Vučević u Šangaju o nesreći u Novom Sadu: Pravi se antikineska hajka

Premijer Srbije Miloš Vučević, koji se trenutno nalazi u Šangaju, govoreći u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu, rekao je da niko ne raspolaže svim podacima, pošto je to kompleksno pitanje.
Govoreći o ispitivanju lanca odgovornosti kada je reč o padu nadstrešnice u Novom Sadu, Vučević je rekao da je mnogo toga nepoznato u ovom trenutku.
 
"I mora se reći istina. Niko ne raspolaže svim podacima, pošto je to vrlo kompleksno pitanje. Da li je rađeno nešto? Nije rađeno? Ako jeste, kada je rađeno i šta je rađeno? Govorimo o celoj Železničkoj stanici. A zatim, kako je došlo do te nesreće? Kako je moguće da je ta konstrukcija popustila? Kako je moguće da je tako odjednom popustila? To su mnoge, mnoge dileme i mislim da ste i vi i celokupna javnost Srbije mogli da vidite i ovih 24 časa, već da ne pogrešim vremenski, mnogo oprečnih mišljenja od ljudi same struke", rekao je on i dodao da to "usložnjava proces utvrđivanja šta se desilo", prenosi N1.
Plakati sa likovima Miloša Vučevića, Tomislava Momirovića i Gorana Vesića, sa porukom "Korupcija ubija – odgovaraćete!", pojavili su se na četiri lokacije u Novom Sadu. Na pitanje "kako se on oseća zbog tih plakata", Vučević je rekao da "nije vreme za političke odgovore".
 
A onda je politički odgovor dao i najavio nove.
 
"Dani žalosti su u samom Novom Sadu, svakako, mnogo teški dani za porodice poginulih. I jeste tragedija. Skandalozno je da neko nazove ovo ubistvom. Znate koji morate biti monstrum da kažete da je neko ubio te ljude. Pa morate biti ozbiljan monstrum da neko razmišlja da je neko nešto radio da bi ubio neke ljude. A nažalost, ne mogu sprečiti da neko tako razmišlja. Biće vremena i za političke diskusije, političke odgovore", rekao je on i pomenuo da postoje oni koji se "kao crni gavranovi" sjate na svaku srpsku nesreću.
Na pitanje da li je krenula inspekcija nekih drugih objekata koje je radila ista kompanija, odgovorio je potvrdno, ali dodao da se pravi "antikineska hajka".
 
"Nikad neću biti deo ove potencijalno antikineske histerije koja se nameće. Obratite pažnju da je sada krenula histerija, naravno geopolitički potkovana, da treba da pohapsimo sve kineske kompanije i predstavnike kompanija. Ne znamo ni ko je šta radio, ni da li je rađeno, ni da li su to radili 1964. ili 2022. ili 2024. Čekajte da se utvrdi. A naravno, treba sve ispitati. Ovo je ozbiljna opomena svima, pre svega onima koji se bave tom profesijom, da moraju da se češće vrše kontrole, nadzor na svim objektima", kazao je premijer Srbije.
 
On je dodao da su "u hrvatskim medijima njihovi inženjeri rekli da ovakva tragedija može da se desi i u Hrvatskoj", jer imaju mnoge objekte koji su građeni u isto vreme kao i Železnička stanica u Novom Sadu.
"Ali ne možete racionalno pričati u atmosferi hajke i traženja nečije glave da se priloži kao žrtva. Nema osnova za racionalno pričanje. Ako se traži nečija glava da bi se umirila svetina, onda to nije pitanje odgovornosti, to je pitanje hajke, a odgovornost je pitanje političkog pristupa i razumevanja posla kojim se bavite. Niko ne beži od pitanja odgovornosti, a da se sprovodi hajka i da se ritualno prinose žrtve, pa niti će biti bolje porodicama poginulih, niti ćemo time utvrditi šta se zaista desilo. Nego samo neko želi da umiri nekakve strasti ili želju za već čim, ničim dobrim svakako", ocenio je Vučević.
 
Nakon toga, premijer je hvalio saradnju sa kineskim kompanijama, najavio bilateralne sastanke u Šangaju i kazao kako ga raduje sastanak sa premijerom Kine.
  • Pera Ždera

    05.11.2024 08:23
    Провлачи се
    Да кинези нису криви.
    У овом случају јесу и сносе сву одговорност.
    Они су главни извођач који је потписао уговор. На градилишној табли стоји њихов назив и именовани одговорни извођач. Они су изабрали подизвођаче, исте је номиновао инвеститор и сва контрола и комуникација је на релацији главни извођач-стручни надзор. Стручни надзор искључиво комуницира са главним извођачем, њега контролише, њему даје примедбе, њему посредује код измене пројекта, њему потписује грађевински дневник, обрачунске листове грађевинске књиге и привреме ситуације.
    Главни извођач контролише рад подизвођача и он је "прва линија надзора". У грађевинском дневнику, обрачунским листовима грађевинске књиге и привременим ситуацијама подизвођача, главни извођач се води као инвеститор и потписује се на место надзорног органа. Исти след је и за остале у низу, као што је подизвођачев подизвођач итд.
  • Rade

    04.11.2024 11:46
    Bolesnici oće sad sve da zataškaju! Neće moći a ti druže ćeš posebno da odgovaraš!
  • Mali

    03.11.2024 21:34
    Lustracija

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti