Vojska radi u Novom Sadu: Sanacija ograde koja se već dugo raspadala

Prva brigada kopnene vojske započela je radove na sanaciji dela betonske ograde kasarne u Ulici vojvode Bojovića, koja se već duže vreme raspada.
Vojska radi u Novom Sadu: Sanacija ograde koja se već dugo raspadala
Foto: 021.rs
Deo betonske ograde koja je bila nagnuta i pretilo joj je urušavanje, dok je jedan deo i otpao.
 
Tokom meseci su gradske službe ovo mesto vojnog objekta sa kraja 19. veka ograđivali trakom i ogradom kako građani ne bi direktno prolazili pored nje, a Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada čekao je usvajanje budžeta kako bi počeo sa obnovom.
Međutim, sredinom maja građani su uočili početak radova na sanaciji ove ograde, koja je većim delom srušena. Oko ograde postavljena je metalna ograda.
 
Kako nije bilo obaveštenja o početku radova ili tendera Zavoda, portal 021.rs je ovoj instituciji uputio pitanja u vezi sa ovim slučajem.
Iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada su odgovorili da su od Prve brigade kopnene vojske za realizaciju redovnog održavanja objekata obavešteni da je termin za početak radova 16. maj. Nemaju više informacija o ceni i planu sanacije.
 
"Zavod je u pregovorima sa Prvom brigadom kopnene vojske radi sklapanja sporazuma i dalje realizacije kompletne rekonstrukcije ograde na navedenoj lokaciji. Za sada ne možemo da preciziramo kada će isti moći da se realizuje, zbog složene procedure koju treba ispoštovati", naveli su oni.
Kako su krajem januara rekli za 021.rs, kasarna u Vojvode Bojovića je zdanje od arhitektonske i istorijske vrednosti za grad, ali i da su sami objekti i ograde decenijama u lošem stanju.
 
"Višedecenijsko neodržavanje i nebriga glavni su uzroci oštećenja na ogradnom zidu oko kasarne, kao i na samim objektima", navodi se u odgovoru.
 
Ograda kasarne u januaru 2025.
 
Dodali su i da je sanacija ogradnog zida u predlogu Programa rada za ovu godinu koji je trebalo da bude usvojen na sednici Skupštine grada prošle godine.
 
Međutim, kako to nije učinjeno jer je sednica odlagana tri puta i na kraju i otkazana, brojna preduzeća, uključujući i Zavod za zaštitu spomenika kulture, nisu u mogućnosti da sprovode svoje planove. Budžet je usvojen sredinom marta.
 
Inače, ulična fasada glavne zgrade kasarne rekonstruisana je tokom 2024. godine, a za ove radove bilo je izdvojeno oko 12 miliona dinara.
 
O nebrizi o kasarni 021.rs je pisao proteklih godina u više navrata - naročito pošto je objekat inspekcija i obezbeđivala zbog oronuća fasade i opasnosti po život.
 
Čak je i gradska vlast urgirala kod Ministarstva odbrane da se konačno izdvoji novac za sanaciju kasarne, ali su i ta pisma ignorisana.
 
Kasarna u Vojvode Bojovića je pod prethodnom zaštitom kao spomenik kulture, a značajan je i kao spomen-obeležje za streljane antifašiste u Drugom svetskom ratu i kao mesto stradanja Novosađana u raciji 1942. godine.
  
Prema gradskim urbanističkim planovima, kasarna u Vojvode Bojovića trebalo bi da bude očuvana kao mesto spomenika za stradale u Drugom svetskom ratu, a objekti bi služili za kulturno-turističke sadržaje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • M.F.Veternik

    06.06.2025 22:50
    Staje ovde strucnjaka
    Jbt u ovoj drzavi svi bi da komanduju. Pa jel ima ko da oce da radi svi predloge alo bagro ko ste vi cuj ovog da se vrati bivsim vlasnicima . Hahahahhaha smesni ste vise
  • Дуле

    06.06.2025 22:47
    Кућа на тргу Марије Трандафил ,којој је НЕДАВНО реновирана фасада и кров-исељена и чека рушење!!!!!!!!!!
    ЏАБА БАЧЕН НОВАЦ ГРАЂАНА ЗА САНАЦИЈУ!!!!!!
  • Банатић

    06.06.2025 17:15
    Решење
    Пролазим туда често. Да је било мало памети, отклонио би се основни узрок нагињања зидова. Требало је раније посећи неколико стабала чије је корење дестабилизовало и изгурало зид на улицу. Треба домаћин. Не треба бирократисање и све истало што нас сада чека у вези са тим.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti