Od njega su se oprostili Dekanat PMF-a, kolektiv Departmana za fiziku i Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost Srbije.
Bikit se bavio naučnim istraživanjima nuklearne strukture i retkih nuklearnih procesa, kao i razvojem i primenama nuklearne spektroskopije i radioekologijom. U toku svoje naučno-stručne delatnosti dao je značajan doprinos u razvoju aktivnih metoda nisko-fonske zaštite gama spektrometara, otkriću dvostrukih beta raspada pozitronskih emitera, i drugim oblastima.
U okviru naučno-istraživačke delatnosti u domaćim i međunarodnim časopisima objavio je više od 300 naučnih radova.
Bio je direktor Instituta za fiziku u više mandata, prodekan i dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu u dva mandatna perioda.
Prof. dr Ištvan Bikit je osnivač i rukovodilac dve laboratorije u okviru Katedre za nuklearnu fiziku, Departmana za fiziku u Novom Sadu: Laboratorije za ispitivanje radioaktivnosti uzoraka i doze jonizujućeg i nejonizujućeg zračenja i Laboratorije za etaloniranje gama spektrometara i aktivnosti radioaktivnih izvora gama emitera. Obe laboratorije su akreditovane kod Akreditacionog tela Srbije.
Bio je i prvi prvi predsednik Upravnog odbora Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Republike Srbije, kao i potpredsednik Upravnog odbora Društva fizičara Srbije i član Upravnog odbora Astronomskog društva Novi Sad.
Predavao je kao profesor emeritus i učestvovao u međunarodnim istraživanjima bez prekida, od 1981. godine, do danas.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
koleginica
pocivaj u miru ,svi cemo doci na red.
viszontlatasra !
Vlada
Večna slava profo
Everest
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar