Kako je pao Balkanski kartel u kom je bio direktor novosadskog GSP: "Rekao je Sauron, drug od Supermena"

Bivši direktor novosadskog Gradskog saobraćajnog preduzeća Mladen Papović, uhapšen kao član organizovane kriminalne grupe, u pritvoru je još od kraja novembra 2024. godine.
Kako je pao Balkanski kartel u kom je bio direktor novosadskog GSP: "Rekao je Sauron, drug od Supermena"
Foto: 021.rs (ilustracija)
Tužilaštvo je optužnicu protiv takozvanog Balkanskog kartela podiglo još u februaru ove godine. U optužnici koju je 021.rs dobio putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, precizira se na koji način je organizovana kriminalna grupa (OKG) funkcionisala i koja je bila uloga Mladena Papovića u trgovini kokainom.
 
Organizovana kriminalna grupa, kako piše u dokumentu, je od oktobra 2019. do marta 2021. godine, na teritoriji Republike Ekvador, Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Republike Srbije, zajedno sa jednim državljaninom Grčke i nekoliko državljana Hrvatske, Bosne i Ekvadora, radi prodaje kupovala i prenosila kokain.
 
Okrivljeno je 14 lica i to da su vodili organizovanu kriminalnu grupu koja je postojala određeno vreme i delovala sporazumno u cilju vršenja krivičnog dela.
 
Kokain je kupovan na teritoriji Ekvadora, a potom skrivan u podnim konstrukcijama brodskih kontejnerima, pa preuziman na teritoriji zemalja Evropske unije i Srbije.
Uloga bivšeg direktora JGSP: Kupovina radi prodaje
 
Uloga bivšeg direktora Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća "Novi Sad" Mladena Papovića je, prema optužnici, bila da obezbedi finansijska sredstva za kupovinu droge radi dalje prodaje. 
 
On se u optužnici karakteriše kao jedan od organizatora kriminalne grupe.
 
Mladen Papović je navodno kupio mnogo manju količinu kokaina nego neke njegove kolege. On je navodno nabavio 15 kilograma, dok je, na primer, okrivljeni S. J. finansirao kupovinu 100 kilograma opojne droge.
 
Nakon dogovorene kupovine u gradu Gvajakil, organizovano je i pakovanje droge u izmenjenu podnu konstrukciju brodskog kontejnera, dok je transport prikriven kao legalno poslovanje odnosno prodaja banana. Banane su bile spakovane u ukupno tri kontejnera, među kojima se nalazio i jedan sa kokainom. 
 
Droga je prevezena do Pireja u Grčkoj, gde su kontejneri pretovareni na brod koji je plovio ka luci Ploče u Hrvatskoj. Kriminalna grupa je imala dogovor sa jednim carinskim službenikom u Hrvatskoj, međutim on je u međuvremenu priveden, a u kontejneru je pronađeno više od 500 kilograma kokaina.
"Rešeno bratko, imaš tri": Kako je izgledala Skaj komunikacija?
 
Uz optužnicu, priloženi su i skrinšotovi Skaj poruka. U njima se, između ostalog, može videti kako je tekao proces dogovaranja, šta su očekivali od saradnika, a šta od "murije" i koja je ukupna količina kokaina koju mogu da nabave. 
 
U grupnim dopisivanjima Papović je koristio nadimak "Džentlmen" dok su drugi članovi organizovane kriminalne grupe bili potpisani kao "Supermen", "Saruman", "Konkvistador", "Tigar", i slično.
 
U porukama se može videti i kakav je odnos među pojedinim članovima grupe. Papović je tako naročito blizak sa jednim članom organizovane kriminalne grupe, koji je od njega tražio "još jedan komad" robe umesto ona dva koja mu je odvojio. 
 
"Bratko, znaš koliko te volim, cenim i poštujem i šta smo sve prošli."
 
"Znam bratko moj i ja tebe, tu nema priče. Ali ne bih da ispadne da sam alav i da te gnjavim, a već smo se dogovorili za dva."
 
"Ti si moj brat i ja nikad nisam gledao pare, nego tim i drugarstvo, znaš i sam. Rešeno bratko, imaš tri."
 
Ovako izgleda jedna od konverzacija u koju je bivši direktor GSPNS bio uključen. 
 
Jedan od članova kartela M. L. identifikovan je tako što je pozivao druge na proslavu rođendana, pa je u grupnoj poruci sa bliskim saradnicima napisao da mu do subote jave koliko ljudi posti sredom da za njih napravi posne menije. 
 
Inače, kako se može videti u Skaj prepiskama, oni su znali da je carinik priveden i rasprava o tome da li je "carinik progovorio" i da li je reč o nameštaljki je trajala neko vreme. 
 
"Valjda nam se desilo sve što se moglo desiti", napisali su oni, ne znajući tada da su predmet istrage koja je dovela do njihovog hapšenja nekoliko godina kasnije.
 
Marta 2021. godine, pošto je brod stigao u luku Ploče izvršeno je pretresanje kontejnera u kom je pronađena droga sa oznakama "MM", "Chikago bulls", "Puma", "Luj Viton", "Dior", "Mercedes", "Padri", "Zema".
 
U porukama su razmenjivane i fotografije, kao što je fotografija zavarenog poda brodskog kontejnera u kojem je bila skrivena pošiljka kokaina, a sve "kako bi mogao pronaći adekvatan magacinski prostor, i prevoz od luke Ploče do magacina u BiH", ali i one malo privatnije, poput selfija, slika tetovaža, atmosfere sa porodičnih proslava i slično. 
 
U razmeni u kojoj se dogovaraju o prirodi isporuke, pomeranjima datuma i slično, učesnici navode kako se sve "odužilo muški", ali da veruju da će Ekvador "poslati tad kad je rekao Sauron, drug od Supermena".
 
Ćutanje je najbolja odbrana: I Papoviću oduzet novac
 
Okrivljeni su saslušani u novembru prošle godine. Većina njih, uključujući i Papovića, izjavili su da će se braniti ćutanjem. On je dodao i da nije kriv za krivična dela koja mu se stavljaju na teret. 
 
Tužilaštvo je predložilo da se okrivljenom Mladenu Papoviću oduzme imovinska korist u iznosu od 18.800 dinara i 37.500 evra, jer nije objasnio poreklo novca, a postoji opravdana sumnja da je novac stečen vršenjem krivičnog dela.
 
Jedan od privedenih, D. M. prilikom saslušanja u Tužilaštvu za organizovani kriminal izjavio je da nije kriv, da nikad nije koristio Skaj aplikaciju, da je u šoku, da pola nije razumeo jer ga bole rebra i glava zbog hapšenja, a da mu se "brka" i vid zbog intervencije pripadnika SAJ koji su ga udarali lampama i pištoljem, pri čemu su ga šutirali na zemlji.
Lica "poznata organima gonjenja"
 
U okviru ove akcije privedena su i neka lica koja su od ranije poznata organima gonjenja.
 
Među njima je i B. P. koji se od ranih dvehiljaditih godina vezuje za kriminalne aktivnosti, a hapšen je i u akciji "Sablja". U njegovom stanu i kafiću policija je tada pronašla razno oružje, nekoliko lažnih pasoša, ličnih karata i vozačkih dozvola, te sprave za daljinsko aktiviranje eksploziva. Nakon suđenja koje je uglavnom bilo zatvoreno za javnost, navodno zbog njegovih veza u operacijama Službe državne bezbednosti, u zatvoru je proveo tek nešto više od godinu dana. Narednih godina u javnosti je pominjan zbog pretnji medijima i napada na novinare. Kasnije je bio hapšen i zbog šverca heroina. 
 
U ovom "projektu" B. P. je bio zadužen da organizuje prolazak robe kroz luke. Kako je napisao u Skaj prepisci u januaru 2020. godine, on je imao sastanak sa carinikom koji mu je objasnio kako funkcioniše skener i kakoa se radi kontrola u luci Pirej. Od carinika je navodno dobio informaciju da im od oktobra "sprema kombinaciju da mogu da tovare količinu koja im odgovara odnosno da će im od oktobra napraviti sistem u luci kako bi mogli da krijumčari jednu tonu kokaina".
 
Među okrivljenima je i Z. Š. inače bivši zapovednik Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) koji je ranije bio povezivan i sa Jocom Amsterdamom. On je bio zadužen za to da preko carinika, koji je priveden, organizuje "izvlačenje" droge sa broda. Taj plan je, međutim, osujetila hrvatska policija koja je zaplenila kokain u luci Ploče. 
 
U sve je bio umešan i "poznati prevarant" iz Laktaša B. Z. koji se nalazi u bekstvu. On je i ranije optuživan zbog organizovanog kriminala i prevare, koja je uključivala i krađu budžetskih sredstava Republike Srpske. On je osuđivan i u Francuskoj zbog organizovanja šverca vojnog eksploziva i oružja preostalog od nekadašnje JNA. 
 
S. J. koji je u nekim medijima predstavljen i kao "srpski Eskobar" uhapšen je u Ekvadoru, a osim što je učestvovao u ovoj organizovanoj kriminalnoj grupi, on se u drugom predmetu tereti i da je organizovao mrežu koja je više od 4,3 miliona dolara prebacila u Slovačku i Hrvatsku, i to preko firmi osnovanih u Ekvadoru a za koje se sumnja da su bile paravan za pranje novca. On je i ranije bio hapšen i osuđivan u toj zemlji. Zbog šverca kokaina osuđen je na više od 17 godina zatvora, ali mu je sudija prvo smanjio kaznu na 10 godina, pa odobrio puštanje na slobodu. Sudija koji ga je oslobodio završio je u zatvoru. 
 
Konspirativna komunikacija i dojava o hapšenju
 
Stav tužilaštva o odbrani okrivljenih je da su oni "konspirativno komunicirali" isključivo putem kriptovane aplikacije Skaj, odnosno da su koristili nekonvencionalna sredstva za tajnu komunikaciju koju su želeli da zaštite sa jasnom namerom da ne bude otkrivena.
 
To je, po oceni tužilaštva, više nego pogodno sredstvo za planiranje i realizaciju teških krivičnih dela.
 
Zato je za sve njih i predložen pritvor. S obzirom na to da su kod okrivljenih pronađena novčana sredstva u iznosu većem od pola miliona evra, sumnja se da bi novac mogao da bude iskorišćen za bekstvo. 
 
Osim toga, organizator kriminalne grupe B. P. koji je državljanin Hrvatske i Bosne je na "za sada neutvrđen način dobio informaciju da će biti uhapšen i pripremao se za bekstvo".
 
Kako je pao klan?
 
Papović, koji je bio direktor Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća "Novi Sad" od septembra 2024. godine, uhapšen je u novembru prošle godine u akciji Europola.
 
U Srbiji je u više gradova uhapšeno još sedam osoba - u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Sremskoj Mitrovici, dok je jedna osoba uhapšena u Ekvadoru, a jedna privedena u Bosni i Hercegovini.
 
Za šverc kokaina sumnjiči se i osoba iz Hrvatske koja je u zatvoru zbog drugog krivičnog dela, dok su za dvojicom organizatora kriminalne grupe raspisane poternice, a trojica pripadnika uhapšena su ranije, u maju 2023.
 
Kako je tada saopštilo tužilaštvo za organizovani kriminal, uhapšeni se sumnjiče za šverc kokaina iz Ekvadora i Brazila do Evrope u periodu od kraja oktobra 2019. do marta 2021. godine.
 
"Narko dileri koristili su različite pomorske rute za šverc kokaina. Ova kriminalna mreža povezana je sa zaplenom više od pola tone kokaina, ulične vrednosti od 50 miliona evra, u luci Ploče u južnoj Hrvatskoj krajem marta 2021. godine", tada je naveo Europol.
 
Ranije uhapšeni članovi Balkanskog kartela su već i optuženi, a među optuženim organizatorima je, kako je pisao Krik, i Zoran Jakšić, jedan od ključnih ljudi kriminalne grupe "Amerika", koji u zatvoru u Peruu služi kaznu za šverc kokaina.
 
Kako se navodi, ključni dokazi protiv "Balkanskog kartela" su poruke koje su razmenjivali na Skaj aplikaciji za bezbednu komunikaciju.
 
Ovu aplikaciju koristili su kriminalci širom sveta za različite kriminalne poslove, ali je tome došao kraj 2021. godine. Tada je francuska policija zaplenila servere kompanije "Skaj" i dešifrovala prepiske, nakon čega su širom sveta pokrenute brojne istrage.
 
Reakcije na hapšenje: Nema članske karte, nema veze
 
Hapšenje tadašnjeg vršioca dužnosti Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća "Novi Sad" izazvalo je burne reakcije u javnosti, naročito kada se u obzir uzme priroda krivičnog dela za koje se tereti.
 
Ipak, lokalnu naprednjačku vlast to, čini se, nije mnogo potresalo, s obzirom na to da su tada već imali "problema preko glave" sa posledicama pada nadstrešnice Železničke stanice koje se desilo samo dvadesetak dana ranije.
 
Tadašnji gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić oglasio se na društvenim mrežama nakon što je 021.rs uputio pitanja gradskoj vlasti u vezi sa ovim hapšenjem.
 
Đurić je naveo da delo zbog kog je priveden Papović nije u vezi sa obavljanjem javne funkcije i počinjeno je 2021. godine, kada on nije obavljao nijednu javnu funkciju u Novom Sadu.
 
"Pre imenovanja na dužnost kadrovskoj službi dostavio je urednu dokumentaciju i zvanična uverenja da nije kažnjavan, niti osuđivan, kao i da se protiv njega ne vodi krivični postupak niti istraga", poručio je Đurić.
 
Kako je dodao, nadležni pravosudni organi i institucije treba da utvrde da li je Papović za delo zbog kojeg je priveden.
 
"U Srbiji za koju sam se borio, i za koju se borim, nema nedodirljivih i za sve građane važe isti zakoni i ista pravila", zaključio je Đurić.
 
Predsednica Skupštine Novog Sada Dina Vučinić tada je navela da Papović nije član Srpske napredne stranke i da to nikad nije ni bio. Loptu je prebacila na one "bivše" i podsetila na vreme Demokratske stranke i Darka Šarića.
 
S druge strane, opozicija je ovo hapšenje videla kao još jedan dokaz da je novosadska vlast ogrezla duboko u kriminal. Oni su jedno vreme zbog toga tražili i raspisivanje vanrednih izbora zbog "moralne i političke odgovornosti" gradske vlasti za postavljanje takvog čoveka na mesto direktora javnog preduzeća. 
 
Izbori nisu raspisani, a odgovornost, po običaju niko nije preduzeo. Na Papovićevo mesto samo je tiho postavljen Milan Balać. On je bio dugogodišnji član Demokratske stranke Srbije, sa kojom je puteve raskrstio 2015. godine. 
 
Pred izbore 2023. godine Miloš Vučević je na društvenim mrežama objavio video o tome kako je Milan Balać njegov dobar drug iz Veternika, pa mu je u njegovom podrumu, pored "vesele mašine", pravio društvo dok je pekao ovogodišnji rod šljive. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lala

    14.07.2025 22:22
    A druge odgovornosti nema
    A zašto ne odgovara gradonačelnik grada koji je predložio dotičnog dilera za mesto direktora GRAS-a. Pa nije taj diler pao sa neba, on je bio nečiji čovek i neko ga je predložio za sednicu Skupštine grada da ga izaberu za direktora.
  • Mile

    14.07.2025 21:43
    Koliko li je GSP kokaina prodato na novosadskim splavovima?
  • Timko

    14.07.2025 21:10
    Bio član ili ne bio on je kadar SNS-a i morao je biti blizak sa mnogima od partijskih glavešina inače nikada ne bi migao biti postavljen na takvo atraktivno i profitabilno rukovodeće mesto. Najsumnjiviji su oni koji pokušavaju naći neko opravdanje za učinjeno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti