Više od 600 univerzitetskih profesora osudilo brutalnost policije u Novom Sadu
Više od 600 univerzitetskih profesora, istraživača i naučnih radnika iz celog sveta potpisalo je peticiju kojom se najoštrije osuđuje policijska represija i brutalnost u kampusu Univerziteta u Novom Sadu.
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Peticija u vezi sa eskalacijom nasilja tokom avgusta i septembra ove godine, koju je pokrenula mreža Slobodan univerzitet, upućena je nadležnim međunarodnim institucijama i javnosti, saopštio je Slobodan univerzitet.
U peticiji se podseća da je urušavanje autonomije univerziteta počelo 26. avgusta, kada je dekan Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović uz pretnje izbacio studente iz zgrade i pozvao policiju.
"Nekoliko dana kasnije, 1. septembra, policija ulazi i na Fakultet za sport i fizičko vaspitanje sa dekanom Patrikom Dridom, a istog dana uveče nasilno prekida protest srednjoškolaca i ulazi u kampus. Policijske jedinice su u više navrata primenjivale prekomernu silu protiv mirnih studenata, nastavnika i građana, a represija je kulminirala 5. septembra, kada je na kampusu bilo oko 20.000 ljudi. Tog dana, policija je koristila toksični CN gas, zabranjen u većini demokratskih zemalja. Takođe, pripadnici policije su naneli mnogobrojne povrede okupljenima, sprečavali medicinske timove da pruže prvu pomoć, a potom su nasilno ušli u zgradu rektorata, gde su ostali do početka oktobra", ističe se u saopštenju Slobodnog univerziteta.
Oni dodaju da dovođenje policije na univerzitetski kampus i u zgradu fakulteta i izlaganje studenata i građana policijskoj brutalnosti predstavlja najgrublje kršenje autonomije i osnovnih principa visokog obrazovanja.
Kao principi navode se "očuvanje akademskog integriteta, uvažavanja humanističkih i demokratskih vrednosti, te poštovanja ljudskih prava i građanskih sloboda. Ovakvo kaljanje ugleda univerziteta od profesora i rukovodilaca koji treba da predstavljaju uzor, kao i ugrožavanje autonomije fakulteta i univerziteta, a posebno fizičke bezbednosti studenata i zaposlenih, nedopustivo je i kažnjivo".
Ceo tekst peticije i spisak potpisnika možete pogledati OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Početak marta u Novom Sadu: Šta vas očekuje ovog utorka?
02.03.2026.•
0
Topao početak marta je pred Novosađanima, ali i dalje sa hladnim jutrima.
Dekan Filozofskog fakulteta: Protest podrške Jeleni Kleut bio je tipično politički
02.03.2026.•
21
Dekan Filozofski fakultet u Novom Sadu Milivoj Alanović odbacio je ocenu studenata u blokadi da "nema poverenje zajednice kojom upravlja".
Rešeno izlivanje kanalizacije u Ulici Mirona Đorđevića: Stanari ukazivali na dugogodišnji problem
02.03.2026.•
2
Novosađani koji žive u Ulici Mirona Đorđevića na Adicama nedavno su se susreli sa novim problemom - izlivanjem kanalizacije.
U toku radovi kod ulaza u SNP, nije bilo obrušavanja dela nadstrešnice
02.03.2026.•
2
U toku su radovi na popravci drenažnog sistema u levom delu nadstrešnice ispred glavnog ulaza u Srpsko narodno pozorište.
Sutra 18 stepeni u Novom Sadu
02.03.2026.•
0
I utorak će u Novom Sadu biti topao za ovo doba godine, uz povremene sunčane intervale.
Pomilovanja u Novom Sadu: Od "SNS junaka" do direktora škola
02.03.2026.•
3
Petnaest osoba u Novom Sadu je do septembra prethodne godine oslobođeno krivičnog gonjenja nakon pomilovanja predsednika Republike Srbije.
Pokrajina obeležavanje dva veka postojanja Matice srpske platila 40 miliona
02.03.2026.•
6
Pokrajinska vlada dala je 40 miliona dinara iz budžetske rezerve za obeležavanje dva veka postojanja Matice srpske.
U Novosadskom pozorištu počele probe predstave "Balkanski špijun" Dušana Kovačevića
02.03.2026.•
0
Probe za predstavu "Balkanski špijun" Dušana Kovačevića počele su u Novosadskom pozorištu.
Završena rekonstrukcija parkinga u Rumenačkoj ulici
02.03.2026.•
6
Završeno je uređenje parkinga u Rumenačkoj ulici.
"NS open" od 6. do 8. marta u Novom Sadu - najveće takmičenje kvizaša u regionu
02.03.2026.•
0
Peti po redu "NS Open", koji se održava ovog vikenda, od 6. do 8. marta, u dva novosadska lokala - Radio kafeu i Šamrok baru, okupiće mnogobrojne kvizaše iz Srbije i okolnih zemalja.
Lepe vesti za početak nedelje: U Novom Sadu rođene 23 bebe, među njima i blizanci
02.03.2026.•
0
U Novom Sadu su proteklog vikenda rođene 23 bebe.
Veselinović: Načelnici novosadske policije menjaju se kao čarape kada nisu po volji režima
02.03.2026.•
6
Član Predsedništva Stranke slobode i pravde Janko Veselinović kaže da se u Novom Sadu načelnici policije menjaju kao čarape ako nisu po volji vlasti.
Danas u Novom Sadu promenljivo oblačno uz 16 stepeni
02.03.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti promenljivo oblačno.
FOTO, VIDEO: Novosađani održali 16 minuta tišine ispred Železničke stanice
01.03.2026.•
9
Novosađani su danas 16-minutnom tišinom obeležili 16 meseci od pada nadstrešnice sa renoviranog objekta Železničke stanice koja je usmrtila 16 osoba 1. novembra 2024. godine.
Pred Novosađanima još jedna prolećna nedelja, temperature i do 18 stepeni
01.03.2026.•
0
I nedelja pred nama biće mahom prolećna.
Ponovo smena načelnika novosadske policije: Sovilj na njenom čelu bio mesec dana
01.03.2026.•
33
Momčilo Sovilj će biti smenjen sa mesta načelnika Policijske uprave u Novom Sadu.
Raspisan konkurs: Vojna bolnica u Petrovaradinu zapošljava petoro medicinara, poznato koji su uslovi
01.03.2026.•
8
Ministarstvo odbrane raspisalo je konkurs za prijem 195 zdravstvenih radnika - lekara, medicinskih sestara i tehničara, kao i bolničkog osoblja.
Obeležava se 16 meseci od pada nadstrešnice: Odavanje pošte kod Železničke stanice u 11.52h
01.03.2026.•
6
Novosadski studenti i zborovi građana organizuju u nedelju, 1. marta, skup povodom 16 meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice.
Sunčana nedelja u Novom Sadu: Maksimalnih 17 stepeni
28.02.2026.•
0
U nedelju nas u Novom Sadu očekuje sunčano vreme.
Komentari 2
Oskar
Ferengi
Kad se desilo da je uvažen neki zahtev iz onlajn peticije?
Služi samo da bi se potpisnici tešili da kao nešto rade...i/ili da skupljaju poene jer eto, "bore se".
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar