Student iz Novog Sada štrajkuje glađu zbog produžetka pritvora: Pročitajte njegovo pismo
Student iz Novog Sada Bogdan Jovičić, koji je u pritvoru od sredine avgusta, započeo je štrajk glađu u petak, kada mu je produžen pritvor.
Foto: 021.rs
"Danas je mesec dana kako je Bogdan Jovičić, student druge godine na Fakultetu-tehničkih nauka u pritvoru. 11. septembra, znači prošli četvrtak, mu je produžen pritvor na dodatnih mesec dana tako što je tužilaštvo proširilo istragu za jednu novu činjenicu, plus je proširilo istragu i na još dva dodatna studenta", saopštio je njegov advokat Srđan Kovačević.
Krivično delo koje se stavlja Bogdanu Jovičiću, studentu iz Novog Sada, jeste nasilničko ponašanje na javnom skupu, a razlog je razbijanje prostorija Srpske napredne stranke 14. avgusta.
Majka uhapšenog Jovičića rekla je da je tretman prema Jovičiću takav da je stupio u štrajk glađu još u petak, a da je ona danas saznala da je rešio da započne štrajk.
"Juče sam saznao da mu je produžen pritvor za mesec dana, iako smo mi u petak bili ceo dan kod tužioca, tužilac je govorio da ništa se ne zna, da će odluka biti tek u ponedeljak. Odluku je Bogdan već dobio u četvrtak uveče i tada je stupio u štrajk glađu", ističe advokat Kovačević.
Jovičićev advokat pročitao je pismo koje je student napisao.
Pismo pritvorenog studenta FTN-a
"Danas je šesti dan od kada sam stupio u štrajk glađu. Već šest dana živim na vodi.
Odluku o stupanju u štrajk glađu donosim kada sam 11. 9. dobio rešenje o produženju pritvora na dodatnih mesec dana. Mesec dana provedenih u pritvoru nisam dizao tenzije, misleći da moraju da me puste da se branim sa slobode. Budući da oni očigledno tu nameru nemaju i da žele da me predstave kao jednog od najvećih neprijatelja ove zemlje, smatrao sam da je ovo jedini vid borbe koji mi preostaje.
U državi u kojoj je pravda ubijena, u kojoj se gaze ustavom zagarantovana prava i u kojoj su studenti tretirani kao državni neprijatelji, ostavljeno nam je da se za pravdu borimo našim životima. Rešio sam da se ne prepuštam na milost i nemilost ovoj tiraniji i da pred nepravdom ne sedim skrštenih ruku.
Moja odluka da stupim u štrajk glađu je doneta iz razloga da bih dokazao nepravdu koja se sprovodi nad svima koji misle drugačije od režima, a posebno nepravdu koju trpe studenti. Moja borba i žrtva je za sve moje kolege i građane koji su u proteklih godinu dana hapšeni, prebijani, zastrašivani. Za sve političke zatvorenike, za sve koji guše suzavcem, za svaki udarac pendreka na one koji se mirno bore za slobodu.
Vreme je da jače nego ikada svi čuju koja represija se sprovodi nad nama. Ne tražim od njih milost niti sažaljenje. Tražim od institucija da postupaju u skladu sa zakonom, a ne nalozima režima. Ako je pravda nemoguća u ovoj zemlji, onda je jedino pravedno za nju se životom boriti. Nastavljam sa štrajkom glađu dok mi ne bude u skladu sa zakonom omogućeno da se branim sa slobodom."
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Februarska sreda pred Novosađanima: Protest, tribine, promocija knjige...
03.02.2026.•
0
Sreda pred Novosađanima biće nešto prijatnija, koliko je to moguće sa zimskim temperaturama.
Plan novog groblja u Novom Sadu: SPC primedbom tražila crkvu - prihvaćeno
03.02.2026.•
22
Plan detaljne regulacije novog groblja u Veterniku, u blizini naselja "Jugovićevo", naći će se pred gradskim odbornicima u sredu, 4. februara. Usvajanjem ovog dokumenta će se steći uslovi za dalju izgradnju.
Štrajk zaposlenih Instituta BioSens i imenovanje amfiteatra "Dr Vasko Sazdovski"
03.02.2026.•
1
Zaposleni u Institutu BioSens održaće u sredu, 4. februara novi jednočasovni štrajk upozorenja od 13 do 14 časova.
Beljanski: Izbor dekana Medicinskog fakulteta sproveden nezakonito, neophodni novi izbori
03.02.2026.•
3
Advokat Vladimir Beljanski izjavio je na konferenciji za medije ispred Medicinskog fakulteta u Novom Sadu da je postupak izbora dekana sproveden suprotno važećim propisima i da zbog toga mora biti ponovljen.
Nezavisni sindikati fakulteta UNS sutra protestuju u Kampusu: Imaju tri zahteva
03.02.2026.•
3
Nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu održaće u sredu, 4. februara, jednočasovni protest u Kampusu.
Limanski zbor najavio protest zbog gradnje crkve kod Štranda
03.02.2026.•
15
Stanovnici Limana najavili su protest za sredu, 4. februar, sa početkom od 9 časova na okretnici kod Štranda.
I narednih dana vetrovito u Novom Sadu, ali toplije
03.02.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti toplija, ali tmurna i moguća je kiša.
Goran Marković o uvredama ministarke iz Novog Sada: Sreća što tu nema bilo kog pametnog
03.02.2026.•
9
Nakon što je ministarka iz Novog Sada Adrijana Mesarović iznela niz uvreda na račun Gorana Marković, oglasio se i čuveni reditelj.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 19 beba, među njima i blizanci
03.02.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
Danas u Novom Sadu tokom dana malo toplije, uveče moguća kiša
03.02.2026.•
0
U Novom Sadu će danas ujutru biti hladno uz slab mraz, a tokom dana promenljivo i malo toplije uz smenu sunčanih i oblačnih intervala.
Hladan dan uz mnogo sunca: Novosađani, evo šta vas očekuje ovog utorka
02.02.2026.•
0
Ovaj utorak u Novi Sad donosi zbunjujuće vreme, ali i poneki događaj zbog kog vredi rizikovati da se malo "smrznete".
Akcija PMF-a "Budi student jedan dan": Prijave do 8. februara
02.02.2026.•
1
Prirodno matematički fakultet i ove godine organizuje akciju "Budi student jedan dan", namenjenu maturantima srednjih škola koji žele da upoznaju studije na PMF-u i iskuse kako izgleda jedan studentski dan.
Planovi obnove kulturnih dobara u Novom Sadu: Tanurdžićeva palata, Gradska kuća, Almaški kraj, verski objekti
02.02.2026.•
14
Tokom ove godine je planirana obnova fasade Tanurdžićeve palate, starog Doma zdravlja u Njegoševoj, Gradske kuće, nastavak obnove Almaškog kraja i drugi radovi na kulturnim dobrima u Novom Sadu.
Škola za psihomotorni razvoj beba: Februarski ciklus počinje u sredu
02.02.2026.•
0
Iz Doma zdravlja Novi Sad su objavili termine novih grupa Škole za psihomotorni razvoj beba, za februar.
U utorak ujutru mraz, tokom dana do pet stepeni
02.02.2026.•
0
U Novom Sadu će u utorak ujutru biti hladno uz slab mraz, a tokom dana promenljivo i malo toplije uz smenu sunčanih i oblačnih intervala.
Deset saobraćajnih nezgoda u Novom Sadu tokom vikenda
02.02.2026.•
1
Četiri osobe su lakše povređene u deset saobraćajnih nezgoda koje su se dogodilo na teritoriji Novog Sada od 30. januara do 1. februara.
Plan za prostor oko Jugoalata: Poslovni centar, zgrade od 15 spratova i sportski kompleks
02.02.2026.•
43
Na prostoru nekadašnje zapadne radne zone, oko Jugoalata na Futoškom putu, planira se izgradnja novog poslovnog i komercijalnog kompleksa, a planira se izgradnja zgrada do 15 spratova.
Ministarka iz Novog Sada izvređala Gorana Markovića, njegovi filmovi nacionalno kulturno dobro
02.02.2026.•
54
Asocijacija filmskih reditelja Srbije osudila je sramno saopštenje Srpske napredne stranke koje je potpisala potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović.
FOTO, VIDEO: Protest zbog "Mrdićevih zakona" u Novom Sadu: "Direktan napad na pravosuđe"
02.02.2026.•
28
Ispred zgrade suda u Novom Sadu održan je protest tužilaca, sudija i advokata zbog usvajanja takozvanih "Mrdićevih zakona".
Odloženo suđenje novosadskim aktivistima, traži se ukidanje poternice
02.02.2026.•
1
Suđenje novosadskim aktivistima koji se terete za pokušaj rušenja ustavnog poretka odloženo je zbog bolesti tužioca Slobodana Josimovića.
Nastavlja se haos u Jovinoj: Direktor o kriminalnoj grupi, roditelji ga pozivaju na TV duel
02.02.2026.•
34
"Prepucavanje" direktora Jovine gimnazije Radivoja P. Stojkovića i roditelja učenika nastavlja se saopštenjima, a sada je direktor dobio i poziv na TV duel.
Komentari 12
Nadalina
Sonica
jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar