
FOTO, VIDEO: Kako je izgledao današnji protest srednjoškolaca?
Učenici novosadskih srednjih škola danas, 19. januara, održali su javni čas na Trgu slobode.

Foto: 021.rs
Prvo su se maturanti oko 10.30 okupili ispred Lazine gimnazije, a studenti koji žele da pruže podršku srednjoškolcima na kampusu.
Svako je, sa svoje strane, krenuo ka raskrsnici kod Futoške pijace, koja je bila blokirana na 15 minuta i gde je održano 15 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice stanične zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra.
Reporterka 021.rs zabeležila je kako je izgledao današnji događaj.
Na raskrsnici se okupilo oko 1.000 srednjoškolaca, profesora, studenata, roditelja, kao i drugih Novosađana koji su želeli da podrže ove mlade sugrađane.
Kako je krenula šetnja, njima se pridruživalo sve više ljudi, pa je Trg slobode za vreme javnog časa popunjavalo više hiljada građana.
.jpg)
Na javnom času govorili su profesori, đaci, kao i istaknute ličnosti iz kulture koje su đaci pozvali da se obrate sugrađanima.
Da "mladi ne žele kult ličnosti, već kult pravičnosti", rekla je okupljenim đacima, profesorima, studentima i Novosađanima književnica i satiričarka Aleksandra Filipović.
.jpg)
Glumac Radoslav Rale Milenković rekao je mladima da je ponosan na njih, kao i da ne slušaju one koji žele da ih savetuju, jer oni nisu uspeli da donesu promene.
"Nema nazad, sad morate da pobedite", rekao je Rale Milenković.
Dramaturškinja i rediteljka Minja Bogavac upitala je prisutne da li su mirni.
"Da li iko može mirno da spava u zemlji gde javne zgrade padaju građanima na glave, gde se vozači-ubice svesno zaleću u kolone pešaka? Da li ste mirni u zemlji gde niko ne zna da radi posao za koji je plaćen, dok one koji bi znali razvlači propagandna mašinerija, šireći nasilje, najgore uvrede i apsolutne laži? Da li ste mirni dok vam govore da su 'deca vlasništvo države' i kako država ima 'kobre', da svoju decu 'razbaca po ulici'? Kao što smo videli ima i javne funkcionere spremne da izađu, pljuju i tuku studente koji odaju počast nevinim žrtvama te iste države i tog istog sistema. Sistema koji nije zakazao, ne zato što ga nema, već zato mu je jedina svrha da proizvodi zlo", navela je Bogavac.
Maturantkinja Anđela Savić poručila je da učenici stoje uz svoje profesore i navela da će oni podržati profesore svoje škole, Lazine gimnazije, koji su proglasili štrajk, a koji trpe pritiske uprave.
"Čas je završen, promena je počela", poručila je maturantkinja, nakon čega su okupljeni krenuli ka zgradi Školske uprave na Bulevaru Mihajla Pupina.
.jpg)
Ispred Školske uprave okupljenima se obratila prosvetna savetnica u Školskoj upravi Novi Sad Sonja Miladinović.
"O dečijim pravima i o dobrobiti dece svih uzrasta se ne pregovara. Deca su svetinja i naša uloga je da im se zahvalimo što su posle toliko vremena probudili sve nas odrasle. Svim svojim srcem, dušom, umom, profesionalizmom i telom treba da budemo uz njih, pored njih i iza njih i da nosimo narandžaste i žute prsluke. Svojim rečima, svojim delima i svojim istupanjem iz zone komfora", istakla je Miladinović.
Studenti su čitali pisma prosvetarima i zahvalili su se srednjoškolcima na hrabrosti.
Skup je završen pesmom Vostani Serbije. Studenti su krenuli nazad u Kampus oko 13.45h, a razišli su se i srednjoškolci i ostali građani.
Ispred Školske uprave #NoviSad skup je završen pesmom Vostani Serbije. pic.twitter.com/v65cxYGBp2
— Radio 021 (@Radio021) January 19, 2025
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Skup podrške uhapšenim poljoprivrednicima najavljen za sredu ispred suda
16.09.2025.•
0
Studenti i zborovi građana Novog Sada najavili su za sredu, 17. septembar, okupljanje ispred suda.
Institut za onkologiju Vojvodine potpisao ugovor o saradnji sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju
16.09.2025.•
0
Ugovor o saradnji između Instituta za onkologiju Vojvodine i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) potpisan je danas u sedištu Ujedinjenih nacija u Beču.
ANEM: Zaštitimo profesore i studente novinarstva
16.09.2025.•
0
ANEM je, povodom napada na profesore i studente novinarstva, saopštio da je, pored zaštite novinara, bitno zaštititi i profesore i studente.
Goran Vesić i dalje u bolnici
16.09.2025.•
1
Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić, koji je optužen u postupku za pad nadstrešnice, i dalje se nalazi na lečenju u bolnici.
Zaposleni u BioSensu: Sud brani kršenje zakona
16.09.2025.•
1
Sindikat BioSens oglasio se povodom odluke Upravnog suda u Novom Sadu u vezi sa njihovom tužbom zbog izbora novog Upravnog odbora.
Situacija u Jovinoj gimnaziji: Pokušano nezakonito konstituisanje Saveta roditelja
16.09.2025.•
3
"Juče smo imali nezakonit pokušaj konstituisanja Saveta roditelja u Jovinoj gimnaziji, i to suprotno zakonima o sistemu osnovnog obrazovanja i vaspitanja", kaže Snežana Bačlija Knoh, majka đaka ove gimnazije.
Student iz Novog Sada štrajkuje glađu zbog produžetka pritvora: Pročitajte njegovo pismo
16.09.2025.•
9
Student iz Novog Sada Bogdan Jovičić, koji je u pritvoru od sredine avgusta, započeo je štrajk glađu u petak, kada mu je produžen pritvor.
Leto se ne predaje: U petak, subotu i nedelju sunčano i oko 30 stepeni
16.09.2025.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti promenljivo oblačna i malo svežija.
Glamočić o protestu poljoprivrednika u Novom Sadu: Nebitno i da na ulice izađe 20, 50 ili 100 traktora
16.09.2025.•
5
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da su zahtevi poljoprivednika koji protestuju nerealni jer je potrebna čak petina budžeta Srbije da bi se ispunili.
KCV o povredama tokom protesta 5. septembra: Nije bilo pacijenata zbog respiratornih tegoba
16.09.2025.•
10
Klinički centar Vojvodine saopštio je da tokom 5. i 6. septembra u Urgentni centar te ustanove nije primljen nijedan pacijent zbog respiratornih tegoba.
Podignuta optužnica protiv Vesića i 12 optuženih za pad nadstrešnice
16.09.2025.•
30
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 optuženih u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, 1. novembra.
Jesenja Novosadska cvetna pijaca u petak i subotu kod Spensa
16.09.2025.•
0
Jesenji ciklus Novosadskih cvetnih pijaca počinje u petak i subotu, 19. i 20. septembra, na platou ispred Spensa.
Privedena tri poljoprivrednika zbog incidenta na protestu ispred Banovine
16.09.2025.•
8
Trojica članova Inicijative za opstanak poljoprivrednika privedena su jutros zbog incidenta koji se dogodio u ponedeljak na protestu ispred zgrade Banovine.
Novosadskoj profesorki Smiljani Milinkov upućene pretnje smrću
16.09.2025.•
11
Šefica Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov primila je pretnje smrću na službeni imejl fakulteta.
Okov: Benzinske testere STIHL - sada na popustu
16.09.2025.•
0
Ako radite veliku seču, obradu drveta ili pripremu ogreva, tu je legendarna snaga STIHL motornih testera.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 20 beba
16.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
U Novom Sadu danas mogući pljuskovi
16.09.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nestabilno, mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
"Slučaj 5. septembar": U sredu tribina o analizama gasa korišćenog na protestu
15.09.2025.•
0
Tribina "Slučaj 5. septembar" o rezultatima hemijske analize ostataka u kanisterima od suzavca biće održana u kampusu Univerziteta u Novom Sadu, u sredu, 17. septembra.
Novosađani, organizujte utorak: Pogledajte šta vas očekuje
15.09.2025.•
0
Utorak je uskoro tu, a tu je i naš vodič sa svim bitnim informacijama za dan koji nas očekuje.
Zamena starog papira za sadnice i tokom jesenjih Cvetnih pijaca
15.09.2025.•
1
Akcija "Zamenite stari papir za sadnice" biće organizovana tokom Cvetnih pijaca u septembru i oktobru, na platou ispred Spensa.
FOTO, VIDEO Održan protest poljoprivrednika: "Ponovo na mestu gde smo simbolično sahranili poljoprivredu"
15.09.2025.•
7
Protest upozorenja poljoprivrednika održan je u Novom Sadu.
Komentari 7
Ана
Ко је стајао ближе Порте врло је слабо чуо шта се прича.
Avram
Mangulice
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar