi podsetio da je prošlo više od šest godina od kako je uzbunjivač iz Krušika Aleksandar Obradović uhapšen kao "strani špijun", ili skoro četiri godine od kako je saopšteno da su "prikupljeni dokazi i rasvetljeno sve u vezi" sa prisluškivanjem predsednika Aleksandra Vučića, a da u oba slučaja nije podignuta optužnica, jer za to nema osnova.
Prema njegovim rečima, ni u slučaju Bačulov, na osnovu dostupnih informacija, "nemoguće je zamisliti održivu optužnicu za bilo koje krivično delo predviđeno u (Krivičnom zakonu), pa naravno ni za 'pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka'".
 
"Štaviše, učestalo proturanje ovakvih 'vesti' o 'državnom udaru', 'građanskom ratu', 'krvoproliću' mnogo bi lakše opravdalo optužnicu protiv onih koji to rade za krivično delo izazivanja panike. Slučaj hapšenja Bačulova je još jedna dobra prilika za podsećanje na kritično stanje našeg pravosudnog sistema na to da se poslednjih godina za krivično delo 'pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka' ljudi sumnjiče i optužuju nedopustivo lako", smatra Šabić.
On ocenjuje i da su tužilaštva u poziciji da lako iznude sporazum o priznanju, a da se u slučajevima presuda na osnovu sporazuma o priznanju ne sprovodi pun krivični postupak, a presude ne sadrže obrazloženje.
 
"Tako definitivno ostaje više nego sumnjivo da su uopšte ispunjena zakonska obeležja krivičnog dela. A u isto vreme, u slučajevima u kojim okrivljeni nisu hteli da priznaju delo pa je vođen pun krivični postupak, najveći broj završava oslobađajućim presudama. Sve zajedno veoma snažno govori u prilog sumnji da je krivični postupak prestao biti legitiman odgovor na stvarno ugrožavanje ustavnog poretka i da je pretvoren u sredstvo represije prema oponentima vlasti i fabriku 'municije' za provladine tabloide", kaže Šabić.
 
Miša Bačulov i D. C. uhapšeni su u petak, 31. oktobra zbog sumnje da su dogovarali i planirali da bude otrovan i da za to optuže predsednika Srbije i državni vrh, saopšteno je iz tužilaštva.
 
Oni se terete za "pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije".
 
Bačulov je bio odveden u Upravu kriminalističke policije.
 
Određeno mu je zadržavanje do 48 sati.
 
Novosadski odbornik iz pokreta "Budi heroj" Miša Bačulov uhapšen je juče u Novom Sadu, što su objavili, gotovo istovremeno, mediji naklonjeni vlasti.
 
Mediji su objavili i video u kom se vidi hapšenje Bačulova. 
 
On je izveden iz kola, oboren na zemlju, gde su mu vezane ruke, nakon čega je sproveden u policijski automobil.
Na pitanje šta je uradio, nije dobio odgovor. 
 
Bačulov je juče primljen u Urgentni centar u Beogradu zbog bolova u grudima. Tu vest je Informeru potvrdila načelnica prijema Urgentnog centra Marija Milenković. Advokat Bačulova, Milan Alanović, izjavio je da ni on, ni supruga Bačulova nisu imali zvaničnu informaciju da je iz policijskog zadržavanja prebačen u bilo koju zdravstvenu ustanovu.
 
Alanović je rekao da nadležni organi imaju sve neophodne kontakte i da je bio red da porodici i braniocu jave da je Bačulov prebačen u Urgentni centar, kako su to preneli mediji.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Vučić: U Novom Sadu u piku bilo oko 40.000 ljudi

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da su blokaderi odgovorili negativno na njegovo izvinjenje, za teške reči koje je izgovarao o njima, jer je "takva mladost, u revolucinarom zanosu istrče pre nego što promisle".