Novi mamograf u Domu zdravlja "Novi Sad": Izdvojeno 22,8 miliona dinara
Pokrajinska vlada izdvojiće 22,8 miliona dinara za nabavku digitalnog mamografa za Dom zdravlja "Novi Sad".
Foto: Pixabay
Biće nabavljen novi digitalni mamografski sistem sa tomosintezom.
Kako se navodi u saopštenju Pokrajinske vlade, u Domu zdravlja "Novi Sad" se na godišnjem nivou obavi 5.000 mamografskih pregleda i oko 3.500 skrining mamografija u okviru preventivnog rada na ranom otkrivanju najčešće zloćudnog tumora kod žena.
"Nabavka novog digitalnog mamografskog sistema predstavlja značajan napredak na polju rane dijagnostike raka dojke uz optimalnu efikasnost procesa rada", dodaju oni.
Ističe se i da je DZ "Novi Sad", zajedno sa Univerzitetskim kliničkim centrom Vojvodine, uključen u Nacionalni program otkrivanja karcinoma dojke od 2013. godine, u okviru kog je urađeno 57.500 skrininga.
Podsetimo i da je 021.rs sredinom septembra pisao da je u Domu zdravlja aparat za mamografiju pokvaren.
Kako su tada potvrdili iz ove ustanove, mamograf u Domu zdravlja "Jovan Jovanović Zmaj" je od početka tog meseca bio u kvaru, a istakli su da se intenzivno radi na popravci aparata.
"Dom zdravlja 'Novi Sad' obratio se Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo povodom nabavke novog aparata. Obavestićemo javnost kada mamografski pregledi budu mogli opet da se obavljaju u našoj ambulanti. Molimo pacijente za strpljenje jer činimo sve što je u našoj moći da se rad mamografskog aparata vrati u redovan režim rada", rekli su oni.
Prema podacima Batuta, rak dojke je najčešći maligni tumor i vodeći uzrok smrti od malignih bolesti kod žena u Srbiji. U Srbiji se dijagnoza raka dojke godišnje postavi kod približno 4.400 žena. Verovatnoća je da će jedna od osam žena tokom svog života oboleti od ove bolesti.
Rak dojke se u Srbiji najčešće otkriva u odmakloj fazi bolesti, kad je za spas već kasno. U trenutku postavljanja dijagnoze, kod više od polovine žena je došlo do širenja bolesti iz dojke u regionalne limfne žlezde, na kožu ili već postoje udaljene metastaze.
Značajan pokazatelj je i veličina tumora u trenutku otkrivanja: samo kod 30 odsto žena tumor dojke se otkrije dok je manjih dimenzija, do 2 centimetra.
Prevencija u vidu mamografije može da redukuje smrtnost od raka dojke i do 20 odsto.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Dan Prve brigade Kopnene vojske obeležen u kasarni "Jugovićevo"
07.11.2025.•
0
Svečanost povodom obeležavanja Dana Prve brigade Kopnene vojske održana je u kasarni "Jugovićevo".
Korak bliže: Dodeljen tender za projektovanje parka na Telepu
07.11.2025.•
0
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je tender "AG institutu" za projektovanje parka na Telepu u vrednosti od 3,6 miliona dinara sa PDV-om.
Troje novosadskih aktivista pušteno posle saslušanja, terete se za "nepristojno i bezobzirno ponašanje"
07.11.2025.•
0
Troje novosadskih aktivista koji su sinoć privedeni nakon protesta ispred prostorija Srpske napredne stranke na Bulevaru oslobođenja pušteno je posle saslušanja u Prekršajnom sudu.
Klizišta u Sremskoj Kamenici na više mesta, gradska vlast ne uspeva da ih sanira
07.11.2025.•
0
Tender za projektovanje i sanaciju klizišta na Gradskom groblju u Sremskoj Kamenici drugi put je obustavljen u roku od svega nekoliko meseci. Gradska vlast poslednjih godina neuspešno raspisuje slične nabavke.
Šta Miša Bačulov kaže posle svega: "Predstava izmišljena da me prikažu kao ludaka"
07.11.2025.•
10
"Ceo ovaj slučaj imao je samo jedan cilj - da se sruši moj kredibilitet i poverenje koje ljudi imaju u mene", rekao je odbornik u Skupštini Novog Sada Miša Bačulov nakon što je pušten da se brani sa slobode.
Novo hapšenje zbog projektnog "muljanja" u Novom Sadu: Oštećeni budžeti za 15 miliona
07.11.2025.•
7
Zastupnik dva udruženja uhapšen je zbog sumnje da je nerealizovanjem projektnih aktivnosti oštetio budžete Novog Sada, AP Vojvodine i Republike Srbije za više od 15 miliona dinara.
SSP i LSV odgovoraju na tvrdnje o separatizmu: "Odvojiti Srbiju od lopovskih kandži"
07.11.2025.•
6
Na najave skupa pristalica Aleksandra Vučića u Novom Sadu, ali i ponovnih tvrdnji Miloša Vučevića o separatizmu u Vojvodini, reagovali su odbori Lige socijaldemokrata Vojvodine i Stranke slobode i pravde.
Reciklomati u Novom Sadu ne rade: Iz gradske uprave kažu da se rešavaju problemi
07.11.2025.•
12
Više uređaja za recikliranje na teritoriji Novog Sada nije u funkciji usled tehničkih problema, a iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine navode da se radi na rešavanju problema.
Mega Vikend u Okovu - kompletan asortiman na popustu, samo ove subote i nedelje
07.11.2025.•
0
Ne propustite najveću akciju u godini, jer pogodnost važi samo 8. i 9. novembra.
Betanija: Rođene 22 bebe u jednom danu
07.11.2025.•
0
Dvadeset dve bebe rođene su u prethodna 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija.
Umesto "Agrarije" u planu višespratnica: Plan na javnom uvidu
07.11.2025.•
35
Izmenama planske regulacije kompleksa Zemljoradničke zadruge "Agrarija" biće omogućena gradnja petospratnice umesto ovog objekta.
Vreme u Novom Sadu: Sve manje sunca, za vikend kiša
07.11.2025.•
0
Petak u Novom Sadu donosi promenljivo oblačno vreme.
Novi petak u gradu: Novosađani, evo šta vas očekuje
07.11.2025.•
0
Kraj radne nedelje u Novi Sad donosi promenljivo oblačno vreme, ali i poneki događaj za koji vredi izdvojiti vreme.
VIDEO Održan skup podrške Dijani Hrki u Novom Sadu: Dvoje privedeno zbog šaranja prostorija SNS-a
06.11.2025.•
10
Novosađani su se i večeras okupili u znak podrške Dijani Hrki, koja već peti dan u Beogradu štrajkuje glađu.
Roditelji učenika Jovine gimnazije traže razgovor sa ministrom prosvete
06.11.2025.•
9
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" dopisom su zatražili hitan prijem kod ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića zbog, kako su naveli, nagomilanih problema u toj školi.
"Ne znam ni kako prolazimo": Automobili se u Veterniku "sapliću" o ograde i kamenje
06.11.2025.•
17
Umesto rupa na putevima ili loše signalizacije, pojedinim meštanima Veternika smetaju - komšijske ograde.
JGSP "Novi Sad" izdvaja 3,5 miliona za radnike koji će prati autobuse
06.11.2025.•
11
Javno gradsko saobraćajno preduzeće raspisalo je tender za usluge pranja autobusa za šta izdvaja 3,5 miliona dinara bez PDV-a.
Novosadski pokret Bravo: BIA nam oborila dron
06.11.2025.•
10
Građanski pokret Bravo saopštila je da je policija oborila dron kojim su snimali skupove u Beogradu, u sredu uveče.
Bačulov pušten da se brani sa slobode
06.11.2025.•
3
Lider pokreta "Budi heroj", Miša Bačulov, pušten je da se brani sa slobode.
Veliko interesovanje italijanske publike za "Dobre vibracije"
06.11.2025.•
0
Balet Srpskog narodnog pozorišta uspešno je završio turneju po Italiji. Na scenama u Trstu, Basanu del Grapi i Bolonji, izveden je koreografski diptih "Dobre vibracije".
"Novi Sad se umiriti ne može": Novosađani i danas pozvani na skup podrške Dijani Hrki
06.11.2025.•
1
Zborovi građana Novog Sada pozvali su Novosađane da se i večeras okupe na skupu podrške Dijani Hrki, koja već peti dan u Beogradu štrajkuje glađu.
Komentari 1
Auuuu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar