Trend povećanja građevinskog zemljišta na štetu šuma u Vojvodini zabrinjavajuć

Javno preduzeće "Vojvodinašume" Petrovaradin poslovalo je u plusu tokom 2024. godine, nastavljajući tradiciju likvidnosti.
Trend povećanja građevinskog zemljišta na štetu šuma u Vojvodini zabrinjavajuć
Foto: 021.rs, ilustracija
Godišnji izveštaj o poslovanju preduzeća, koji će se naći pred poslanicima Pokrajinske skupštine, otkriva pozitivne finansijske rezultate, ali i izazove sa kojima se suočava ovo preduzeće u vezi sa upravljanjem zemljištem i pritiskom na šumske resurse.
 
Finansijski rezultati
 
"Vojvodinašume" su u 2024. godini ostvarile ukupne prihode od preko 7,39 milijardi dinara. Od toga, poslovni prihodi čine dominantan deo sa 7,18 milijardi dinara (97,19 odsto), što ukazuje na zdravu osnovnu delatnost preduzeća. Finansijski prihodi iznose 31,7 miliona dinara, dok su ostali prihodi gotovo 170 miliona dinara.
U strukturi troškova, najveći udeo (skoro 37 odsto) čine troškovi zarada i naknada zarada. Troškovi materijala i energije iznose blizu 14 odsto, a slično je i sa troškovima proizvodnih usluga. 
 
Takođe, preduzeće je tokom 2024. godine primilo značajna sredstva iz budžeta koje je dobilo na raznim konkursima. 
 
Više od 270 miliona dinara prebačeno je iz budžeta Republike Srbije i AP Vojvodine. Ova sredstava namenjena su sufinansiranju i finansiranju rashoda i investicija.
Izazovi u gazdovanju parcelama
 
Iako finansijski stabilne, "Vojvodinašume" se suočavaju sa brojnim problemima u gazdovanju pojedinim parcelama. Izveštaj identifikuje čak devet ključnih razloga zbog kojih je organizacija gazdovanja na određenim spornim parcelama otežana ili onemogućena:
 
1. Lokalne samouprave zahtevaju odricanje od prava korišćenja parcela zbog planiranja korišćenja u druge svrhe.
 
2. Postojanje upisanih tereta ili nelegalno izgrađenih objekata na parcelama stvara pravne prepreke.
 
3. Dodela samo idealnog dela parcele umesto cele onemogućava gazdovanje dok se ne sprovede preparcelacija i razgraničenje.
 
4. Čak 70 odsto dobijenih parcela je manje od jednog hektara i rasuto je na 56 katastarskih opština, što otežava čuvanje šuma i sprovođenje uređenih mera.
 
5. Pojedine parcele se nalaze u postupku restitucije.
 
6. Neke parcele se vode kao građevinsko zemljište izvan građevinskog područja, iako su po kulturi šuma. Ove parcele prelaze u svojinu osnivača, odnosno AP Vojvodine.
 
7. Lokalne samouprave su pojedine parcele namenjene pošumljavanju izdale u zakup fizičkim licima.
 
8. Postoje katastarske parcele pozicionirane unutar Nacionalnog parka "Fruška gora", koje su greškom dodeljene preduzeću umesto samom nacionalnom parku.
 
9. Povećanje udela građevinskog zemljišta.
Zabrinjavajući trend zamene prirode za građevine
 
Izveštaj jasno ukazuje na zabrinjavajući trend povećanja površine građevinskog zemljišta na štetu šumskih resursa. Ukupna površina kojom "Vojvodinašume" gazduju, a koja se vodi kao građevinsko zemljište, iznosi 3.389 hektara. To je povećanje od 133 hektara u odnosu na 2023. godinu i 151 hektar u odnosu na 2022. godinu.
 
Ovaj stabilan trend povećanja građevinskog zemljišta posledica je donošenja novih prostornih planova kojima se deo šumskog zemljišta prevodi u građevinsko. To predstavlja kontinuirani negativan trend koji traje godinama, a preduzeće ovim površinama gazduje do privođenja novoj nameni što često stvara neizvesnost u planiranju aktivnosti.
 
Sanacija šuma u ŠG "Novi Sad": Veći troškovi zbog neplaniranih radova
 
U toku je sanacija šuma na području ŠG "Novi Sad", sa ukupnim obuhvatom od blizu 2.500 hektara. Sanitarne prorede planirane su na oko hiljadu hektara, dok je na preostalim površinama planirana sanacija obnovom šuma, što uključuje čistu seču, privlačenje i iznošenje drvnog ostatka, te pošumljavanje.
 
Međutim, tokom sanacije je došlo do promene tehnologije i uvođenja novih, neplaniranih radnih operacija, poput sakupljanja i iznošenja drvnog ostatka, što je rezultiralo većim troškovima od inicijalno predviđenih. Ipak, dinamika realizacije sanacije je, kako tvrde u preduzeću, u skladu sa planiranom, pri čemu je prva faza (korišćenje šuma) ostvarena sa 89 odsto od planirane neto zapremine.
 
Zaštita prirode i drvni sortimenti
 
"Vojvodinašume" upravljaju sa ukupno 39 zaštićenih područja na teritoriji preduzeća, koja obuhvataju  površinu veću od 87.000 hektara, odnosno 66,5 odsto ukupne površine kojom gazduju. 
 
Preduzeće je upravljač na površini od 70.686 hektara (53,9 odsto) i korisnik zaštićenih područja na 16.560,26 hektara (12,6 odsto). To uključuje 16 zaštićenih područja kojima direktno upravljaju (pet specijalnih rezervata prirode, dva spomenika prirode i devet zaštićenih područja proglašenih po pređašnjim zakonima).
 
U periodu od januara do decembra 2024. godine, preduzeće je poseklo i izradilo 671.484 m3 neto drvnih sortimenata, što je 105,79 odsto od planiranog. Prodaja drvnih sortimenata iznosila je 602.080 m3.
 
Prioritet u isporukama imala su preduzeća za preradu drveta koja su redovno izmirivala obaveze i sklopila ugovore o prodaji robe. Ostvarena količina otpremljenih drvnih sortimenata je 14 odsto veća od desetogodišnjeg proseka, što ukazuje na uspešnu realizaciju planiranih aktivnosti, ocenjuje se u Izveštaju.
 
Osim toga, "Vojvodinašume" u izveštaju navode i da su donirali sadni materijal kako bi promovisali značaj šuma i podsticali pošumljavanje.
 
Izveštaj o poslovanju ovog javnog preduzeća razmatraće se u utorak, 29. jula na sednici Skupštine APV.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Anti SNS

    28.07.2025 12:40
    Depilacija
    I to brazilska nakon koje ništa od šume ne ostaje...
  • Igor

    28.07.2025 12:23
    Za poslednjih nekoliko decenija ispražnjena cela pokrajina sem NS i šire okoline Beograda, ali i dalje nešto "grade".
  • Marija

    28.07.2025 12:21
    Nadam
    Se samo da ce doci neko pametan pa posumiti ponovo. Jer priroda se moze oporaviti samo joj treba malo pameti! Pumpaaaj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti