
Posle pada, nagli rast: Koliko ima birača u Novom Sadu?
Polovinom februara u Novom Sadu je bilo 340.267 građana upisanih u birački spisak.
.jpg)
Foto: 021.rs
Broj birača u Novom Sadu stagnira dva meseca nakon završetka izbora.
Prethodno je došlo do smanjenja, a odmah potom i do značajnog rasta broja građana koji su upisani u birački spisak.
Na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, 021.rs je od Gradske uprave za opšte poslove dobio podatak da je 14. februara 2024. u Jedinstvenom biračkom spisku na teritoriji Novog Sada bilo upisano 340.267 birača.
Ovo je gotovo 3.000 više upisanih nego na decembarskim izborima, kada je za republičke izbore u Novom Sadu bilo 337.290 birača.
Pokret za obnovu Kraljevine Srbije prethodno je objavljivao podatke za ranije mesece. Tokom oktobra i novembra broj birača u Novom Sadu se smanjio za oko 3.000, a potom je samo desetak dana posle glasanja povećan za 3.000.
U proteklih pedesetak dana broj upisanih u birački spisak je porastao za nepunih 200 birača.
Kako se kretao broj građana u biračkom spisku pogledajte u sledećoj infografici:
U biračkom spisku za pokrajinske izbore na teritoriji Novog Sada bilo je 340.178 birača, što je za oko 3.000 više u odnosu na spisak za republičke izbore. Ovaj nesklad između pokrajinskog i republičkog spiska do kraja nije objašnjen, mada je navodno razlika od 3.000 posledica toga što se na republičkim izborima moglo glasati i u mestu u kom se birač zatekao na dan glasanja, a za pokrajinu to nije moglo.
Pojedine opozicione stranke su baš u toj razlici nalazile osnova za tvrdnju da je deo birača iz Novog Sada "prelociran" za Beograd radi glasanja.
Akcija progresivne Vojvodine je analizom biračkih spiskova utvrdila da je od aprila 2022. do decembarskih izbora u Novom Sadu upisano više od 38.000 birača. Oni su do tog podatka došli uzimajući u obzir broj osoba koje su postale punoletne, broj umrlih i druge javno dostupne podatke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Šuma na Fruškoj gori ponovo predložena za svetsku baštinu, prethodno odbijena zbog seče
25.08.2025.•
0
Među lokalitetima koje je Ministarstvo zaštite životne sredine nominovalo za dobra svetske Uneskove baštine je i bukova šuma "Papratski do" na Fruškoj gori.
Novosađani, ako imate školarce: Počinje akcija besplatne razmene udžbenika, školskog pribora i lektira
25.08.2025.•
1
Akcija besplatne razmene udžbenika za osnovnu školu počinje danas i trajaće do 12. septembra.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu rođena 21 beba, među njima i blizanci
25.08.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođena 21 beba.
Ponavlja se "Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za dečaka Borislava Stanojevića
25.08.2025.•
0
Posetioci Štranda biće ponovo u prilici da danas, 25. avgusta u okviru akcije "Humanitarni ponedeljak" pomognu Novosađaninu Borislavu Stanojeviću.
Još danas prijatno u Novom Sadu, a onda kreće novi vreli talas
25.08.2025.•
0
U Novom Sadu će još danas biti pretežno sunčano i prijatno toplo, a onda kreće novi vreli talas.
FOTO Zaustavljen autobus Jaćimovića koji prevozi studente i građane na protest u Sremsku Mitrovicu
24.08.2025.•
11
Autobus autoprevoznika Jaćimovića, koji je oko 17 časova sa studentima i građanima krenuo iz Novog Sada na protest "Jesen stiže huljo moja" u Sremsku Mitrovicu, policija je zaustavila na izlazu iz Iriga.
Zaposlenom u Institutu u Sremskoj Kamenici određen je pritvor do 30 dana
24.08.2025.•
16
Zaposlenom u Institutu u Sremskoj Kamenici, uhapšenom zbog napada na "Kobre" na protestu ispred prostorija SNS na Bulevaru oslobođenja, određen je pritvor do 30 dana.
Pokrajinska vlada raspisala konkurs za podršku ženskom preduzetništvu: Izdvojeno 25 miliona
24.08.2025.•
8
Pokrajinska vlada raspisala je konkurs za podršku ženskom preduzetništvu u AP Vojvodini u tekućoj godini.
Zaposlenom u Institutu pozlilo tokom saslušanja u vezi sa napadom na "Kobre"
24.08.2025.•
10
Zaposlenom u Institutu u Sremskoj Kamenici, koji se tereti za napad na "Kobre" na protestu ispred prostorija SNS na Bulevaru oslobođenja, pozlilo je prilikom saslušanja
Sledeće nedelje novi vreli talas: U Novom Sadu i do 38 stepeni
24.08.2025.•
1
U Novom Sadu će od sutra biti pretežno sunčano i sve toplije, a temperature će se opet približiti 40 podeoku.
Iz pokrajinske budžetske rezerve 15 miliona dinara za adaptaciju i opremanje Etno kuće u Kisaču
24.08.2025.•
0
Pokrajinska vlada je izdvojila 15 miliona dinara iz tekuće budžetske rezerve za adaptaciju i opremanje Etno kuće u Kisaču.
Studenti pozivaju na skup ispred suda u 10h: Razlog - hapšenje zbog navodnog napada na pripadnike "Kobri"
24.08.2025.•
8
Studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu pozvali su građane da dođu danas, 24. avgusta ispred Višeg suda u Novom Sadu zbog novog hapšenja zbog navodnog napada na pripadnike "Kobri".
Danas u Novom Sadu promenljivo oblačno
24.08.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti promenljivo oblačno.
VIDEO: Izgoreo automobil na Mišeluku
23.08.2025.•
16
Kako je objavljeno na društvenim mrežama, večeras se na Mišeluku u Novom Sadu zapalio automobil.
Još jedna osoba uhapšena zbog navodnog napada na pripadnike "Kobri"
23.08.2025.•
13
Još jedna osoba uhapšena je zbog navodnog napada na pripadnike "Kobri" u sredu, 13. avgusta, kod prostorija Srpske napredne stranke na Bulevaru oslobođenja.
U nedelju oko 24 stepena, narednih dana sve toplije
23.08.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju ujutro i pre podne biti oblačno sa slabom kratkotrajnom kišom u jutarnjim satima.
Za večeras najavljena nova okupljanja "građana protiv blokada"
23.08.2025.•
9
Okupljanja "građana protiv blokada" najavljena su i za danas, 23. avgust.
Savet roditelja Elektrotehničke škole: Zašto škola ćuti na ponižavanje učenika u policiji?
23.08.2025.•
15
Savet roditelja Elektrotehničke škole "Mihajlo Pupin" obratio se upravi i kolektivu škole zbog "izostanka njihove zvanične reakcije na hapšenje i ponižavanje njihovih učenika u policijskoj stanici nakon privođenja".
Poljoprivredni blokadni bazar u subotu u kampusu
23.08.2025.•
2
U kampusu će danas, 23. avgusta, biti organizovan Poljoprivredni blokadni bazar.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 19 beba
23.08.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
Danas oko 25 stepeni
23.08.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti pretežno sunčano vreme, povremeno uz malu do umerenu oblačnost.
Komentari 23
Dragan
Arsenije
Đole
Ako nije neka razlika onda nek ne povećavaju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar