
Zborovi Novog Sada: "Razlozi Mićina - između neznanja i nerada"
Zborovi Novog Sada odgovorili su u saopštenju na, kako su rekli, "besmislice koje je gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin naveo kao razlog neraspisivanja izbora za Savete Mesnih zajednica".

Foto: 021.rs
Kako se navodi, Zborovi podsećaju gradonačelnika da on nije nadležan za raspisivanje izbora za Savete Mesnih zajednica, već da je to u nadležnosti predsednice Skupštine grada Novog Sada.
"U skladu sa tim važno je i da građani razumeju da im se Mićin ovim povodom obratio kao glasnogovornik režima koji beži od izbora, a ne kao predstavnik organa nadležnog za raspisivanje izbora", ističu Zborovi Novog Sada.
Kako su naglasili, 1. januara 2022. godine. stupila je na snagu Odluka o mesnim zajednicama Novog Sada i ona je do dana današnjeg na snazi.
"Od 47 Mesnih zajednica, SNS se hvalila kako je osvojila vlast u čak 44 Mesne zajednice te 2021. godine. Po članu 67. Odluke o mesnim zajednicama ukoliko statuti Mesnih zajednica nisu usaglašeni sa Odlukom o mesnim zajednicama, kao što tvrdi glasnogovornik Mićin, Gradska skupština je imala pravo da poništi tako neusklađene statute od stupanja na snagu te Odluke, tačnije od 2022. godine. Postavljamo pitanje - zašto to nisu uradili?", upitali su Zborovi.
Kako navode, posebno je važno naglasiti da od te 2022. godine, "saveti Mesnih zajednica (i to jedini koji imaju veći broj članova saveta mesnih zajednica od broja propisanog Odlukom) u Kovilju, Futogu, Kaću, Petrovaradinu, Veterniku i Južnom Telepu nisu uskladili svoje statute sa odlukom".
"Dakle, u tim Savetima su članovi upravo naprednjaci, a formiranje takvih Saveta je kao pobedu slavio režim, u čije ime danas Mićin daje ovo „opravdanje“ za bežanje režima od volje građana", poručuju Zborovi. Sve ovo znači da Mićin, pre svega, ne zna da radi posao za koji ga plaćaju građani", poručuju Zborovi.
"Za raspisivanje izbora im treba jedan radni dan"
Zborovi u saopštenju dodaju da je "potpuno je besmisleno da sada kao razlog za neraspisivanje izbora navodi neusklađenost statuta po pitanju broja članova saveta, pošto imaju pravne mehanizme da to odmah reše, a posebno što su to morali da reše još od 2022. godine".
"No, čak imaju na raspolaganju i još bolja rešenja - da raspišu izbore za sve ostale mesne zajednice, koje imaju usklađen broj članova Saveta mesnih zajednica sa Odlukom o mesnim zajednicama ili da raspišu izbore za sve Mesne zajednice, a prethodno stave van snage statute gore pomenutih mesnih zajednica u skladu sa članom 67. Odluke o mesnim zajednicama ili samo izmene član 32. u statutima Mesnih zajednica koji određuje broj članova saveta Mesnih zajednica. Napominjemo, svi statuti Mesnih zajednica su identični. Za sve ovo im treba jedan radni dan", naglasili su Zborovi u saopštenju.
Zborovi tvrde da Mićin "očigledno nije sposoban da precizno razazna granice svoje nadležnosti, a još manje da pruži kompetentan uvid u teme o kojima tako samouvereno diskutuje".
"Zborovi Novog Sada su mu jasno predočili rešenja koja su na raspolaganju i pred kojima režim ne može imati nijedan izgovor da i dalje beži od zakonske obaveze raspisivanja izbora za Mesne zajednice u Novom Sadu. Još jednom poručujemo predsednici Skupštine grada Novog Sada da je neraspisivanje izbora ozbiljno krivično delo i da izbori moraju biti odmah raspisani. U to ime vidimo se i danas od 19h na 30 raskrsnica u Novom Sadu na kojima će građani Novog Sada I ove nedelje zahtevati raspisivanje izbora za Mesne zajednice i poštovanje njihovog ustavnog prava da biraju i budu birani", zaključuje se u saopštenju Zborova Novog Sada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U četvrtak prijatnije vreme i događaji koje vredi posetiti: Šta vas očekuje?
10.09.2025.•
0
U četvrtak su mogući poslepodnevni pljuskovi, ali očekuju vas razna predavanja, izložbe i koncerti.
Goran Vesić podneo krivičnu prijavu protiv tužioca iz Novog Sada
10.09.2025.•
17
Goran Vesić podneo je krivičnu prijavu protiv tužioca Vrhovnog javnog tužilaštva i predsednika Visokog saveta tužilaštva Branka Stamenkovića i tužioca Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu Slobodana Josimovića.
Sindikat FTN-a: Policija da napusti sve fakultete, Senat UNS da pokrene postupak za razrešenje rektora
10.09.2025.•
2
Sindikat Fakulteta tehničkih nauka osudio je kršenje nepovredivosti akademskog prostora i prekomernu upotrebu sile od strane policije.
U planu nova zgrada na Telepu sa više od 80 stanova
10.09.2025.•
16
Planira se novi stambeni kompleks na području zapadnog dela Telepa, u Ulici Jerneja Kopitara broj 52-54.
Temerin film festival ovog vikenda: Nova regionalna ostvarenja
10.09.2025.•
0
Drugi Temerin Film Fest održaće se od 12. do 14. septembra, pod sloganom "Kadar koji se pamti".
Kako je pobegao Fruškogorski bizon: Snažan mužjak uspeo da obori ogradu
10.09.2025.•
2
Tajfun, bizon sa Fruške gore, pobegao je tako što je probio ogradu koja je bila oštećena.
Slobodan univerzitet: Napad na Tehnološki fakultet pod budnim okom policije
10.09.2025.•
1
Mreža Slobodan univerzitet osudila je napad na Tehnološki fakultet u Novom Sadu, koji se dogodio u sredu, u ranim jutarnjim časovima, kada je nepoznata maskirana osoba pocepala plakate sa ulaza u zgradu fakulteta.
"Grožđebal" od petka do nedelje u Sremskim Karlovcima: Pogledajte ceo program
10.09.2025.•
12
Manifestacija "Grožđebal" održaće se od 12. do 14. septembra u Sremskim Karlovcima.
Sa "fantomkama" na licu skidali banere sa blokiranog Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu
10.09.2025.•
10
Dvojica muškaraca sa fantomkama na glavama tokom noći su poskidali banere i poruke sa Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu, koji je u studentskoj blokadi.
FOTO, VIDEO: Odbegli fruškogorski bizon Tajfun vraćen kući
10.09.2025.•
7
Fruškogorski bizon Tajfun, koji je pobegao pre nekoliko dana, vraćen je u svoj ograđeni deo i sada je na bezbednom, kažu iz Nacionalnog parka Fruška gora.
I sutra u Novom Sadu kiša
10.09.2025.•
1
I u četvrtak se u Novom Sadu očekuju pljuskovi sa grmljavinom.
Pismo privedene studentkinje iz Novog Sada: Kako su policajci tukli i vređali učesnike protesta
10.09.2025.•
22
"Imala sam utisak da policajci uživaju u svemu", opisuje studentkinja Medicinskog fakulteta Miljana Antić, koja je privedena, tokom protesta 5. septembra, zajedno sa grupom koja je na travi kod Kampusa ležala 45 minuta.
Tribina đaka i profesora Karlovačke gimnazije danas u Sremskim Karlovcima: "I na kraju niko nije sam?"
10.09.2025.•
0
Tribina posvećena građanskoj pismenosti održaće se danas, 10. septembra, u Sremskim Karlovcima.
FOTO Porodični stanovi u Novom Sadu: Pet dobrih ponuda
10.09.2025.•
0
Dobar dom za porodicu nije lako pronaći. Tu smo da pokušamo da pomognemo.
Vlast ukinula udarnu grupu MUP-a zaduženu za ispitivanje toka novca u slučaju pada nadstrešnice
10.09.2025.•
28
Direktor policije Dragan Vasiljević je pismeno obavestio Tužilaštvo za organizovani kriminal da povlači saglasnost za 17 pripadnika policije, članova Udarne grupe za ispitivanje tokova novca u vezi sa padom nadstrešnice.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 32 bebe
10.09.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 32 bebe.
Danas testiranje sirena za uzbunu u Novom Sadu i okolini
10.09.2025.•
3
Sirene za uzbunu biće testirane u Novom Sadu i ostatku Južnobačkog okruga u sredu, 10. septembra.
Danas u centru Novog Sada ulična akcija povodom Međunarodnog dana prevencije samoubistva
10.09.2025.•
0
Centar "Srce" organizovaće u sredu, 10. septembra uličnu akciju povodom obeležavanja Međunarodnog dana prevencije samoubistva.
Pismo grupe lekara povodom policijske brutalnosti: Represija zagazila u srce zdravstvenog sistema
09.09.2025.•
3
Više od šest stotina lekara potpisalo je otvoreno pismo u kojem je analiziran psihološki profil nasilnih policajaca.
Sreda u Novom Sadu: Izložba, svirke, moguća i kiša
09.09.2025.•
0
U sredu u Novom Sadu mogući su pljuskovi, a osim oblaka očekuju nas i neka zanimljiva dešavanja u gradu.
Komentari 10
Boki i Jeci
Me slyzi gradani nikada nisu izasli na izbore i izabrali nekakvog Micina za gradonacelnika.
Neki mali tip iz male sredine se uziveo i izigrava gradonacelnika.
Kazu pravnik je,jadno li je to
Pravo koje je on zavrsio.
Zato toliko i zna.Krajnje nesimpatican, preljubazan,a istovrememo prazan do bola.
PUMPAJ
Dare
Dijalog
Kako vas nekolicina može da traži bilo šta u ime većine?! Ili ste samo "uneredili" živote svoje i VEĆINE gradjana???
Čista zamena teza ili bi vi voleli da sebi pokažete da ste u nečemu VAŽNI???
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar