Sindikat Instituta BioSens: Rektor Madić odbija da verifikuje mandat direktora uprkos sudskoj presudi
Zaposleni u Institutu BioSens održaće u sredu, 14. januara novi jednočasovni štrajk upozorenja od 13 do 14 časova.
Foto: 021.rs
Kako navode u saopštenju, 31. decembra prošle godine, Privredni apelacioni sud odbio je žalbu Pravobranilaštva Autonomne pokrajine Vojvodine, čime je sudski postupak u vezi sa registracijom direktora Instituta BioSens konačno i pravnosnažno okončan.
Odluka je izvršna i bez mogućnosti daljeg pravnog leka, te je prof. dr Vladimir Crnojević vraćen na funkciju direktora Instituta BioSens kao jedini zakoniti i legitimni zakonski zastupnik ove ustanove.
"Uprkos ovoj nedvosmislenoj i obavezujućoj sudskoj odluci, rektor Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Dejan Madić, po drugi put odbija da izvrši svoju zakonsku i statutarnu obavezu i verifikuje mandat direktora Instituta BioSens kao člana Senata - najvišeg stručnog organa Univerziteta", dodaju zaposleni.
Suprotno Poslovniku o radu Senata Univerziteta u Novom Sadu, rektor Madić je, kako ističu, juče sazvao sednicu Senata bez pozivanja predstavnika Instituta BioSens iako je BioSens punopravna članica Univerziteta. Nakon toga, dodaju, rektor je "nezakonito i bez ikakvog pravnog osnova odbio da u dnevni red uvrsti tačku o verifikaciji mandata prof. dr Vladimira Crnojevića kao člana Senata iako je na to bio izričito obavezan".
"Ovakvo ponašanje više ne predstavlja puku proceduralnu grešku, već poprima jasne obrise zloupotrebe službenog položaja i protivpravnog koordinisanog delovanja više institucija i pojedinaca u sistemu nauke i visokog obrazovanja u Vojvodini. Time se svesno i namerno krši sudska odluka, ruši pravni poredak i nanosi teška, dugoročna i nenadoknadiva šteta Univerzitetu u Novom Sadu kao javnoj instituciji", ocenjuju.
Ističu i da su sve odluke donete na sednici Senata koja je sazvana i vođena suprotno zakonu i Poslovniku, podložne poništenju kao ništave, a "punu pravnu i ličnu odgovornost za te posledice snosi isključivo rektor prof. dr Dejan Madić".
"Pored institucionalne odgovornosti, ovakvo svesno ignorisanje pravnosnažne sudske odluke predstavlja i osnov za krivičnu odgovornost svih učesnika u ovom protivpravnom delovanju jer se radnje preduzimaju uz puno znanje da se njima nanosi šteta ne samo Institutu BioSens, već i celokupnom Univerzitetu u Novom Sadu i sistemu visokog obrazovanja Republike Srbije", navode.
Zbog svega navedenog, zaposleni Instituta BioSens će održati jednosatni štrajk upozorenja u sredu 14. januara, sa zahtevom da sve nadležne institucije odmah prestanu sa kršenjem zakona, poštuju sudske odluke i vrate rad Instituta BioSens u pune zakonske i institucionalne okvire.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novi pokušaj da se šuma na Fruškoj gori proglasi za svetsku baštinu, prethodno odbijena zbog seče
29.01.2026.•
0
Vlada Srbije donela je Zaključak na osnovu kog će Srbija nominovati bukove šume za proširenje UNESKO međunarodnog dobra svetske baštine "Drevne i netaknute bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope".
Povodom rođendana Novog Sada: U nedelju besplatan prevoz GSP-om, bazen, klizanje...
29.01.2026.•
0
Gradski i prigradski prevoz autobusima GSP-a biće besplatan u nedelju, 1. februara povodom 278. rođendana Novog Sada.
FOTO Protest ispred Rektorata: Većina članova proširenog Senata na listama podrške Vučiću
29.01.2026.•
0
Ispred Rektorata je danas organizovan protest pod nazivom "Kako ste glasali?".
Odobreni radovi na rekonstrukciji Luke Novi Sad, posao vredan 711 miliona dinara
29.01.2026.•
2
Agencija za upravljanje lukama i DP World dobili su "zeleno svetlo" za prvu fazu rekonstrukcije Luke Novi Sad.
Policajcu preti otkaz zbog slike "SNS junaka" koje je pomilovao Vučić
29.01.2026.•
12
Aleksandar Vučić pomilovao je četvoricu aktivista SNS koji su se teretili da su napali studente u Novom Sadu, što je bio direktan povod za pad Vlade Srbije. Umesto njih, proces se vodi protiv policajca.
Decenija poverenja i znanja: Srednja škola "Sveti Arhangel" upisuje nove učenike
29.01.2026.•
0
Srednja škola "Sveti Arhangel" ove godine slavi desetogodišnjicu postojanja, a tim povodom najavljuje upis novih učenika uz brojne pogodnosti.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu za jedan dan rođeno 19 beba
29.01.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
"Kako ste glasali?": Danas protest ispred novosadskog Rektorata
29.01.2026.•
11
Slobodan univerziteta Novi Sad i studenti u blokadi Filozofskog fakulteta najavili su protest "Kako ste glasali?" u četvrtak, 29. januara, ispred zgrade novosadskog Rektorata.
Brnabić: Blokaderi krivi što je Univerzitet u Novom Sadu ispao sa Šangajske liste
29.01.2026.•
32
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić istakla je da je zahvaljujući blokaderima Univerzitet u Novom Sadu 2025. ispao sa Šangajske liste, a univerzitet u Beogradu pao u kategoriju između 401. i 500. mesta.
Pred Novosađanima promenljivo oblačan i malo topliji dan
29.01.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti suvo i promenljivo oblačno.
Komemoracija preminulom bajkeru u petak u Novom Sadu: "KO STAje ispred nas"
28.01.2026.•
1
Studenti u blokadi i bajkeri organizuju komemoraciju u čast preminulog bajkera Koste u petak, 30. januara.
Još sutra "toplije" i puno zanimljivih događaja: Novosađani, evo šta vas očekuje
28.01.2026.•
0
Ovaj četvrtak u Novom Sadu biće poslednji topliji dan, pre tmurnog kraja nedelje, pa savetujemo da ga iskoristite.
Učenici ETŠ "Mihajlo Pupin": Izmanipulisani da prisustvujemo priredbi na kojoj je bio Žarko Mićin
28.01.2026.•
13
Učenici ETŠ "Mihajlo Pupin" u blokadi saopštili su da su đaci povodom humanitarne Svetosavske priredbe, kojoj je prisustvovao i gradonačelnik Žarko Mićin, izmanipulisani da istoj prisustvuju.
Planira se proširenje Gradskog groblja: Aleja zaslužnih građana, krematorijum, nova kapela,...
28.01.2026.•
8
U Novom Sadu planira se proširenje Gradskog groblja, kako bi se obezbedili dodatni kapaciteti za sahranjivanje, ali i izgradnja novih pratećih sadržaja, navodi se u elaboratu za rani javni uvid u Plan detaljne regulacije
Drid podneo primedbu na referat za reizbor profesora Filozofskog - nadzire one "koji mu se svide"
28.01.2026.•
45
Dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrik Drid uložio je prigovor Izbornom veću Filozofskog fakulteta, ovog puta na Izveštaj o kandidatu za reizbor u zvanje vanrednog profesora Vladimira Mihića.
FOTO, VIDEO: Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta održao prvi jednočasovni protest
28.01.2026.•
4
Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta održao je prvi jednočasovni protest ispred njihovog fakulteta ove srede.
Parking servis uvodi novu naplatu: Sat vremena 500 dinara na parkinzima za električne automobile
28.01.2026.•
51
JKP Parking servis u 2026. godini planira postavljanje punjača za električne automobile na pojedinim lokacijama, a sat vremena parkiranja koštaće 500 dinara.
Još sutra "toplije" u Novom Sadu, a onda zahlađenje i kiša
28.01.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti suv i promenljivo oblačan, a onda sledi nekoliko tmurnih dana.
Opozicija bojkotovala svečanu sednicu Skupštine grada, Mićin o "sramotnom presedanu"
28.01.2026.•
17
Novosadska parlamentarna opozicija bojkotovala je svečanu sednicu na kojoj se odlučivalo o dodeljivanju Februarske nagrade desetogodišnjem šahisti Leonidu Ivanoviću.
Novosadsko udruženje potrošača poziva građane koji imaju problema sa računima za struju da mu se jave
28.01.2026.•
2
Novosadsko udruženje za zaštitu prava potrošača "Prosperitet" pozvalo je građane da se jave ukoliko su imali ili imaju problem u vezi sa računima za struju, očitavanjem brojila, korekcijama duga, odbijenim reklamacijama.
Komentari 6
Dule
Larisa
Miodrag Vasić
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar