_nasl.jpg)
Klizište kod Kameničkog parka: Za godinu dana ni tender nije sproveden do kraja
Klizište kod Kameničkog parka, duž sremske obale Dunava od Petrovaradinske tvrđave do Sremske Kamenice, aktivno je već više od godinu dana.

Foto: 021.rs
Početkom marta prošle godine deo Kameničkog parka zatvoren je za građane jer je došlo do urušavanja tla usled aktivacije klizišta, nakon čega je usledila privremena sanacija.
Za sada se, kako navode iz Gradske uprave za građevinsko zemljište za 021.rs, i dalje radi na odvođenju nakupljene vode u zoni parka kako bi se sprečilo dalje pomeranje tla.
Dugoročna sanacija klizišta u predelu Kameničkog parka, Mosta slobode i Ribnjaka, kako je ranije predložio Fakultet tehničkih nauka, može početi nakon što bude urađen projekat istražnih radova za klizište, a u skladu sa tim će biti urađena i geotehnička istraživanja i elaborat, nakon toga i projekat sanacije klizišta.
Gradska uprava je početkom novembra raspisala javnu nabavku, vrednosti 3,5 miliona dinara bez obračunatih poreza, kojom se tražio ponuđač koji će uraditi Projekat istražnih radova za klizišta u ovom delu.
Međutim, tender je obustavljen nakon što nije stigla prikladna ponuda.
Međutim, tender je obustavljen nakon što nije stigla prikladna ponuda.
U projektnoj dokumentaciji dostupnoj na Portalu javnih nabavki navodi se da je ovo jedinstveno područje nestabilne padine koje je ugroženo klizištima i sastoji se od mnogobrojnih malih klizišta.
"Ova klizišta su Dunavskog tipa, velike dubine, sporo se pomeraju, zahvataju područje od Dunava do lesnih odseka. Ugrožavaju praktično sve objekte koji su u zoni njihovog uticaja, blokovskog su tipa i pojedina zaravnjenja područja deluju kao da su stabilna, a predstavljaju jedinstvenu celinu. Pojedinačni delovi ne bi mogli biti nezavisni i funkcionalni", piše u dokumentu.
Dodaje se da postoji realna opasnost da se proces klizanja iznenada proširi uz padinu zbog nagiba površine, a kakav je slučaj bio pre 40 godina kada je prekinut deo puta R-107 u zoni RTV-a.
"U ranijem periodu je predlagano da se u nekoliko profila sa zaravnjenog terena do Dunava izvedu detaljni geotehnički istražni radovi radi preciziranja stanja stabilnosti, što do sada nije urađeno. Celo novo područje je u zoni erozionog uticaja Dunava i zasigurno da to ima velikog uticaja na proces klizanja", navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Iz gradske uprave naveli su za 021.rs da će tender ponovo biti raspisan, nakon što je Grad Novi Sad izašao iz perioda privremenog finansiranja u kom je bio početkom godine.
Kako se pokrenulo klizište?
Kako je 021.rs ranije pisao, stručna služba utvrdila je da su razlog aktiviranja klizišta u ovom predelu dva vodena izvora koja su bila dužine od oko 80 metara, širine oko 50 i visine između 20 i 30 metara, a prostirali se od gornje pešačke staze koja vodi od Univerziteta "Educons" do Mosta Slobode, pa sve do staze u Kameničkom parku.
"Izvori su se po jedan nalazili u oba dela klizišta, koja su ga aktivirala natapanjem vode, koja se potom krenula slivati u Kamenički park, čime je stvorila jezerce", navodi se u izveštaju.
Nakon aktiviranja klizišta, dva izvora su se ujedinila u jedan, a potom su nastajale i nove vodene izdani.
Preporuka stručne službe gradske uprave tada je bilo da se hitno prokopa kanal uz pešački stazu do već postojećeg jezera u parku koje ima izgrađen odvod viška vode u Dunav.
Deo problema klizišta, kako je 021.rs ranije pisao, bio je upravo i kompleks zgrada izgrađen uz glavni put u Sremskoj Kamenici.
Prema izveštaju stručnog nadzora Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode od 8. februara prošle godine do kog je 021.rs došao, za opasnost od aktiviranja klizišta znalo se još 2021. godine.
Kako piše u izveštaju, stambene zgrade, objekti Univerziteta "Educons" u Sremskoj Kamenici i drugi objekti sa okolnim popločanim površinama iznad parka prirode imaju ispuste kojim se atmosferske padavine slivaju niz padinu i potpomažu procese erozije.
"Na rubu jedne od parcela stambene zgrade postoji čak i česma kojoj popločana površina dvorišta sa padom ka izgrađenom slivniku i parku predstavlja način odvođenja vode. Pojedini objekti na drugoj parceli su sastavljeni na parceli SP 'Kamenički park', odnosno izgradnjom objekata se ušlo u granice parka. Takav uticaj izgradnje na mestu nagiba sa svim dodatnim slivanjem voda sa parcele je neminovno ugrožavajući", navodi se u izveštaju.
Dodaje se i da je Studijom zaštite SP "Kamenički park" iz 2021. godine evidentiran ugrožavajući faktor izgradnje uz južnu granicu parka.
"Ovaj uticaj nastao je neadekvatnim uređenjem parcela i izgradnjom objekata u zoni između Ulice vojvode Putnika i SP 'Kamenički park', na kom prostoru se atmosferske i druge vode sistemom oluka, slivnika i cevi dovode do najniže tačke parcela i potom slivaju u hrastovu šumu u granici zaštićenog područja izazivajući eroziju zemljišta, izvaljivanje stabala, žbunja i zabarenje srednjeg platoa u zoni dečijeg igrališta", navodi se u dokumentu u koji je 021.rs imao uvid.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Studenti u blokadi DIF-a: Dvojica maskiranih muškaraca fizički napali našeg kolegu
15.06.2025.•
1
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, saopštili su da je još jedan njihov kolega sinoć fizički napadnut na Keju.
Studenti u blokadi pozvali u ponedeljak na skup podrške Zborovima ispred Rektorata
15.06.2025.•
5
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pozvali su u ponedeljak, 16. juna u 20.30 časova na skup podrške Zborovima Novog Sada, koji će se održati ispred zgrade Rektorata.
Zborovi Novog Sada pozivaju sutra na okupljanje ispred tužilaštva: "Nasilnici nisu heroji"
15.06.2025.•
4
Zborovi Novog Sada pozvali su na okupljanje u ponedeljak, 16. juna u 9 časova ispred Osnovnog javnog tužilaštva, povodom nastavka suđenja četvorici aktivista SNS koji su studentkinji slomili vilicu.
Još jedan ministar o Železničkoj stanici u Novom Sadu: Srušiti centralni hol, bilo je diverzije
15.06.2025.•
51
Centralni hol Železničke stanice u Novom Sadu mora biti srušen jer je padom nadstrešnice došlo do cepanja zida.
Garaže u Novom Sadu sve skuplje: Za pojedine prodavci traže više od 40.000 evra
15.06.2025.•
10
Kada je reč o udelu u ukupnom broju prodatih garažnih mesta, najveći udeo od 52 odsto je na teritoriji Grada Beograda.
Još jedna letnja nedelja pred nama
15.06.2025.•
0
I nedelja pred nama biće mahom sunčana i veoma topla.
Finalna blokada raskrsnice sutra kod Banovine: Objavljen detaljan program
15.06.2025.•
32
Finalna blokada raskrsnice u Novom Sadu održaće se u ponedeljak, 16. juna, a Zborovi građana Novog Sada objavili su detaljniji program.
Broj prijava nasilja u porastu: Radnici Centra za socijalni rad u Novom Sadu preopterećeni
14.06.2025.•
10
Broj korisnika Centra za socijalni rad povećan je tokom 2024. godine, a kako se ističe u izveštaju rada ove ustanove, radnici su neretko ukazivali na preopterećenost.
VIDEO: Novi Sad je postao grad "vespi"
14.06.2025.•
16
Evropska nedelja vespi trenutno se održava u Novom Sadu i trajaće do nedelje, 15. juna.
Tužilac Lazić: Vučić direktno preti tužiocima i sudijama čijim odlukama nije zadovoljan
14.06.2025.•
28
Tužilac Apelacionog suda u Novom Sadu Radovan Lazić rekao je da predsednik Aleksandar Vučić "direktno preti razrešenjem i krivičnim gonjenjem sudijama i tužiocima čijim odlukama nije zadovoljan".
Akademski plenum: "Raspišite izbore i rešite društvenu krizu"
14.06.2025.•
27
Akademski plenum smatra da je Odlukom komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta dozvoljeno da se ispiti ne održavaju na fakultetima, što znači da je moguće, kako su rekli, da budu i u kafanama.
Grad ove godine subvencioniše JGSP sa 2,5 milijarde dinara: Preduzeće sa najvećim dotacijama
14.06.2025.•
23
Gradska vlast uvećala je subvencije koje će ove godine davati Javnom gradskom saobraćajnom preduzeću "Novi Sad", te sada iznose 2,5 milijarde dinara.
Devojčice u vođstvu: U Novom Sadu za 24 sata rođeno 29 beba
14.06.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 29 beba.
Kreni - promeni: Ponovo odbijen predlog za pritvor studenta FTN-a zbog sukoba ispred DIF-a
13.06.2025.•
1
Viši sud u Novom Sadu doneo je pravosnažnu odluku - odbijen je predlog za pritvor studenta FTN-a Veljka Petrovića, saopštio je pokret Kreni-promeni.
Sukob u Jevrejskoj ulici, upotrebljen i nož
13.06.2025.•
6
Dve žene su lakše povređene nakon fizičkog sukoba u Jevrejskoj ulici.
Ulaganje u javni prevoz u Novom Sadu: Da li je ženska bezbednost deo računice?
13.06.2025.•
14
Žene u Novom Sadu, kao i u većini drugih gradova, češće koriste javni prevoz nego muškarci. Ipak, Grad i saobraćajno preduzeće ulažu malo truda u to da prevoz prilagode najčešćim korisnicima.
Novosadski studenti zahtevaju obraćanje na sednici Skupštine Novog Sada: "Da se naš glas čuje"
13.06.2025.•
17
Studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu podneli su zahtev za obraćanje na sednici Skupštini grada Novog Sada zakazanoj za utorak.
VIDEO Požar na Sajlovu: Velika materijalna šteta
13.06.2025.•
3
Lokalizovan je požar u autoservisu na Sajlovu koji je izbio danas u toku popodnevnih časova.
Akademski plenum o uspehu koleginica sa FTN: Plate minimalne - rezultati maksimalni
13.06.2025.•
7
Iako je Vlada Srbije nezakonitom odlukom naučno-istraživački i umetnički rad na fakultetima svela samo na pet časova nedeljno nastavnici i saradnici su i dalje posvećeni nauci i umetnosti.
Uvećan budžet Novog Sada: Na šta će se trošiti milijarde dinara
13.06.2025.•
14
Budžet Grada Novog Sada za ovu godinu uvećan je za više od 4,4 milijarde dinara, te će sada iznositi više od 48,9 milijardi.
Muškarcu koji je udario policajca kod GSP određen kućni pritvor: Tereti se za napad na službeno lice
13.06.2025.•
5
Muškarcu koji je osumnjičen za napad na službeno lice tokom blokade raskrsnice kod JGSP "Novi Sad" izrečena je mera zabrane napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora.
Komentari 3
Millos
Kamenicanka
jovan2
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar