
FOTO: Recenzija javnih toaleta u NS - najbolje pod zemljom, ništa bez čučavca, jednominutna nužda
Na gotovo 400.000 stanovnika Novi Sad ima premalo javnih toaleta. Novosađani su, kanda, navikli da trpe, pa je i nužda sekundarna stvar.

Foto: 021.rs
Neki od ovih javnih toaleta se nalaze u Ulici kralja Aleksandra u centru grada, u Dunavskom parku, na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Dužinom keja postoji devet montažnih "toi-toi" toaleta. Osim toga ima dva sanitarna - jedan blizu teniskih terena, a drugi je na Beogradskom keju, pored košarkaškog terena. U Limanskom parku nalazi se jedan mobilni toalet koji je u trenutku obilaska bio oboren na zemlju.
Stanje u ovim "samostojećim" objektima je shodno onome što može da se očekuje i pretpostavi za "toi-toi". Ukoliko otvorite kabinu obasipaće vas roj muva i "specifičan" miris dijametralno suprotan osveživaču vazduha u vašem stanu. U nekima se nalazi toalet papir, ali ne u svima. Pojedine kabine su spolja ili iznutra ispisane grafitima. Neki posetioci jednostavno ne mogu da se suzdrže.
Tehničkom specifikacijom predviđeno je da se mobilni toaleti prazne jednom nedeljno, što nije dovoljno da bi higijena u njima bila makar i na tragu pristojnosti.
Ukoliko se Novosađani zadese na keju, a moraju u wc, rešenje mogu pronaći na Štrandu čiji se toaleti nalaze u boljem stanju od onih sa etiketom "toi-toi". Za održavanje toaleta na Štrandu zaduženo je Javno komunalno preduzeće "Gradsko zelenilo”.
Toalet u podzemnoj etaži u Ulici kralja Aleksandra je teže uočljiv i zbog toga slabo korišćen jer se nalazi ispod nivoa ulice. Ovaj toalet je u najboljem stanju od svih. Sve preporuke, uz ukazivanje na činjenicu da je na Gugl recenzijama ocenjen jedanput i da zbog toga ima jednu zvezdicu.

Usluga toaleta se naplaćuje 50 dinara. Ženski deo ima šest kabina, a muški četiri kabine i četiri pisoara. U oba dela voda na slavini je u ispravnom stanju, ima ogledala, tečnog sapuna i papira za poneti.
Postoji i deo za bebe i kabina za osobe sa invaliditetom. Međutim, ovde stvari postaju komplikovane, jer lift koji bi trebalo da vas spusti do toaleta nije u funkciji.
U gradskom toaletu u Dunavskom parku je nešto drugačija situacija. Ulaz se naplaćuje 20 dinara. Toalet je podeljen na ženski i muški deo koji su identični, sa po dve kabine u kojima je "čučavac". Objekat ima odličnu opremu u koju se ubrajaju toalet papir, lavaboi i ogledala.

Na Petrovaradinskoj tvrđavi, u blizini kafića, nalazi se jedan toalet u kojem se ulaz naplaćuje 50 dinara. Radi od devet ujutru do pet posle podne.
Ukoliko pristajete na čučavce, toaleti na ove tri lokacije su u zadovoljavajućem stanju jer o njima još uvek ima ko da brine, a i nama su standardni poprilično niski. Ipak, poseta je zaista slaba. U trenutku obilaska sreli smo samo dve žene koje su se uputile ka toaletu u centru.
Relativno zadovoljavajuća higijena nije odlika toaleta na keju. U toaletu kod teniskih terena ne postoji svetlo nakon što se vrata zatvore, tako da ljudi moraju da se snalaze u mraku. Osim toga, u oba toaleta na keju ne radi senzor koji pokazuje da je wc slobodan ili zauzet, što svakako ne pruža trenutak mira onima koji su se tu zatekli.
Zanimljivo je da na vratima ovih toaleta piše kako je "zadržavanje u toaletu jedan minut", što je zaista sasvim dovoljno ukoliko ste prethodno opljačkali banku. Bilo kako bilo, toaleti izgledaju kao da niko u njih ne zalazi, ni oni koji bi da obave nuždu, kao ni oni koji bi trebalo da ih održavaju. Rekreativci sa terena rekli su da toalete do sada nisu posećivali. Niti imaju nameru.

Mnogobrojni Novosađani ne znaju ili nisu sigurni gde se nalaze javni toaleti, premda je to korisna informacija u slučaju nužde. Umesto čučavca za 20 dinara, građani radije pribegavaju taktici "olakšaj+osveži" po kojoj u kafićima za 200 dinara mogu da popiju sok i isprazne bešiku ili creva. Još jeftinija opcija je posetiti tržni centar i, što bi se reklo, "samo pogledati".
Ipak, iako ih ne koristimo mnogo, za toalete novac svejedno izdvajamo. Za održavanje javnih toaleta iz gradske kase izdvaja se oko 5,8 miliona, a posao godinama unazad dobija jedna firma.

Da u svemu ima biznisa govori i oglas Infrastruktura železnica Srbija, koja je u aprilu ponudila toalete na Železničkoj stanici u Novom Sadu za izdavanje po početnoj mesečnoj ceni od 100 evra.
Da li bi i u slučaju novosadskih toaleta javno-privatno partnerstvo bilo pravo rešenje kako bi se podstaklo njihovo češće korišćenje, to je pitanje za one kojima je preduzetnički njuh otporan i na sanitarni smrad.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Zbog čega Novosađani tuže grad: Milioni odlaze na ujede, padove i eksproprijaciju
11.07.2025.•
2
Veliki broj tužbi zbog ujeda pasa, prokliznuća na ledu i upadanja u rupe zabeležen je i u 2024. godini. Takvih predmeta bilo je preko 6.000, a u svim slučajevima tužena strana bio je Grad Novi Sad.
Dodeljeni tenderi za Most slobode: Pogledajte šta će se raditi
11.07.2025.•
3
Tenderi za geodetsko snimanje stubova na Mostu slobode, kao i opažanje klizišta na obali Dunava u zoni mosta, dodeljeni su dvema firmama.
Vikend pred Novosađanima sunčan i topliji
11.07.2025.•
0
Subota u Novom Sadu biće pretežno sunčana i toplija.
Planira se novi stambeni kompleks na Alibegovcu: Skoro 20 zgrada, portirnica na ulazu
11.07.2025.•
47
Na području Alibegovca planira se novi stambeni kompleks, veličine 1,56 hektara.
U Betaniji rođeno 26 beba, među njima i blizanci
11.07.2025.•
0
U novosadskoj Betaniji je za 24 časa rođeno 26 beba.
FOTO, VIDEO: Prve večeri Exita poručeno da Novi Sad pamti 1. novembar, pozdravljeni studenti
11.07.2025.•
33
Jubilarni, 25. Exit, počeo je u četvrtak, 10. jula na Petrovaradinskoj tvrđavi.
FOTO, VIDEO: Ateist rep na Exitu i poruka "ruke su vam krvave"
10.07.2025.•
18
Jubilarno, 25. izdanje Exit festivala počelo je večeras na Petrovaradinskoj tvrđavi.
FOTO, VIDEO Ulični korzo otpora: "Da se, dok je ceo svet ovde, prikaže istina o Srbiji"
10.07.2025.•
27
U toku je blokada Varadinskog mosta i dela Bulevara Mihajla Pupina.
Za kraj radne nedelje stiže nam sunčani petak: Šta vas očekuje?
10.07.2025.•
0
Petak će biti suv, topliji i sunčaniji.
Semafori u Novom Sadu dobijaju baterije zbog nestanaka struje - evo na kojim lokacijama
10.07.2025.•
10
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je javnu nabavku za baterije za 16 semafora u Novom Sadu.
Izdavanje stanova za bezbednjake u Novom Sadu: Zabranjeno, ali ima oglasa
10.07.2025.•
40
Sajtovi na kojima se objavljuju stanovi za izdavanje puni su stanova koji izuzetno podsećaju na stanove za bezbednjake koji su kupljeni po povlašćenim cenama.
Sutra skup ispred Karlovačke gimnazije i blokada raskrsnice: "Raspišite izbore"
10.07.2025.•
4
Građani koji podržavaju studente traže vanredne parlamentarne izbore i zbog toga se okupljaju u petak, 11. jula, ispred Karlovačke gimnazije.
Akademski plenum kod Varadinskog mosta prikuplja donacije za profesora i potpise za vanredne izbore
10.07.2025.•
0
Akademski plenum danas, 10. jula na štandu kod Varadinskog mosta prikupljaće donacije za operaciju profesora Aleksandra Pavlovića - Caleta kao i potpise za vanredne parlamentarne izbore.
Advokat Lakić: Tužilaštvo da procesuira osobe koje su pretukle i vezale studenta FTN-a
10.07.2025.•
1
Advokat Nikola Lakić izjavio je da tužilaštvo mora da procesuira službenike Ministarstva pravde koji su teško povređenog studenta novosadskog FTN-a Luku M. vezali lisicama za bolnički krevet u KBC Zemun.
Novosađani dobili novu destinaciju za kupovinu - otvoren 42. Univerexport objekat u Novom Sadu
10.07.2025.•
0
Kompanija Univerexport otvorila je novi maloprodajni objekat u Novom Sadu, koji se nalazi na adresi Ćirpanova 14.
Kamerman koji je napadnut ispred prostorija SNS u Novom Sadu podneo prigovor tužilaštvu
10.07.2025.•
1
Kamerman televizije Euronews Mirko Todorović, koji je fizički napadnut 5. novembra ispred prostorija SNS na Bulevaru oslobođenja, podneo je prigovor novosadskom Višem javnom tužilaštvu.
Exit pokreće novi festival ispred egipatskih piramida
10.07.2025.•
6
Exit festival bi sledeće godine trebalo da pokrene novi festival koji će se održavati u Egiptu, u blizini poznatih piramida.
"Ulični korzo otpora" na Bulevaru Mihajla Pupina: Da se posetiocima Exita prikaže "istina o Srbiji"
10.07.2025.•
20
Zborovi građana Novog Sada najavili su "neposlušni korzo" i za večeras, 10. jul.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija: Student FTN-a bio vezan za bolnički krevet, ali kratko
10.07.2025.•
35
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je da je student novosadskog Fakulteta tehničkih nauka Luka M. bio vezan lisicama u Kliničko-bolničkom centru (KBC) Zemun, ali u samo kratkom vremenskom intervalu.
Studenti mogu da ostanu u novosadskim domovima do 20. avgusta
10.07.2025.•
0
Studenti koji su smeštaj u domovima Studentskog centra "Novi Sad" u Novom Sadu, Somboru i Zrenjaninu dobili na konkursu 2024. godine, uz odgovarajuću potvrdu svog fakulteta, mogu ostati u svojim sobama do 20. avgusta.
Komentari 21
John S.
Novosadjanka
Toi-toi je takodje potpuno neprihvatljivo resenje ako hocemo da se smatramo civilizacijom.
Za sve koji misle da je nemoguce da javni wc bude cist tako da se moze sesti na dasku, neka pogledaju malo javne toalete u Tokiju.
Sve je moguce, samo zavisi od naseg nivoa svesti. Moramo da prestanemo da prihvatamo resenja koja su ispod ljudskog dostojanstva da bismo se ikada izdigli iz ovog blata u kome se valjamo.
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar