Serija "Prijatelji" cenzurisana u Kini, obožavaoci ogorčeni

Dugoočekivani povratak kultne serije "Prijatelji" na kineske striming platforme našao se na udaru kineskih cenzora zbog epizode u kojoj je jedan od ženskih likova homoseksualne orijentacije.
Cenzura je razbesnela obožavaoce američke serije koji su imali priliku da pogledaju originalnu verziju.
U petak je na kineskim striming platformama počela da se emituje prva sezona "Prijatelja". Ali, fanovi koji su seriju gledali ranije, primetili su izostanak nekih scena, među kojima i onu u kojoj Ros objašnjava da je njegova bivša supruga Kerol lezbejka.
Neki su prijavili izostavljanje scena i pogrešne prevode rečenica LGBT likova i scena u kojima se aludira na striptiz klubove i orgazam.
 
Na to su oštro reagovali korisnici kineske društvene mreže Weibo, kineskom ekvivalentu Twitter, na kojoj je haštag "Prijatelji cenzurisani" pregledan desetina miliona puta.
 
Izmene su napravljene i u epizodama koje emituju platforme Bilibili, Tencent, iQiyi i Youku.
 
"Otkrio sam da su svi dijalozi u kojima se spominje homoseksualnost Kerol, bivše Rosove supruge, isečeni. Rezovi su očigledni", napisao je korisnik čija je poruka dobila više od 177.000 lajkova.
 
Komunistička vlast je poslednjih godina pojačala cenzuru "osetljivih" tema poput seksualnosti, nasilja ili politike, posebno u stranim filmovima i serijama, a to je stav koji izaziva gnev i ironične komentare kineskih korisnika interneta.
 
"Zašto uopšte govoriti o homoseksualnosti? To ovde, gde vlada večno savršenstvo, ne postoji. Svi su srećni pod ovom vladom", napisao je korisnik mreže Weibo.
 
Ali, kritike obožavalaca ubrzo su izbrisane s društvenih mreža, a subverzivni haštagovi u nedelju su zamenjeni drugim: "Zašto su Prijatelji tako popularni".
 
Popularna serija, koja se u SAD-u emitovala od 1994. do 2004, vrlo je poznata i omiljena i u Kini, gde su je milioni ljudi pogledali na DVD-u. Mnogi mladi Kinezi kažu da su naučili engleski uz pomoć "Prijatelja", koje je internet portal Sohu emitovao bez cenzure između 2012. i 2013. godine.
 
Ne zna se jesu li kineske vlasti nametnule izmene u epizodama "Prijatelja".
 
Godine 2019. je nekoliko scena iz filma "Boemska rapsodija" koje govore o homoseksualnosti Fredija Merkjurija, pevača grupe Kvin, takođe izbrisano iz verzije emitovane u Kini.
 
U novije vreme je na Tencetu izmenjen i završetak kultnog filma Dejvida Finčera "Borilački klub" u kojem se gledaocima servira verzija po kojoj je "policija brzo shvatila čitav plan i uhapsila sve kriminalce". Nakon negodovanja gledalaca, kraj filma je ponovno prikazan u originalnoj verziji.
  • Djinapa to

    17.02.2022 15:56
    Pa to su srpska braca. Isti smo. Zuti, mali i jedemo pacove. I mi volimo komunizam kao i oni.Blago nam se.
  • Janko

    15.02.2022 22:25
    Podrzavam
    Tako bi svaka normalna drzava trebalo da postupi.
  • Лиманац

    15.02.2022 21:09
    Подршка Кини!
    Обожаваоци из Кине нису огорчени, већ су захвални кинеским властима.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Film

Kolika je bila gledanost Oskara?

Od potvrđenog uspeha "Openhajmera" do muzičkih nastupa iz filma "Barbi", ceremonija dodele Oskara je treću godinu zaredom zabeležila povećanu publiku, sa oko 20 miliona gledalaca.