Ljudske emisije CO2 zagrevaju planetu i uzrokuju klimatske promene.
Svet je u nedelju, 21. jula postigao najvišu temperaturu ikad zabeleženu, pokazuju preliminarni podaci Kopernikusa, programa Evropske unije za posmatranje Zemlje. Prosečna površinska temperatura je tog dana iznosila 17,09 stepeni, što je nešto više od prošlog rekorda, zabeleženog u julu prošle godine - 17,08 stupeni.
NASA mapira spomenute emisije i nedavno je objavila vizuelizaciju koja pokazuje kako su vetar i vazdušne struje od januara do marta 2020. nosile emisije CO2 u Zemljinoj atmosferi.
"Pokušavamo da objasnimo odakle dolazi ugljenik i kako to utiče na planetu. Ovde se vidi kako sve povezuju različiti vremenski obrasci", rekla je klimatska naučnica Lezli Ot iz NASA-inog instituta "Goddard Space Flight Center".
Video jasno pokazuje kako zapravo nije bitno od kuda tačno stiže najviše emisija, svi se na kraju moramo suočiti s posledicama. Ipak, postoje neke zanimljive globalne razlike, piše "Universe Today".
Iznad SAD-a, Južne Azije i Kine, većina ugljenika dolazi iz industrije, elektrana i transporta. Ali nad Afrikom i Južnom Amerikom većina CO2 dolazi od spaljivanja (uključujući šumske požare), paljenja poljoprivrednih proizvoda i krčenja zemljišta. Emisije takođe dolaze iz fosilnih goriva poput nafte i uglja.
Zašto neke emisije pulsiraju?
Pulsiranje emisija označava šumske požare koji obično bukte danju, a zatim se smanjuju noću. Dodatno, drveće i biljke vrše fotosintezu tokom dana, oslobađajući kiseonik i apsorbujući CO2. U Južnoj Americi i tropima ima više pulsiranja jer su podaci prikupljani tokom vegetacijske sezone.
Ova vizuelizacija se temelji na GEOS-u, integrisanom sistemu za modelovanje povezanih sistema atmosfere, okeana i kopna. NASA ovim putem koristi superračunare kako bi pokazala šta se događa u atmosferi. GEOS se temelji na velikom setu podataka; uključujući podatke sa satelita Terra i Suomi-NPP. GEOS-ova rezolucija je više od 100 puta veća od tipičnih vremenskih modela.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Meksiko Siti tone skoro 25 centimetara godišnje, prema novim satelitskim snimcima koje je ove nedelje objavila NASA, čineći ga jednim od najbrže sležućih metropola na svetu.
Kuća u kojoj je u Brazilu živeo odbegli nemački nacistički ratni zločinac Jozef Mengele pretvorena je u neprofitabilnu salu za venčanja, ali zbog istorije zgrade veliki broj parova odbija da je koristi.
Čak polovina polovnih automobila koje su kupci najviše pretraživali tokom 2025. godine imala je zabeleženu istoriju oštećenja, pokazalo je istraživanje kompanije carVertical.
Ministarka prosvete Velike Britanije Bridžit Filipson najavila je da će biti uveden "neki oblik" ograničenja korišćenja društvenih mreža za mlađe od 16 godina, u okviru novih mera usmerenih na zaštitu dece na internetu.
Grčka vlada planira da uvede zabranu anonimnosti na društvenim mrežama, u okviru napora da se suzbije rastuća toksičnost u javnom diskursu, izjavio je ministar digitalne tehnologije Dimitris Papastergiu.
Nemački Autoban je auto-put poznat po delovima na kojima nema ograničenja brzine. Iako je dopušteno voziti najbrže što vaš automobil može, na 70 odsto putne mreže velika većina ljudi to ne radi.
Određene gljivice koje rastu u zemlji mogu imati ključnu ulogu u stvaranju kiše, jer njihovi proteini u atmosferi pokreću formiranje ledenih kristala u oblacima, pokazuje studija objavljena u časopisu "Science Advances".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar