FOTO: Priroda u Australiji se oporavlja nakon razornih požara
Poslednjih nekoliko nedelja Australija se suočava s velikim prirodnim katastrofama izazvanim ekstremnim vremenskim prilikama.
Tako su priroda i brojna naselja uništeni u razornim požarima, a potom i u poplavama, do kojih je došlo nakon što se razdoblje suše odjednom završilo.
Slike i videosnimci štete koju su požari naneli mogle su se videti svuda na internetu. Međutim, dok požari i dalje besne na pojedinim mestima u Australiji, priroda je počela da se oporavlja u područjima kroz koje je vatra prošla.
Biljke su evoluirale kako bi zaštitile svoje pupoljke od vatre, što im je omogućilo da se brzo oporave i razmnože se nakon spaljivanja površine, a čak koriste i prednost hranljivih materija iz pepela.
Masovno cvetanje nakon razorne vatre, sjajno zelenilo i crvene boje u sprženom i crnom pejzažu slike su prirode čija nas snaga ponovo zadivljuje.
U nacionalnom parku "Victoria’s Kinglake" 2011. godine, nakon najsmrtonosnijeg požara koji se dogodio u Australiji 2009. godine, otkrivena je nova, retka biljka, navodi Bored Panda.
Naime, kada vatra uništi vegetacijski sloj koji pokriva tlo, a koji sprečava dopiranje sunčeve svetlosti do dubljih slojeva zemlje, seme koje uspavano čeka u tlu dobija šansu da procveta, što ekosistemu omogućava da se obnovi na novi način.
Međutim, trenutna katastrofa je zasenila bilo koju godišnju sezonu požara. Sposobnost obnavljanja australijskog ekosistema ipak ne ublažava veličinu štete i patnje koju su preživeli ljudi i životinje.
Nažalost, staništa mnogih životinja koje su preživele šumske požare su uništena i neće imati posebnu vrstu hrane s kojom se inače hrane. Pojedini delovi ekosistema neće moći da se tako brzo oporave, što će dovesti do rasta broja žrtava i nakon požara, a neke vrste će biti dovedene do granice izumiranja.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
18.10.2025.• 0Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 18. oktobar, u svetu i kod nas.Da li smete na automobil da montirate gume različitih proizvođača?
17.10.2025.• 3Habanje automobilskih guma razlikuje se između prednje i zadnje osovine.Na današnji dan: Umro Šopen, premijera Čaplinovog "Velikog diktatora", sahranjen Če Gevara
17.10.2025.• 0Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 17. oktobar, u svetu i kod nas.Evroposlanici traže ograničenje korišćenja društvenih mreža za mlađe od 16 godina
16.10.2025.• 1Poslanici Evropskog parlamenta predložili su da se u Evropskoj uniji uvede zabrana korišćenja društvenih mreža bez roditeljskog pristanka za mlađe od 16 godina i tražili jače mere zaštite maloletnika na internetu.Niški zatvorenici četvrti na Svetskom prvenstvu u onlajn šahu za osuđenike
16.10.2025.• 2Osuđenici Kazneno-popravnog zavoda u Nišu osvojili su danas četvrto mesto na Svetskom prvenstvu u onlajn šahu za osuđene osobe, saopštila je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Srbije.Urugvaj prva zemlja Latinske Amerike koja je legalizovala eutanaziju
16.10.2025.• 0Urugvaj je postao prva država u većinski katoličkoj Latinskoj Americi koja je legalizovala eutanaziju.Na današnji dan: Poginuo Toše Proeski, rođen Oskar Vajld, izvedena prva operacija pod anestezijom
16.10.2025.• 0Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 16. oktobar, u svetu i kod nas.Kako do efikasnijeg grejanja: Četiri trika sa radijatorima
15.10.2025.• 0Ako želite smanjiti troškove i uštedeti na računima za energiju, dovoljno je uvesti nekoliko jednostavnih navika – a ključ svega je pravilno korišćenje radijatora.Na današnji dan: Umro Kiš, uveden Gregorijanski kalendar, BiH se plasirala na SP u fudbalu
15.10.2025.• 0Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 15. oktobar, u svetu i kod nas.Zašto ne postoji Nobelova nagrada za matematiku?
14.10.2025.• 2Matematika prožima sve u univerzumu, osim Nobelovih nagrada.Zimske gume se ne kupuju kada padne sneg, sad je vreme
14.10.2025.• 0Kako oktobar odmiče, vozači koji razmišljaju unapred već znaju da je došao trenutak da pripreme svoj automobil za zimu.Na današnji dan: Umrla Milena Dravić, Jicak Rabin i Jaser Arafat podelili Nobelovu nagradu za mir
14.10.2025.• 0Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 14. oktobar, u svetu i kod nas.Italija: Lagao da je slep i primao penziju 50 godina
13.10.2025.• 5Muškarac iz italijanskog grada Vićence, koji je primao invalidsku penziju više od 50 godina i za to vreme od države dobio milion evra, optužen je za prevaru nakon što je utvrđeno da je lagao da je slep.Boki 13 osuđen na pet godina zatvora zbog prevare i pranja novca
13.10.2025.• 0Makedonski šoumen Bojan Jovanovski – Boki 13 osuđen je danas zbog prevare i pranja novca na pet godina zatvora u ponovljenim suđenju u slučaju "Međunarodni savez".Na današnji dan: Rođena Margaret Tačer, Koštunica bolji na neuspelim predsedničkim izborima u Srbiji
13.10.2025.• 0Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 13. oktobar.VIDEO: Potonula replika Kolumbovog broda "Santa Marija"
12.10.2025.• 0Replika broda "Santa Marija" Kristofora Kolumba potonula je kod obale Puerto Valjarte u Meksiku, saopštila je kompanija u čijem vlasništvu je brod.VIDEO Skupovi širom regiona i u dijaspori: Građani se opraštaju od Halida Bešlića
12.10.2025.• 2Širom Bosne i Hercegovine, ali i u regionu i dijaspori, hiljade građana oprašta se od Halida Bešlića, koji je preminuo 7. oktobra u 72. godini.Na današnji dan: Rođeni Cvijić, Pavaroti i šestomilijarditi stanovnik Zemlje, Kolumbo otkrio Ameriku
12.10.2025.• 0Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 12. oktobar.FOTO: Otkriven redak veliki beli koralni greben u blizini Napulja
11.10.2025.• 0Veliki beli koralni greben koji sadrži važne biljne i životinjske vrste i fosile otkriven je u Napuljskom zalivu na dubini većoj od 500 metara, što je retko za Sredozemlje, objavilo je Italijansko istraživačko veće.Na današnji dan: Rođen Josif Marinković, ubijen Mehmed-paša Sokolović, umrli Edit Pjaf i Žan Kokto
11.10.2025.• 0Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 11. oktobar.Bela kuća negoduje što Tramp nije dobio Nobelovu nagradu: "Tramp ima srce humanitarca"
10.10.2025.• 16Bela kuća je saopštila da je Nobelov komitet koji dodeljuje Nobelovu nagradu za mir "stavio politiku ispred mira".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar