Prija kad je toplo, ali treba biti oprezan: Ventilatori u baštama mogu da izazovu infekcije
Ventilatori koji raspršuju vodu tokom letnjih dana, ukoliko se ne održavaju dobro, mogu uticati na zdravlje
Foto: 021.rs
Tokom toplih dana uobičajeno je u baštama novosadskih kafića videti sisteme za raspršivanje vodene magle, kao i ventilatore koji raspršuju vodu radi rashlađivanja.
"Upotreba sistema za raspršivanje vodene magle, kao jedan od mehanizama hlađenja na otvorenom prostoru koji se koriste za održavanje temperaturnog komfora u toku toplih letnjih dana, uz adekvatno rukovanje/upravljanje istim može da predstavlja minimalan javno zdravstveni rizik", kaže Dr Nataša Dragić sa Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Međutim, ukoliko se neadekvatno koriste, sistemi za raspršivanje omogućavaju uslove za rast mikroorganizama.
"Aerosoli koji se raspršuju mogu da sadrže mikrobiološke opasnosti (Legionella pneumophila, Mycobacteria, Naegleria fowleri, Pseudomonas aeruginosa, Acanthamoeba spp.) sa potencijalom da izazovu infekcije kod ljudi (Legionarska bolest, infekcija pluća, meningoencefalitis, lokalne promene na koži, očima…), prvenstveno kod najosetljivijih (deca, stara i već obolela lica)", dodaje dr Dragić.
Da bi se postigao minimalan rizik potrebno je koristiti adekvatne materijale, ispravnu vodu za piće, da je voda pod adekvatnim pritiskom i temperaturom, da postoji omekšavanje vode, pravilno ispiranje i kontrola sistema.
"Naime, sam dizajn sistema raspršivanja vodene magle (u vidu aerosola) je sličan karakteristika kao i lokalni vodovod, te postoji mogućnost izlaganja opasnostima koje se mogu naći i u vodi za piće, samo je u ovom slučaju dominantna put izloženosti inhalacioni (udisanje aerosola)", objašnjava dr Dragić.
Ipak, prema rečima dr Dragić, u manjem obimu moguća je i kontaktna izloženost, tačnije taloženje aerosola na koži i sluzokoži, kao i ingestijom, odnosno gutanjem aerosola.
Takođe, prema rečima dr Dragić dostupna su malobrojna istraživanja usmerena na ispitivanje upotrebe sistema za raspršivanje vodene magle i potencijalni zdravstveni rizik.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Preminuo Vojislav Bekvalac, sociolog i nekadašnji urednik Tribine mladih
19.11.2025.•
0
Vojislav Bekvalac, novosadski sociolog i nekadašnji urednik Tribine mladih, preminuo je u 74. godini.
Pred Novosađanima tmurni i ledeni dani, a biće i kiše
19.11.2025.•
1
U četvrtak će u Novom Sadu biti malo toplije i biće sunčanih intervala, a onda će uslediti nekoliko tmurnih dana.
Podeljenost i zbog novosadskog spomenika: "Jevanđelje pomirenja" i "pranje krvavih ruku"
19.11.2025.•
11
Koliko je Srbija podeljeno društvo govori i to da se ni spomenik nastradalima ne može podići bez prepucavanja.
Pokrajina finansira nabavku aparata za Institut za onkologiju Vojvodine
19.11.2025.•
1
Pokrajinska vlada će sa ukupno 30 miliona dinara finansirati nabavku medicinske opreme za potrebe Instituta za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici i Opšte bolnice u Kikindi.
Viši sud u Novom Sadu: Intenzivno ispitujemo optužnicu u slučaju nadstrešnice
19.11.2025.•
6
Nakon što je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podsetilo da su optužnicu protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice podneli pre dva meseca, oglasio se i Viši sud u Novom Sadu.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe
19.11.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
VIDEO Maja Gojković: Pažljivo sam gledala snimak - devojka je prva udarila policajca kod Banovine
19.11.2025.•
86
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković juče je na jednoj provladinoj televiziji komentarisala policijsku brutalnost u ponedeljak uveče kod Banovine.
Danas u Novom Sadu promenljivo oblačno i hladno
19.11.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti hladno, promenljivo oblačna i suvo.
PMF zahteva istragu policijske intervencije: "Najmanje dva studenta našeg fakulteta su lakše povređena"
18.11.2025.•
6
Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu izrazio je zabrinutost i oštro osudio jučerašnju, kako navode, prekomernu upotrebu sile od strane policije prema građanima.
GP Bravo podnosi prijavu protiv žandarma koji je udario ženu u Novom Sadu
18.11.2025.•
2
Građanski pokret Bravo najavio je da će sutra Službi unutrašnje kontrole (SUK) podneti prijavu protiv pripadnika Žandarmerije koji je u Novom Sadu fizički napao ženu kod pokrajinske vlade.
Autoprevoznik Milomir Jaćimović prekinuo štrajk glađu
18.11.2025.•
9
Autoprevoznik Milomir Jaćimović prekinuo je štrajk glađu, nakon devet dana štrajkovanja ispred Skupštine Vojvodine.
VIDEO: Priveden Miša Bačulov
18.11.2025.•
11
Miša Bačulov odbornik u Skupštini Novog Sada i lider pokreta "Budi heroj" priveden je večeras u porodičnoj kući.
Roditelji učenika Jovine gimnazije traže ostavku direktora
18.11.2025.•
18
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" zahtevaju da direktor škole Radivoje P. Stojković podnese ostavku.
Bačulov kaže da je iz medija saznao za pritvor: "Čist politički progon Aleksandra Vučića"
18.11.2025.•
1
Novosadski odbornik Miša Bačulov je objavio danas da je iz medija saznao da mu je Viši sud u Beogradu odredio pritvor do 30 dana i ocenio da je to "čist politički progon".
Sin Milomira Jaćimovića pušten iz policijske stanice: Nije ni saslušan
18.11.2025.•
7
Milan Jaćimović, sin autoprevoznika Milomira Jaćimovića, pušten je iz Policijske stanice Stari grad.
Student o policijskoj brutalnosti: "Policajac udario studentkinju PMF-a pesnicom u vilicu"
18.11.2025.•
10
Inas Hodžić, student iz Novog Pazara koji studira u Novom Sadu, bio je svedok jučerašnje policijske intervencije.
Štrajk zaposlenih Instituta BioSens i ove srede
18.11.2025.•
0
Zaposleni Instituta BioSens nastavljaju štrajk i ove srede, 19. novembra, sa početkom u 13 časova.
Kragujevčani večeras dolaze u Novi Sad: Studenti najavljuju zajednički skup podrške Jaćimoviću
18.11.2025.•
8
Studenti u blokadi fakulteta u Novom Sadu dočekaće večeras u Kampusu kolege iz Kragujevca koji dolaze da pruže podršku Milomiru Jaćimoviću.
Učenici Mašinske škole stupaju u trodnevni bojkot nastave
18.11.2025.•
7
Učenici srednje Mašinske škole u Novom Sadu stupaju u trodnevni bojkot nastave, koji će početi u sredu, 19. novembra.
MUP: Pretnje novosadskom policajcu i njegovoj porodici, nije postupao prema devojci
18.11.2025.•
92
Novosadski policajac Marko Beljanski i njegova porodica postali su meta pretnji nakon što su na društvenim mrežama objavljeni njegovo ime i fotografije.
Bačulovu određen pritvor do 30 dana: Sud usvojio žalbu VJT
18.11.2025.•
11
Viši sud u Beogradu usvojio je žalbu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i preinačio prvostepeno rešenje sudije za prethodni postupak kojim je bio odbijen predlog za određivanje pritvora Miši Bačulovu, javlja Tanjug.
Komentari 2
pogodi ko je
Novosadjanka
Bilo hi dobro da je u tekstu navedeno da li i na koji način Institut za javno zdravlje kontroliše ovakve uredjaje u baštama kafića.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar