Narodna stranka: Ovo su tri inicijative koje bi promenile život Novosađana
Narodna stranka u Novom Sadu kandiduje tri inicijative iz oblasti saobraćaja koje bi, kako navode, mogle u budućnosti promeniti način života Novosađana.
Foto: 021.rs
Ova stranka na predstojeće lokalne izbore izlazi u koaliciji sa Srpskim pokretom "Dveri" i sa Pokretom "Živim za Srbiju" - dr Jovana Stojković.
Kako navode, ove tri inicijative bi mogle biti od velikog uticaja i na ostale društvene delatnosti u Novom Sadu.
Prva inicijativa se odnosi na strateško opredeljenje grada Novog Sada da razvija savremeni način putničkog prevoza u gradu, na način da taj prevoz bude ekološki prihvatljiv, energetski održiv, brz, jeftin i efikasan.
Radi se o "PRT" rešenjima kao što su Metrino ili NASA-in Sky Tran.
"Postoje i druga slična rešenja koja se polako implementiraju u velikim metropolama. Naizgled futuristički pristup, ali pristup koji garantuje jeftin, brz i efikasan sistem prevoza u gradskim gužvama, koji podrazumeva nezavisnu infrastrukturu koja se ne ukršta se sa drugim vrstama saobraćaja, što obezbeđuje putovanje od početne do krajnje destinacije bez zaustavljanja", navode iz Narodne stranke.
Ovaj projekat, dodaju, mogao uključiti i Univerzitet u Novom Sadu, domaću privredu i domaći kapital, ali i iskoristiti sve mogućnosti sveobuhvatne saradnje sa Republikom Kinom prilikom projektovanja i izgradnje ovakvih saobraćajnih rešenja.
Druga inicijativa je izmena Prostornog plana Republike Srbije, tako da se na području od Kovilja prema severoistoku opredeli prostor za izgradnju kargo aerodroma.
"Ovaj aerodrom bi obezbeđivao i putnički saobraćaj niskog intenziteta, a što bi bilo veoma važno kod izgradnje NTČ (Novosadskog Transportnog Čvora) na istom tom prostoru, koji bi obuhvatio i projekat slobodne carinske zone. NTČ na navedenoj lokaciji je pogodan iz razloga što se na malom prostoru stiču ključni drumski, železnički i rečni koridori, pa uz jedan kargo aerodrom privreda Novog Sada i slobodne carinske zone, može imati na raspolaganju sve vidove saobraćaja i njihovu najekonomičniju kombinaciju", ističu oni.
Dodaju da "svi veliki investitori razvijaju pogone tamo gde postoje razvijeni saobraćajni uslovi".
"Iz tih razloga se može očekivati da slobodna carinska zona bude veoma interesantna za velike globalne kompanije i na taj način otvoriti veliki broj novih radnih mesta za građane Novog Sada i okoline. Šta sve to znači za ukupnu konjunkturu privrede u Novom Sadu nije potrebno posebno isticati", ističu iz Narodne stranke.
I ovaj projekat, dodaju, interesantan je za partnerstvo sa Republikom Kinom i njihovom inicijativom "Pojas i put".
Treća inicijativa je izgradnja biciklističko-pešačkog mosta preko Dunava na stubovima starog železničkog mosta, koji bi polazio sa Beogradskog keja, kao produžetak Bulevara cara Lazara i završio se na Petrovaradinskoj tvrđavi.
"Tako da bi turisti i građani na lakši način mogli da dođu i odu sa tvrđave. Pored toga, taj most bi bio namenjen i za povezivanje Novog Sada sa Petrovaradinom, Ribnjakom i Sremskom Kamenicom budućim PRT sistemom gradskog javnog prevoza", dodaju oni.
Jedan krak biciklističko-pešačke staze, dodaju, odvajao bi se na Petrovaradinskoj strani prema Ribnjaku i jednoj marini za čamce i jahte koja bi se izgradila u podgrađu Petrovaradinske tvrđave od navedenog mosta prema Ribnjaku.
"To bi bila i svojevrsna turistička atrakcija i jedno od obeležja Novog Sada, jer bi to bio prvi most preko Dunava sa tom specifičnom namenom", smatraju iz Narodne stranke.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Zašto je Novi Sad uporište batinaša koji se povezuju sa SNS-om?
18.02.2026.•
14
Ispred Srpskog narodnog pozorišta su se povodom obeležavanja jubileja Matice srpske okupile pristalice vlasti, kao i građani koji su protestovali. Još jednom su Novosađani svedočili scenama nasilja.
Topao četvrtak u Novom Sadu: Evo šta vas očekuje
18.02.2026.•
0
Ovaj četvrtak u Novi Sad donosi umereno oblačno ali i toplije vreme, i nekoliko događaja na koje vredi otići.
Vučić: Nisam još odlučio da li ću pomilovati muškarca koji je ošamario blokadera u Novom Sadu
18.02.2026.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras, komentarišući hapšenje jedne osobe nakon incidenata u Novom Sadu u kojima je povređeno nekoliko studenata, da još nije doneo odluku da li će da pomiluje tog čoveka.
Ješić: Vučić prezire Novi Sad i sve građane koje ne može da kupi
18.02.2026.•
14
Goran Ješić iz Građanskog pokreta Solidarnost izjavio je da incidenata ima i u drugim gradovima, ali da je nasilje u Novom Sadu dramatično.
Pokrajina i ove godine subvencioniše rešavanje stambenih pitanja porodica u Vojvodini
18.02.2026.•
0
Pokrajinska vlada ove godine izdvaja ukupno 250 miliona dinara za bespovratna sredstva za porodice u kojoj se rodi treće ili četvrto dete.
Marinika Tepić vs. Vučević: Ko je s kim leteo?
18.02.2026.•
12
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić podnela je krivičnu prijavu protiv predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića.
Novosadski studenti o napadu kod SNP-a: "Šavovi i puknute bubne opne"
18.02.2026.•
16
Nekoliko novosadskih studenata opisalo je kako je izgledao fizički napad na njih i koje povrede su zadobili tokom protesta kod Srpskog narodnog pozorišta u ponedeljak.
Komemoracija Tatjani Ječmenici Jevtić: "Život posvećen tenisu i ljudima"
18.02.2026.•
0
Komemoracija povodom smrti bivše teniserke Tatjane Ječmenice Jevtić održana je u Skupštini Vojvodine.
Sutra u Novom Sadu do 15 stepeni
18.02.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti umereno oblačan i topliji.
Nezavisni sindikati fakulteta UNS protestuju u Kampusu: Ministarka i dalje opstruiše registraciju sindikata
18.02.2026.•
0
Nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu održaće danas, 18. februara novi protest kod fontane u Kampusu.
Najveće takmičenje kvizaša u regionu "NS open" od 6. do 8. marta u Novom Sadu
18.02.2026.•
0
Peti po redu "NS Open", koji se održava od 6. do 8. marta u dva novosadska lokala - Radio kafeu i Šamrok baru, okupiće mnogobrojne kvizaše iz Srbije i okolnih zemalja.
Komemoracija Tatjani Ječmenici Jevtić danas u Skupštini Vojvodine
18.02.2026.•
4
Komemoracija povodom smrti bivše novosadske teniserke Tatjane Ječmenice Jevtić održaće se u sredu, 18. februara u Skupštini Vojvodine.
Danas ističe rok za prvu ratu poreza na imovinu za 2026, kamata za kašnjenje 16,5 odsto
18.02.2026.•
29
Rok za plaćanje prve rate poreza na imovinu za 2026. godinu je sreda, 18. februar.
Da sreda počne uz lepe vesti: U Novom Sadu rođeno 18 beba, među njima i blizanci
18.02.2026.•
0
U Novom Sadu je u proteklih 48 sati rođeno 18 beba.
Politikolog Milivojević: Zaoštravanje situacije u Novom Sadu isključivo zavisi od vlasti
18.02.2026.•
25
U Novom Sadu je ponedeljak održan protest na poziv studenata na kome su ponovo zabeleženi incidenti, šamaranja, šutiranja i udaranja aktivista, građana i studenata.
Aktivistima stigle pretnje jer su objavili identitet "SNS batinaša" koji su tukli studente ispred SNP-a
18.02.2026.•
10
Aktivisti Lazar Dinić i Ivan Bijelić, koji stoje iza portala "Revolt", dobili su pretnje zbog otkrivanja identiteta "SNS batinaša" koji su u ponedeljak ispred Srpskog narodnog pozorišta napali studente i novinare.
Novi protest i obraćanje studenata napadnutih ispred SNP-a danas kod Rektorata
18.02.2026.•
4
Protest i obraćanje studenata koji su napadnuti u ponedeljak, 16. februara uveče ispred Srpskog narodnog pozorišta, održaće se danas, 18. februara ispred Rektorata Univerziteta Novom Sadu.
Pred Novosađanima suv dan uz povremene sunčane intervale
18.02.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti umereno oblačno, uz dosta sunčanih intervala.
FOTO, VIDEO: Završen protest zbog napada na studente, "Poternice" napadača na vratima Policijske stanice
17.02.2026.•
6
Završen je protest u Novom Sadu nakon incidenata koji su se dogodili ispred Srpskog narodnog pozorišta u ponedeljak.
Studenti se izvinili mitropolitu Joanikiju zbog zviždanja na protestu u Novom Sadu
17.02.2026.•
44
Studenti u blokadi novosadskog Pravnog fakulteta uputili su javno izvinjenje mitropolitu crnogorsko-primorskom Joanikiju, zbog negodovanja koje mu je bilo upućeno tokom ulaska u Srpsko narodno pozorište.
Ministarstvo kulture: Pokušaji ometanja jubileja Matice srpske pogrešni i opasni
17.02.2026.•
13
Ministarstvo kulture saopštilo je da su "pokušaji da se proslava velikog jubileja Matice srpske ometa, a njen značaj omalovaži, duboko pogrešni i opasni".
Komentari 15
Sava
Cl
Bora solun
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar