FOTO: Novosadsko bogatstvo ukusa

Tradicionalna vojvođanska kuhinja je, uprkos brzom tempu života i inostranoj ponudi, uspela da ostane omiljena među Novosađanima i turistima u Novom Sadu.
FOTO: Novosadsko bogatstvo ukusa
Foto: 021.rs
Savremena kuhinja u Novom Sadu odlikuje se modernim i brzim načinom života, ali ipak uspeva da zadrži i neke tradicionalnije vrednosti, što se i može videti po raznim restoranima u gradu i salašima u njegovoj okolini.
 
Tradicionalno, u Novom Sadu se služi tipična vojvođanska hrana koja je odraz složenih istorijskih uslova, a nastala je pod uticajem nemačke, mađarske, turske, rumunske, slovačke, francuske i španske kuhinje. Tako, na primer, začini u vojvođansku ishranu stižu širenjem uticaja srednjoevropske kuhinje. 
 
 
O tradiciji gastronomije u Vojvodini i o ukusima koji ostaju i opstaju, za 021 pričao je Milan Knežević, profesor na kulinarskom smeru Srednje ekonomske škole "Svetozar Miletić". On kaže da su Nemci i Mađari ostvarili najveći uticaj na vojvođanske gurmanluke.
 
"Na neki način od njih Vojvođani preuzimaju običaj zapržavanja jela i to do tada nije bilo karakteristično za Vojvodinu. Što se tiče proizvoda, zbog tvrde vode u Vojvodini koja je izuzetno pogodna za pekarstvo i obilja žitarica, jedno od omiljenih jela su upravo različite vrste peciva, kolača, kao što su štrudle, knedle, kuglofi, krofne", priča Knežević.
 
 
Dodaje da postoji i veliki i raznovrsan izbor hrane od voća i povrća.
 
"Karakteristično za Vojvodinu je i pripremanje zimnica. Od voća se pripremaju poslastice kao što su kompoti, džemovi i pekmezi", objašnjava.
 
Ipak, ističe, namirnice životinjskog porekla su glavno obeležje vojvođanske kuhinje. 
 
"Pod uticajem mađarske i nemačke kuhinje počelo se sa pripremanjem jela od mesa i to uglavnom pohovanjem. Pripremaju se i različite vrste paprikaša i gulaša. Takođe, su karakteristični i mlečni proizvodi, sir, kajmak, maslac, kiselo mleko i tome slično", navodi Knežević.
 
 
Putovanja, internet i globalizam doprineli su tome da se u Novom Sadu prvo otvore restorani konvencionalnijih nacionalnih kuhinja, kao što su američka i italijanska, da bi kasnije ostalo mesta za one malo egzotičnije izbore kao što su uzbekistanska i indijska kuhinja.
 
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.

Iz centra na "brdo" 2: Biti na nogama

Krajem aprila 1979. u Velikoj Britaniji su održani izbori - pokazalo se istorijski - na kojima su Konzervativci potukli do tada vladajuće Laburiste.

Iz centra na "brdo"

Na "brdo" - kako smo u šali zvali zdanje Televizije Novi Sad smeštenu na Mišeluku na obroncima Fruške, došao sam iz centra grada.

Tri prsta iz Novog Sada

Na različite načine Srbi i građani ove zemlje demonstriraju patriotizam i poštovanje prema nacionalnim simbolima.