Muzičari Opere SNP-a pročitali pismo o uslovima u kojima rade, oglasio se i direktor Opere
Nakon Beogradske filharmonije, sinoć su i muzičari Opere Srpskog narodnog pozorišta počeli predstavu pismom javnosti o uslovima u kojima rade, pozivajući i ostale kolege da im se pridruže.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Oni su se, uoči izvođenja opere "Seviljski berberin" u SNP-u obratili publici pismom.
Između ostalog, naveli su da trenutna zarada koju primaju kao članovi orkestra znatno zaostaje u odnosu na republički prosek, da zgrada u kojoj rade nije adekvatno održavana, da nemaju kiseonika, da nemaju mogućnost da angažuju gostujuće dirigente i soliste...
"Ovo nije samo naša borba, već borba za integritet i ugled naše kulturne institucije i celokupne umetničke zajednice. Ovom prilikom pozivamo i druge umetnike iz našeg teatra, soliste, hor, baletske i dramske umetnike da stanu uz nas", saopštili su muzičari.
Nakon obraćanja, umetnici su dobili ogroman aplauz od publike.
Povodom ovog obraćanja muzičara reagovao je i Željko Andrić, direktor Opere SNP-a, nabrajajući velika ulaganja u rad ovog teatra.
Kako je naveo u saopštenju za javnost u Srpskom narodnom pozorištu u toku je tender za nabavku novih instrumenata, vredan više od 100.000 evra. Andrić je istakao i da je u poslednje tri godine Pokrajinska vlada investirala više od pet miliona evra u unapređenje rada SNP-a.
"Zahvaljujući objektivnom sagledavanju znaaja SNP-a za nacionalnu kulturu, naš budžet je najveći u novijoj istoriji. Prošle godine je dostigao 1,25 milijardi dinara, odnosno 10 miliona evra. Osim toga, u poslednje tri godine realizovane su kapitalne investicije vredne 514,7 miliona dinara. Otpočeta je kompletna rekosntrukcija klimatizacije i ventilacije koja se sprovodi u tri faze i koja će biti završena do kraja godine. Zamenjena je kompletna audio-vizuelna oprema na sceni 'Jovan Đorđević' i ugrađena je rotacija za promenu kulisa na sceni. Na sceni 'Pera Dobrinović' sanirana je scenska mehanika i sistemi rasvete i ozvučenja. Očišćena je fasada na celom objektu, prvi put nakon izgradnje", istakao je Andrić.
Nastavio je, direktor Opere u svom pismu nabrajanje uspeha, uključujući i 1.588 predstava u poslednjih osam godina. Za njega je, naveo je Andrić, najvažnija činjenica da su uložena značajna sredstva za nabavku instrumenata.
"Prošle i ove godine izdvojeno je 23,4 miliona dinara, odnosno 200 hiljada evra. U 2023. kupljene su dve violine sa gudalima i koferima, dva kontrabasa sa futrolama i harfa, kao i nove stolice za ceo orkestar vredne 30.000 evra. Od ponedeljka je otvoren tender za nabavku još dve violine i gudala za sve violine i viole, uz obećanje Pokrajinskog sekretarijata za kulturu da će u toku godine izdvojiti još sredstava za nove instrumente. Ideja je da u što kraćem roku kupimo nove instrumente za ceo orkestar. Osim toga, ceneći svoj status najstarijeg profesionalnog nacionalnog teatra i ceneći vrhunski profesionalizam umetničkih ansambala i svih zaposlenih, Srpsko narodno pozorište je pre nekoliko meseci pokrenulo razgovore na najvišem državnom nivou o mogućnosti uvećanja zarada i broja zaposlenih", istakao je Andrić i dodao da je Vlada Srbije afirmativno reagovala na izneti predlog.
Kako je dalje naveo Andrić, on je lično vodio razgovore sa ljudima na najodgovornijim pozicijama.
"Na najveće razumevanje smo naišli u kabinetu predsednika Republike. Podršku smo dobili i od predsednice Vlade, Ministarstva kulture, Ministarstva finansija i Pokrajinske vlade i zajedno smo se usaglasili da iznađemo modalitete koji bi doveli do unapređenja položaja umetnika i zaposlenih u najstarijoj profesionalnoj pozorišnoj kući u Srbiji. Pošto je zbog izbora aktuelna Vlada u tehničkom mandatu, razgovore ćemo nastaviti nakon formiranja nove Vlade Srbije. Srpsko narodno pozorište uvažava mišljenje svojih zaposlenih i nastavićemo da radimo na daljem unapređenju programskih i umetničkih potencijala i materijalnog statusa svih zaposlenih koji visokim nivoom profesionalizma obezbeđuju izuzetan kvalitet realizovanih programa", naglasio je direktor Opere Srpskog narodnog pozorišta, i dodao da je samo za vreme njegovog mandata, dakle od marta do decembra 2023, zaposleno 24 nova
radnika.
Podsetimo, Ministarstvo kulture prethodno je reagovalo na protest Beogradske filharmonije, navodeći da je rešavanje njihovih problema u toku.
Ministarka kulture je izjavila da ju je pogodio apel muzičara zato što su i Ministarstvo i ona lično "mnogo truda i rada uložili u resor kulture i rad Filharmonije".
Rekla je da plate u kulturi jesu male, ali postoji radna grupa koja radi na iznalaženju rešenja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Moto Deda Mrazovi i ove godine u humanitarnoj vožnji za novosadske mališane
27.12.2025.•
5
Humanitarna akcija "Moto Deda Mraz" održaće se u nedelju, 28. decembra, kad će Deda Mrazovi na motociklima krenuti u darivanje brojnih mališana.
"Zimski zborovski bazar" danas u Futoškom parku: Sav prihod ide u humanitarne svrhe
27.12.2025.•
3
Zborovi građana Novog Sada danas, 27. septembra, organizuju "Zimski zborovski bazar" u Futoškom parku.
Lepe vesti za početak vikenda: U Betaniji rođeno 26 beba, među njima blizanci
27.12.2025.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je čak 26 beba.
JKP "Parking servis" nabavlja nove saobraćajne znakove i stubove - cena 6,6 miliona dinara
26.12.2025.•
3
Javno komunalno preduzeće "Parking servis" raspisalo je javnu nabavku za nove saobraćajne znakove i stubove, sve po ceni od 6,6 miliona dinara sa porezom.
Raspisan tender za rekonstrukciju objekata škole u Bačkom Jarku: Više od 965 miliona za izvođače radova
26.12.2025.•
0
Opština Temerin raspisala je tender za rekonstrukciju objekata u kompleksu Osnovne škole "Slavko Rodić" u Bačkom Jarku, za šta izdvaja gotovo 805 miliona bez obračunatih poreza.
Iz pokrajinskog budžeta 59 miliona za sanaciju krovne kupole na Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj"
26.12.2025.•
6
Pokrajinska vlada finansiraće izradu projektno-tehničke dokumentacije i radove na sanaciji krovne kupole na objektu Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu.
Studentu FTN-a Bogdanu Jovičiću ukinut kućni pritvor
26.12.2025.•
5
Student Bogdan Jovičić pušten je iz kućnog pritvora.
Prikupljanje potpisa za izbore u nedelju u Novom Sadu: Ovo su lokacije
26.12.2025.•
24
Studenti u blokadi novosadskih fakulteta objavili su tačne lokacije štandova na kojima će skupljati potpisi za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Novosadski studenti organizuju tribinu "Kako raspisati pobedu" i humanitarni bazar u nedelju u Kampusu
26.12.2025.•
2
Studenti u blokadi novosadskih fakulteta najavili su da će na dan prikupljanja potpisa, 28. decembra, održati i tribinu pod naslovom "Kako raspisati pobedu", kao i humanitarni bazar.
Naredni dani u Novom Sadu hladni, moguć mraz
26.12.2025.•
0
Subotnje jutro u Novom Sadu biće hladno i mestimično sa slabim mrazem.
Revizori kontrolisali Gradsku upravu za imovinu: Uočene nepravilnosti u javnim nabavkama
26.12.2025.•
4
Državna revizorska institucija utvrdila je više nepravilnosti u radu Gradske uprave za imovinu i imovinsko-pravne poslove u 2023. i 2024. godini, a koje se odnose na procedure u postupcima javnih nabavki.
Uštedite više, uživajte više: Novogodišnja čarolija u DekorDomu je počela
26.12.2025.•
0
Decembar je stigao, a sa njim i miris praznika, svetlucave lampice i trenuci koje želimo da zadržimo što duže.
Dispečer za kamiondžije u Americi: Druga strana "lagodnog" posla
26.12.2025.•
12
Novosađani koji rade kao dispečeri za kamiondžije u Americi upravljaju turama i vremenom u jednom od najvažnijih sektora američke privrede. Iako se neretko govori o "lakoj zaradi", postoji i druga strana medalje.
U Betaniji rođeno čak 26 beba za jedan dan
26.12.2025.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je čak 26 beba.
Vreme u Novom Sadu: Jutarnji minus i oblačno tokom vikenda
26.12.2025.•
0
Vreme u Novom Sadu ovog petka biće promenljivo oblačno, uz temperaturu "u minusu".
Roditelji đaka: Direktor Jovine gimnazije naložio profesorima dežurstvo tokom praznika i godišnjeg odmora
25.12.2025.•
24
Roditelji učenika gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu saopštili su danas da je direktor te škole Radivoje P. Stojković doneo odluku prema kojoj su profesori obavezni da dežuraju tokom godišnjih odmora.
Noćni bazar, Električni orgazam i još ponešto: Novosađani, evo šta vas očekuje ovog petka
25.12.2025.•
3
Ovaj petak u Novi Sad donosi jutarnji mraz, ali i nekoliko večernjih događaja koji vas mogu malo "ugrejati".
Profesor FTN-a: Sa ovim režimom nikada nećemo dobiti pravdu za 16 ubijenih ljudi
25.12.2025.•
14
Novosađani su vest o obustavljanju postupka protiv troje funkcionera u slučaju pada nadstrešnice primili veoma odmereno - jer od ove optužnice nisu mnogo ni očekivali.
Novinar Danasa Uglješa Bokić saslušan u policiji: Nije želeo da otkrije svoje izvore
25.12.2025.•
3
Novinar Danasa Uglješa Bokić saslušan je danas u policijskoj stanici na Novom naselju u Novom Sadu po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva.
Narednih dana ujutru mraz, dnevne temperature do pet stepeni
25.12.2025.•
0
U Novom Sadu će u petak biti oblačno uz slab zapadni i severozapadni vetar.
FOTO: "Lisje" na Božić čisti, seče i sređuje katoličko groblje
25.12.2025.•
13
Jedna sugrađanka nam se požalila kako je "Lisje" odlučilo da na katolički Božić čisti i uređuje katoličko groblje, a iz "Lisja" tvrde da to nije bio plan, ali da juče nisu uspeli sve da završe zbog vremenskih uslova.
Komentari 28
Boris
Iz reakcije orkestarskih članova na Vaš komentar se vidi da tačno pogađa tamo gde treba. Svaka čast! Ukoliko je tačno da ljudi zarađuju na više strana, treba im podići plate na radnom mestu, ali i oporezivati dodatne prihode...
Iz ed mi J
Sram tebe bilo “kolega”
Da su plate dostojne ne bi niko radio tri posla mesecno.. a ti vidim da dobro znas ko i gde svira.. neki muzicari cak i rade za wolt i dostave da bi prehaninili porodice. Izmedju proba i predstava voze biciklove sa dostavama! Mozda si ljubomoran sto tebe niko ne zove? To je vec do kvaliteta, slozices se
Jelena
Kako vas nije sramota???
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar