Zaposleni u Novom Sadu u februaru prosečno zarađivali 119.000 dinara - jeste li blizu?
Novosađani su u februaru u proseku zarađivali 118.934 dinara, pokazuju poslednji podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Ipak, taj iznos je manji u poređenju sa januarskom prosečnom platom.
Foto: 021.rs
Podaci RZS pokazuju i da je prosečna zarada Novosađana za februar manja za 7.041 dinara, od januarske plate. Međutim, zaposleni u Novom Sadu su i u februaru zarađivali najviše u Vojvodini.
Na nivou republike prosečna bruto zarada bila je približno 143.000 dinara, dok je taj iznos bez poreza i doprinosa bio 103.519 dinara. Kada posmatramo medijalnu zaradu za februar ona je iznosila 80.732 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.
U izveštaju se navodi i da su u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečne bruto i neto zarade za februar 2025. godine nominalno veće za 10 odsto, a realno za 5,3 odsto.
Izveštaj Republičkog zavoda pokazuje da se i dalje najviše zarađuje u Beogradu, više od 130.000 dinara u proseku, a najviše su zaradili zaposleni u opštini Stari grad - 179.727 dinara.
Ipak, nakon Beograđana najveću zaradu u februaru mesecu ostvarili su zaposleni u Boru, koji su u proseku primili skoro 121.000 dinara. Borska oblast prosečno je zarađivala oko 107.000, a zaposleni u Majdanpeku zaradili su oko 108.000.
Region Vojvodine prosečno je zarađivao 97.562, međutim statistika pokazuje da pojedini Vojvođani ne zarađuju ni medijalnu platu. Tako su zaposleni u Baču i u februaru imali najnižu prosečnu zaradu, svega 76.646 dinara.
Zaposleni u državnim preduzećima prosečno zarađivali nešto više od 115.000
Ukoliko posmatramo prosečnu zaradu po zaposlenom u javnom sektoru, izveštaj RZS pokazuje da se u javnom sektoru bez poreza i doprinosa zarađivalo nešto više od 108.000 dinara.
U javnim državnim preduzećima neto prosečna zarada iznosila je 115.408 dinara, dok je ta brojka za javna lokalna preduzeća bila znatno manja, približno 97.207. Sektor zdravstvenog i socijalnog rada zarađivao je nešto više od 106.991, a zaposleni u obrazovanju su zarađivali 98.657 dinara.
Programeri u proseku zarađivali približno 289.000
Prosečna zarada zaposlenih po oblastima delatnosti pokazuje da se u rudarstvu zarađivalo skoro 133.000 dinara. Ipak, najviše su zarađivali zaposleni programeri, a izveštaj pokazuje da je njihova prosečna zarada za februar mesec bila 288.617.
U oblasti prerađivačke industrije prosečna plata bila je 91.475, a oblast građevinarstva primila je 86.773 dinara.
Kakva je kupovna moć?
Podaci Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine pokazuju da je prosečna potrošačka korpa za januar mesec iznosila 106.194 dinara, a dodaje se i da je ona veća za 429 dinara u odnosu na decembarsku iz 2024. godine.
Minimalna potrošačka korpa za januar je iznosila 55.085 dinara, navodi se u izveštaju ministarstva.
Kupovnu moć iznad proseka u januaru 2025. godine imali su Beograd, Niš i Novi Sad, kada posmatramo po gradovima. U ostalim gradovima navodi se da je prosečna neto zarada bila viša od minimalne potrošačke korpe, ali nedovoljna za pokrivanje prosečne potrošačke korpe.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO, VIDEO: Otvoren novi parkić kod Spensa
19.05.2026.•
13
Novi park kod Spensa, čija je izgradnja počela krajem 2023. godine, zvanično je otvoren u petak, 15. maja.
Naredni dani u Novom Sadu pretežno sunčani i još topliji
19.05.2026.•
0
I naredni dani u Novom Sadu biće pretežno sunčani ili umereno oblačni i sve topliji.
Novosadski profesori protiv MUP-a: Održano prvo ročište - govorili Kleut i Alanović
19.05.2026.•
8
Održano je prvo ročište po tužbi više od 50 profesora Univerziteta u Novom Sadu protiv Ministarstva unutrašnjih poslova, zbog narušavanja autonomije.
Dekan Alanović svedočio: Policija nije prekršila autonomiju Univerziteta
19.05.2026.•
3
Policija nije prekršila autonomiju Univerziteta u Novom Sadu u svom postupanju u septembru prošle godine, smatra dekan Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović.
Roditelji đaka Jovine gimnazije u sredu ispred Mašinske organizuju otvoreni savet
19.05.2026.•
4
Roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" će u sredu, 20. maja održati otvoreni Savet roditelja ispred Mašinske škole, na koji pozivaju sve roditelje bivših, sadašnjih i budućih učenika, ali i sve zainteresovane.
Kupite predmete iz Državnog posla: Humanitarna aukcija za decu obelelu od raka
19.05.2026.•
4
Humanitarna aukcija na kojoj će se prodavati predmet, eksponati iz popularnog serijala "Državni posao", održaće se 6. juna, u Dorćol Platz-u, u Beogradu.
NDNV: Decenija od naprednjačkog preuzimanja RTV-a, javni servis u političkim kandžama
19.05.2026.•
5
Navršava se decenija od političkog preuzimanja Radio-televizije Vojvodine i brutalnog urušavanja profesionalnih standardna na pokrajinskom javnom servisu, podseća Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
VIDEO: Građani ispred novosadskog suda pred prvo ročište po tužbi profesora protiv MUP-a
19.05.2026.•
4
Građani su se okupili ispred novosadskog suda kod Spensa pred prvo ročište po tužbi 58 profesora Univerziteta u Novom Sadu protiv MUP-a.
Lep "remi" u Betaniji: Rođeno devet devojčica i devet dečaka
19.05.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Danas prvo ročište po tužbi novosadskih profesora protiv MUP-a "jer je kampus bio policijska stanica"
19.05.2026.•
10
Akademska mreža Slobodan univerzitet saopštila je da će se u utorak, 19. maja održati prvo ročište po tužbi 58 profesora Univerziteta u Novom Sadu protiv MUP-a.
Još jedan lep dan pred Novosađanima
19.05.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti umereno oblačno i toplo.
Bik Jablan i ovan Matador najveći na Poljoprivrednom sajmu, kobila Drina IV šampionka
18.05.2026.•
3
Svojom veličinom veliku pažnju privlače bik Jablan od 1.830 kilograma i ovan Matador od 204 kilograma.
Dolazi utorak i bolje vreme: Novosađani, evo šta se dešava u gradu
18.05.2026.•
0
Zakoračili smo u novu radnu nedelju, a u njoj nas očekuje znatno lepše vreme i puno kulturnih događaja.
Roditelji đaka Jovine gimnazije: Škola gubi najmanje jedno odeljenje zbog ponašanja direktora
18.05.2026.•
7
Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" izgubiće najmanje jedno odeljenje zbog ponašanja i postupaka direktora Radivoja Stojković, tvrdi grupa roditelja učenika ove ustanove.
Brod bez posade i kontrole zaglavljen kod Krčedina, meštani strahuju: "Ćutanje i institucionalni nerad"
18.05.2026.•
28
Pre mesec dana brod koji je bio usidren u Novom Sadu se otkačio i otplovio, bez posade i nadzora, do Krčedina.
VIDEO Najskuplja mašina na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu: Kombajn od 900.000 evra
18.05.2026.•
4
Epitet najskuplje mašine na 93. međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu pripada kombajnu guseničaru Lexion 8900, izloženom na štandu pančevačkog Almexa.
Novi saveznik na Fruškoj gori: DDOR osiguranje doniralo kvad Gorskoj službi spasavanja
18.05.2026.•
1
Na 93. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, DDOR osiguranje je 18. maja doniralo terensko vozilo - kvad Gorskoj službi spasavanja Srbije (GSS), koje će se koristiti za spasilačke intervencije na području Fruške gore.
Direktor Jovine o događajima kod Mašinske: Iskakanje kroz prozor režirana manipulacija
18.05.2026.•
38
Direktor Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Radivoje Stojković i školski odbor objavili su saopštenje u kom iznose svoju stranu dešavanja u Mašinskoj školi protekle nedelje.
FOTO: Više taksi vozila oštećeno u Novom Sadu
18.05.2026.•
11
Više taksi vozila oštećeno je tokom noći u centru Novog Sada.
Naredni dani u Novom Sadu sunčani i sve topliji
18.05.2026.•
0
Utorak će u Novom Sadu biti umereno oblačan i topao.
Cene poslovnih prostora u centru Novog Sada dostižu i 4.500 evra po kvadratu
18.05.2026.•
4
U Novom Sadu je protekle godine zabeležen rast u broju prodatih poslovnih prostora ali je sa potražnjom porasla i cena.
Komentari 50
Veka NS
Y1
APV
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar