
Nemački list: Srpska vlast uskratila pare Egzitu, ali ne i Legiji
Festival Egzit nastao je kad je Miloševićeva autokratija bila u završnoj fazi - i mogao bi da nestane s Vučićevom autokratijom.

Foto: 021.rs
Tako piše Frankfurter algemajne cajtung u tekstu pod naslovom "Poreski novac za ubicu".
Muzički festival Egzit u Novom Sadu mogao bi uskoro da postane istorija - barem u Srbiji, piše nemački list, prenosi Dojče vele.
"Srpska država preduzima mere protiv tog velikog događaja otkako je njeno rukovodstvo zauzelo stav protiv sve autokratskije vladavine predsednika Aleksandra Vučića. A slična je situacija i za izdavače, pozorišta i druge institucije kulture koje, prema mišljenju onih na vlasti, predstavljaju pogrešnu političku liniju", navodi list i dalje nastavlja:
"Slučaj festivala Egzit je, međutim, najpoznatiji - i verovatno bi mogao da bude i finansijski najznačajniji", ocenjuje se u tekstu koji potpisuje novinar Mihael Martens.
On pritom objašnjava da više od šezdeset odsto posetilaca festivala dolazi iz inostranstva.
"To znači da se mnogo novca sliva u kasu drugog najvećeg grada u Srbiji", ukazuje on.
Prema mišljenju autora, od ekonomske štete veći bi mogao da bude gubitak ugleda za Srbiju. U članku se podseća da je festival, na kom svakog jula nastupaju stotine umetnika i bendova, dobio brojne međunarodne nagrade i u Srbiju doveo, kako perspektivne autsajdere, tako i etablirana imena iz popa, roka, panka, tehna i drugih muzičkih žanrova.
Godina 2000. kada je osnovan Egzit, bila je, kako piše list iz Frankfurta, "poslednja godina vladavine srpskog autokrate i ratnog huškača Slobodana Miloševića, čiji je ministar propagande jedno vreme bio mladi Vučić. Nekoliko meseci pre Miloševićevog svrgavanja 5. oktobra 2000, kada je postojala nada da će doći kraj njegovoj parališućoj vladavini, iako to još nije bilo na vidiku, pobunjeni mladi ljudi osnovali su festival čije je ime bilo programsko. 'Izlaz' (Exit) je trebalo da označi izlazak Srbije iz vremena rata, nacionalizma, izolacije, korupcije, manipulisanog medijskog izveštavanja i ekonomskog pada."
Ovogodišnji 25. festival posvećen je tim počecima, navodi se. „
"Pod motom 'State of exit' (Država izlaska), organizatori kažu da je cilj događaja da obeleži njegovo poreklo kao 'studentskog pokreta za demokratiju i slobodu' 2000. godine. S obzirom na masovne proteste protiv Vučićeve vladavine koji traju mesecima, to je sve, samo ne retrospektivni slogan."
U današnjoj Srbiji, piše nemački list, "generacija dece onih koji su pre četvrt veka izašli na ulice protiv Miloševića sada se buni protiv Vučića. On je potpuno potkopao demokratiju u zemlji, koja je funkcionisala prilično dobro pre njegovog dolaska na vlast pre više od decenije."
Solidarnost sa studentima ima svoju cenu: država je povukla podršku festivalu. U članku se prenosi upozorenje tima Egzita: Sasvim je moguće da će festival biti premešten u drugu zemlju počev od sledeće godine zbog ovog nedemokratskog pritiska.
Ali, primer festivala u Novom Sadu, kako navodi autor, samo je jedan od mnogih. On ukazuje i na primer izdavačke kuće "Akademska knjiga" iz Novog Sada.
"Izdavač je podržao studentske proteste na Fejsbuku, a takođe objavljuje knjige srpskih profesora iz akademske zajednice koji kritikuju vladu. Izdavačici Bori Babić sada je za to stigao račun: njeni zahtevi za finansiranje književnih projekata su odbijeni."
"Ne mora svako smanjenje finansiranja da bude politička kaznena mera (vlasti kao razlog navode nedostatak sredstava), ali je obrazac jasan: institucijama kulture koje su pokazale solidarnost s protestima uskraćeno je državno finansiranje. Primaju ih glumci bliski vladi", piše frankfurtski list.
Istovremeno, u članku se navodi i ono čemu država daje podršku: izdanjima knjiga Milorada Ulemeka.
"Višestruki ubica koji je osuđen na četrdeset godina zatvora i koji je, kao glavna figura u srpskom podzemlju takođe planirao i vršio naručena ubistva, Ulemek je bio pokretačka snaga iza atentata na srpskog premijera Zorana Đinđića 2003. godine. Dok je bio u zatvoru, razvio je skribomanske sklonosti. Distribucija njegovih knjiga, prožetih nacionalizmom i patetikom, s naslovima poput 'Gvozdeni rov' i 'Za čast i slavu', u današnjoj Srbiji se finansira novcem poreskih obveznika. Vladini program nabavke za biblioteke uključuje devet naslova tog plodnog višestrukog ubice. To ilustruje pogoršanje političke stvarnosti u Srbiji", ocenjuje autor i zaključuje:
"Ukoliko bi Egzit napustio Novi Sad (verovatno postoji mnogo gradova u jugoistočnoj Evropi koji bi se rado ponudili kao alternativna lokacija), to bi imalo istorijsku posledicu: festival je nastao kada je Miloševićeva autokratija bila u svojoj završnoj fazi - i mogao bi da nestane s Vučićevom autokratijom."
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
"Majo, dolazimo": Zborovi Novog Sada najavili protest pred sednicu Skupštine Vojvodine
24.06.2025.•
1
Zborovi građana Novog Sada najavili su dolazak ispred Skupštine Vojvodine u sredu za kada je i najavljena sednica.
"Živa biblioteka" u kampusu: Novosadski maturanti pozvani da razgovaraju sa profesorima i studentima
24.06.2025.•
0
Slobodan univerzitet pozvao je maturante da u četvrtak, 26. juna, dođu u kampus da upoznaju studente i profesore Univerziteta u Novom Sadu i sa njima razgovaraju o studiranju.
Novosađani, za toplo leto "cool" cene: Evo gde možete pronaći svu opremu za vaš dom i baštu
24.06.2025.•
0
Bilo da opremate svoj dom za leto ili ga preuređujete prema svom ukusu - prava adresa na kojoj se najširi mogući asortiman može pronaći upravo je Brico S.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 19 beba, među njima i bliznakinje
24.06.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
Predstavljena kandidatura Novog Sada za Evropski grad sporta 2026: Mićin objasnio zašto to zaslužuje
24.06.2025.•
19
Kandidatura Novog Sada za titulu Evropskog grada sporta 2026. godine predstavljena je sinoć u Kulturnoj stanici "Svilara", ispred koje su tokom prezentacije protestovali građani.
U biblioteke u Vojvodini stižu Legijine knjige: Dela ubice Đinđića nabavljena o trošku građana
24.06.2025.•
42
Na policama biblioteka u Vojvodini, o trošku građana, uskoro bi mogle da se nađu knjige Milorada Ulemeka Legije koji je pravosnažno osuđenog na maksimalnu zatvorsku kaznu zbog političkih ubistava.
Mićin nakon Svilare: "Dijalog nema alternativu, ali nema povlačenja pred pritiscima"
23.06.2025.•
31
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin, kojeg su ispred kulturne stanice Svilara dočekali i bukom ispratili predstavnici Zbora građana Podbara, o tom događaju se oglasio naknadno, na Fejsbuku.
Novosađani, stiže utorak: Šta nam sve donosi?
23.06.2025.•
0
Utorak je skoro tu, a šta nam sve donosi osim visokih temperatura možete pogledati u nastavnu našeg vodiča.
FOTO, VIDEO: Zbor Podbare bukom ispratio Mićina, interventna policija ga sprovela do automobila
23.06.2025.•
79
Zbor građana Podbare, koji se okupio ispred Kulturne stanice Svilara, ispratio je bukom gradonačelnika Žarka Mićina, kojeg je interventna policija sprovela od Kulturne stanice do službenog automobila.
Zbor građana Podbare najavio dolazak da postavi pitanja gradonačelniku - Svilara ograđena
23.06.2025.•
5
Oko Kulturne stanice Svilara u Novom Sadu nakon 15 časova počelo je postavljanje metalne ograde, kojom je okružen ceo objekat.
Šta se dešava na Medicinskom u Novom Sadu: Pritisci sa svih strana, studenti solidarno uz profesore
23.06.2025.•
40
Medicinski fakultet u Novom Sadu jedini je koji i dalje nije započeo ni sa kakvim vidom nadoknade nastave usled blokada. Ipak, profesori trpe sve veće pritiske da se sa istom počne.
Gasi se pokrajinski kongresni centar na Fruškoj gori: Milioni "ulupani" u rekonstrukciju
23.06.2025.•
30
Pokrajinska vlada odlučila je da ukine i zatvori turističko-kongresni smeštaj Ceptor koji je osnovan još 2008. godine.
Upozorenje: Narednih dana pakleno, u četvrtak čak 39 stepeni
23.06.2025.•
2
Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje zbog visokih temperatura koje se očekuju u narednim danima.
Vučić: SNS bi pobedio na izborima u Novom Sadu, studenti u blokadi bez šanse
23.06.2025.•
117
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da bi, prema istraživanju koje je dobio, pobedio na izborima u Novom Sadu i Beogradu.
Mićin danas dolazi u Svilaru: Zbor Podbare poziva na doček
23.06.2025.•
11
Zbor građana Podbare pozvao je komšije da se danas okupe ispred Kulturne stanice "Svilara" kako bi postavili par pitanja gradonačelniku Žarku Mićinu.
FOTO: Studenti Medicinskog fakulteta u Novom Sadu prikupili više od 200 hiljada dinara za profesore
23.06.2025.•
17
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Novom Sadu prikupili su 210.000 dinara na bazaru koji su organizovali za pomoć profesorima i nastavnicima njihovog fakulteta.
Članovi Nezavisnog sindikata u Jovinoj gimnaziji se odlučili na neposlušnost: Evo šta to znači
23.06.2025.•
35
Članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije odlučili su da od danas, 23. juna sprovode mere sindikalne neposlušnosti u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj".
Sednica Skupštine Vojvodine u sredu: Pogledajte o čemu odlučuju pokrajinski poslanici
23.06.2025.•
5
Sednica Skupštine Vojvodine zakazana je za sredu, 25. jun, u 10 časova.
Uradite besplatan test i saznajte koje zanimanje vam najviše odgovara
23.06.2025.•
3
Tim istraživača sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu učestvuje u istraživanju odabira profesija koje najbolje odgovaraju različitim profilima ličnosti.
Slušajte Radio 021 i poklonite nekome odmor: "Zasluženi beg" u Rafting centru Drina-Tara
23.06.2025.•
0
Radio 021 i Rafting centar Drina-Tara vam ovog leta poklanjaju više aranžmana za odmor u prirodi. Međutim, u ovaj poklon uključujete se i vi.
Komentari 8
Djava
pera
lol
Prosto vape da uniste neko lokalno istorijsko blago. Zamisljam da se Bratislava, Budmpesta, Ljubljana... utrkuju ko ce da ponudi svoju tvrdjavu da je malo prodrma festival elektronske muzike.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar