Evo koliko automobila trenutno ima na Zemlji
Uprkos pandemiji i dve velike recesije, broj automobila na našoj planeti nezaustavljivo raste.
Foto: Pixabay
Još pre 14 godina govorilo se o milionima, a danas se taj broj drastično povećao. Deo zasluga tu ide na račun sve veće pouzdanosti, ali možda najveći zamah povećanju automobila je dalo kinesko tržište. Saberemo li sve automobile koji trenutno voze Zemljom, stare i nove, doći ćemo do iznosa od neverovatnih 1,47 milijardi primeraka.
Tako se procenjuje na osnovu podataka "Hedges & Company", a otkriva nam i kako su ti automobili raspoređeni po kontinentima, pa i samim zemljama, piše The Drive.
Ako ste mislili da je Severna Amerika i dalje predvodnik s najviše automobila, prevarili ste se. Titula najvećeg ide Kini s 415 miliona registrovanih automobila u 2022. godini i upravo zahvaljujući Kini, pobednik među kontinentima je Azija s ukupno 543 miliona automobila.
Iza Azije na red dolazi Evropa s 413 miliona automobila. Potom na red dolazi Severna Amerika s 358 miliona automobila, od čega njih čak 78 odsto otpada na SAD.
Broj automobila po regijama:
- Azija: 543 miliona
- Evropa: 413 miliona
- Severna Amerika: 358 miliona
- Južna Amerika: 84 miliona
- Srednji istok: 50 miliona
- Afrika: 26 miliona
- Antarktik: oko 50
A koliko je automobila u odnosu na broj stanovnika?
Sledeće logično pitanje koje mnogi postavljaju je broj automobila u odnosu na broj stanovnika. Ako uzmemo u obzir kako na Zemlji trenutno živi 8,1 milijarda ljudi, ispada da na 5,75 stanovnika dođe jedan automobil.
Naravno, ovo je tek okviran podatak jer ne uzima u obzir one s više automobila i decu i sve one koji ne smeju da poseduju auto.
Situacija u Kini je takva da jedan automobil ide na 3,5 stanovnika Kine. Ostatak kontinenta vozi osetno manje, tek 140 automobila na 1.000 stanovnika. Najveću koncentraciju ima Severna Amerika sa 710 automobila na 1.000 stanovnika, a u SAD-u je tri puta veća koncentracija automobila među stanovništvom nego što je to u Kini. Gotovo svaki stanovnik SAD-a ima automobil, odnosno jedan automobil ide na 1,2 stanovnika.
Koncentracija automobila po regijama:
- Severna Amerika: 710 automobila na 1.000 stanovnika
- Evropa: 520 automobila na 1.000 stanovnika
- Južna Amerika: 210 automobila na 1.000 stanovnika
- Srednji istok: 190 automobila na 1.000 stanovnika
- Azija: 140 automobila na 1.000 stanovnika
- Afrika: 58 automobila na 1.000 stanovnika
- Antarktik: 50 automobila na 1.000 stanovnika
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Umro Čerčil, Petrograd preimenovan u Lenjingrad
24.01.2026.•
0
Donosimo vam pregled dešavanja koja su se dogodila na današnji dan, 24. januar.
Oformljen TikTok U.S.
23.01.2026.•
0
Platforma TikTok oformila je danas svoj američki entitet TikTok U.S. nakon višegodišnjih pregovora sa kineskim vlasnikom te društvene mreže, kompanijom BajtDens, čiju aplikaciju koristi više od 200 miliona Amerikanaca.
Na današnji dan: Studenti u Beogradu 100 sati stajali pred kordonom 1997. godine
23.01.2026.•
7
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 23. januar, u svetu i kod nas.
Južna Koreja usvojila zakon protiv zloupotrebe veštačke inteligencije
22.01.2026.•
2
Južna Koreja je danas postala prva zemlja u svetu u kojoj je na snagu stupio sveobuhvatan zakon koji reguliše primenu veštačke inteligencije (AI).
Kako se rešiti mirisa duvana iz stana ili kuće: Ovo su saveti
22.01.2026.•
9
Nije važno da li vi pušite ili ne, dovoljno je svega nekoliko zapaljenih cigareta u zatvorenom prostoru da čitava prostorija poprimi težak, ustajao miris koji se zadržava dugo nakon što gosti odu.
Na današnji dan: "Krvava nedelja" u Petrogradu, umrla kraljica Viktorija, rođen lord Bajron
22.01.2026.•
1
Ovo je pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 22. januar, u svetu i kod nas.
Milkina aplska mlečna čokolada proglašena za "Prevaru sa ambalažom": Smanjeno pakovanje
21.01.2026.•
7
Hamburški centar za potrošače proglasio je Milikinu alpsku mlečnu čokoladu za "Prevaru sa ambalažom za 2025 godinu", za šta je glasalo čak 66,7 odsto, odnosno dve trećine glasača.
Na današnji dan: Umrli Lenjin i Orvel, u Monte Karlu prvi auto-reli, rođen Plasido Domingo
21.01.2026.•
0
Ovo je pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 21. januar, u svetu i kod nas.
Previše grejanja remeti san: Lekar otkriva uobičajen problem u spavaćoj sobi
20.01.2026.•
3
Kako temperature opadaju, sve više ljudi se žali na poteškoće sa snom, a jedan lekar ukazuje na najčešći uzrok tog problema.
Britanija razmatra zabranu društvenih mreža za tinejdžere
20.01.2026.•
1
Britanska vlada razmatra zabranu društvenih mreža za tinejdžere i pooštravanje zakona kako bi zaštitila decu od štetnog sadržaja i prekomernog korišćenja ekrana.
Na današnji dan: Umrli vojvoda Bojović, Džoni Vajsmiler i Odri Hepbern, počeo raspad SFRJ
20.01.2026.•
1
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 20. januar, u svetu i kod nas.
Preminuo italijanski modni dizajner Valentino
19.01.2026.•
1
Valentino Garavani, italijanski modni dizajner i osnivač čuvenog brenda Valentino, preminuo je u 93. godini.
Na današnji dan: Rođen Edgar Alan Po, umrli Zaharije Orfelin i Branislav Nušić
19.01.2026.•
0
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 19. januar, u svetu i kod nas.
VIDEO: Nekadašnji britanski nuklearni bunker pašće u more
18.01.2026.•
0
Nuklearni bunker je na "samo nekoliko dana" udaljen od pada u more zbog erozije obale.
Vašington razmatra da ukine sve saobraćajne kamere
18.01.2026.•
0
Gradska uprava za saobraćaj Vašingtona planira da ukine saobraćajne kamere, uključujući one koje nadziru brzinu, crvena svetla i znakove stop.
Univerzitet u Teksasu zabranio Platona jer promoviše rodnu ideologiju i homoseksualnost
18.01.2026.•
0
Spisi starogrčkog filozofa Platona, čije se delo smatra osnovom moderne filozofije, proglašeni su previše kontroverznim za Univerzitet Teksas A&M.
Na današnji dan: Kraj opsade Lenjingrada, poginuo Džemal Bijedić, rođen Oskar Davičo
18.01.2026.•
1
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 18. januar, u svetu i kod nas.
Nobelov komitet: U istoriji ostaje upisan originalni laureat, bez obzira na sudbinu medalje
17.01.2026.•
2
Nobelova nagrada za mir ostaje neraskidivo vezana za osobu ili organizaciju koja je proglašena laureatom, bez obzira na to šta se kasnije desi sa medaljom, diplomom ili novčanim iznosom, saopštio je Nobelov komitet.
Komunikacija bez greške: Loše navike koje treba izbeći
17.01.2026.•
1
Uobičajeno imamo sklonost da mislimo kako je komunikacija lakša nego što jeste, da je to samo nešto što prirodno dobro radimo, a ne nešto što može da se usavrši, razvije i nešto čemu možemo svesno da posvetimo pažnju.
Na današnji dan: Rođen Bendžamin Frenklin, ubijen Patris Lumumba, umro Bobi Fišer
17.01.2026.•
1
Pregled najznačajnijih dešavanja na današnji dan, 17. januar, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Umro Jovan Cvijić, zapalio se Jan Palah
16.01.2026.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 16. januar.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar