
Kako klimatske promene "skraćuju" zimu u Americi: Toplije sa više vlage i više padavina
Uticaj klimatskih promena mnogo je vidljiviji tokom leta, ali sve češće se takve promene mogu videti i zimi kada niske temperature preko noći pređu u plus.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Oko 66 odsto Amerikanaca veruje da globalno zagrevanje utiče na vremenske uslove u Sjedinjenim Državama, prema anketi koju je ovog meseca objavio Jejlov program za komunikaciju o klimatskim promenama, prenosi Time.
"Samo postojanje zime ne opovrgava klimatske promene", kaže Stjuart Evans, docent geografije na Univerzitetu u Bafalu.
"Klimatske promene predstavljaju dugoročni trend koji čini zime toplijim, ali ih ne eliminiše u potpunosti", objasnio je Bafalo.
Kako klimatske promene utiču na zime?
Toplija atmosfera će nositi više vlage. To znači da će se više te vlage oslobađati kao padavine. Nešto više, ali i dalje temperature ispod nule mogu proizvesti više snega nego tokom ekstremne hladnoće. Zbog toga bi ga u nekim oblastima moglo biti više sa porastom temperature, piše tportal a prenosi N1.
Na nekim mestima, poput Mičigena ili Njujorka, "sneg sa efektom jezera" bi mogao postati češći.
Ova pojava se dešava kada više temperature spreče zamrzavanje jezera, uzrokujući da toplija voda isparava u prolazne hladne frontove, a zatim pada kao sneg.
U SAD, 283 miliona ljudi, oko 85 procenata stanovništva, prošle zime je iskusilo najmanje jedan dan sa iznadprosečnim temperaturama, prema indeksu klimatskih promena za 2024. „Climate Centrala“.
Zapadna obala doživljava toplije i sušnije zime nego pre 20 godina, a srednji zapad ima manje dana sa temperaturama ispod nule.
"Pre dvadeset ili trideset godina ne bismo imali takav kontrast između toplog zapada i hladnog istoka", dodaje Kris Forest, profesor klimatskih promena na Univerzitetu Pen Stejt.
Studija iz jeseni 2024. godine, objavljena u časopisu Climate and Atmospheric Science, pokazala je da će se ukupne zimske padavine i ekstremni vremenski uslovi povećani, prenosi Tportal.
Da li će zime postati kraće zbog klimatskih promena?
"Da, zima će svuda postati kraća jednostavno zato što će biti manje danasa temperaturom ispod nule, manje dana sa mrazom ili manje dana sa drugim pokazateljima zime", objašnjava Evans.
Za neke bi ovo mogla biti dobrodošla promena.
"Ako vam je zima hladna i neprijatna i više volite toplije vreme, onda će vam ove promene odgovarati", kaže Evans. Ali za one koji zavise od snega ili niskih temperatura, a sport ili poljoprivredu, ova promena verovatno neće biti dobra vest.
Koje su posledice toplijih zima?
Toplije i kraće zime će imati značajan uticaj.
"Snežne padavine su izuzetno važne jer snabdevaju ravnice vodom tokom zime", kaže Forest i dodaje da je dostupnost vode ključna za rast useva.
Biljke i životinje koje su evoluirale u uslovima intenzivne hladnoće mogu se teško prilagoditi. Polarni medvedi bi mogli da izgube stanište zbog ranijeg topljenja snega, a insekti i druge životinje ranije bi mogle da polažu jaja kako se prilagođavaju toplijem vremenu.
Infrastruktura možda neće biti spremna ni za jake snežne oluje, posebno jer su se proširile na područja koja nisu navikla na sneg, kao što smo videli ranije ove godine, kada je snežna oluja zatvorila puteve, autoputeve i mostove na Floridi, gde većini gradova nedostaje oprema za uklanjanje snega.
"Moramo da budemo spremni za promene", zaključio je Forest.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Evropska komisija najavila novu studiju o pomeranju sata
01.08.2025.•
3
Evropska komisija (EK) najavila je da će pokrenuti novu studiju o ukidanju odluke o polugodišnjem pomeranju sata, nakon što je jedna država članica formalno zatražila dodatnu analizu tog pitanja.
Na današnji dan: Poginulo 11 alpinista na Himalajima, među njima i Dren Mandić iz Srbije
01.08.2025.•
2
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 1. avgust.
Na današnji dan: Poginuli Šandor Petefi i Sent Egziperi, umro Franc List, rođena D. K. Rouling
31.07.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 31. jul, u svetu i kod nas.
Najstarija osoba u Japanu Mijoko Hirojasu preminula u 114. godini
30.07.2025.•
0
Najstarija osoba u Japanu, Mijoko Hirojasu, 114-godišnja žena iz Nakacua u prefekturi Oita, na jugozapadu Japana, preminula je, saopštila je japanska vlada.
Čak 30 zemalja i dalje masovno obrezuje devojčice
30.07.2025.•
4
Iako su Ujedinjene nacije usvojile rezoluciju o zabrani sakaćenja ženskih genitalija 2012. godine, ono se i dalje praktikuje u oko 30 zemalja.
Kako odabrati gume za auto: Evo nekoliko saveta
30.07.2025.•
0
Izbor odgovarajućih guma za automobil ključno je za bezbednu vožnju. Prilikom odlučivanja važno je razmotriti sezonske uslove, dimenzije i oznake guma, zakonske zahteve, kao i kvalitet i tip pneumatika.
Većina Nemaca vozi ispod 130 km/h čak i na slobodnim deonicama auto-puteva
30.07.2025.•
0
Iako se nemački auto-putevi često doživljavaju kao sinonim za brzu i neograničenu vožnju, nova studija pokazuje da stvarnost na terenu izgleda znatno drugačije.
Na današnji dan: Umrli Bizmark i Didro, Urugvaj pobedio na prvom svetskom prvenstvu
30.07.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 30. jul, u svetu i kod nas.
VIDEO Zoran Nasteski savladao putnika u avionu koji je pretio bombom: Reagovao sam instinktivno
29.07.2025.•
7
Na letu od Londona do Glazgova, u nedelju je došlo do incidenta, kada je jedan od putnika uzvikivao da ima bombu, uz parole "Smrt Americi, smrt Trampu" i "Alahu akbar".
Španija produžila plaćeno porodiljsko odsustvo za oba roditelja
29.07.2025.•
1
Španija planira da i majkama i očevima produži porodiljsko odsustvo za još nedelju dana.
Na današnji dan: Umro Van Gog, rođen Musolini, turska vojska zauzela Petrovaradin
29.07.2025.•
2
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 29. jul.
Na današnji dan: Doneti prvi krompiri u Evropu, umrli Vivaldi i Bah
28.07.2025.•
1
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 28. jul.
Izdata prva klimatska viza na svetu: Evo i kome
27.07.2025.•
0
Porast nivoa mora preti da proguta ostrvsku državicu Tuvalu. Od ove godine Australija državaljanima Tuvalua daje "klimatske vize" i druge pogodnosti. Da li je to budućnost i za druge delove sveta ugrožene promenom klime?
Na današnji dan: Rođen Đura Jakšić, poginuo Ljermontov, masovno ubistvo u Jabukovcu
27.07.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 27. jul.
"Meta" će zabraniti političke reklame na svojim platformama u EU
26.07.2025.•
1
Američka grupa Meta, vlasnica Fejsbuka i Instagrama, javila je da neće dozvoljavati političke reklame na svojim platformama od oktobra u EU, ukazujući na "nesprovodive" propise Brisela o političkom reklamiranju.
Na današnji dan: Veliki zemljotres u Skoplju, rođeni Šo, Jung, Kjubrik i Džeger
26.07.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 26. jul.
Gugl mora da obešteti Argentinca koji je fotografisan nag u dvorištu kuće
25.07.2025.•
2
Pretraživač Gugl će morati da finansijski obešteti Argentinca nakon što ga je navigacioni servis Street View fotografisao golog u dvorištu njegove kuće.
Na današnji dan: Ubijen Karađorđe, Mata Hari osuđena na smrt, rođena prva "beba iz epruvete"
25.07.2025.•
4
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 25. jul, u svetu i kod nas.
Sve više tinejdžera koristi veštačku inteligenciju za prijateljstvo, pokazalo istraživanje
24.07.2025.•
0
Veštačka inteligencija postaje sve prisutnija u životima tinejdžera, ne samo kao alat za rešavanje problema ili donošenje odluka, već i kao "digitalni prijatelj", pružajući emocionalnu podršku, savetovanje i čak društvo.
Međunarodni sud pravde: Ko ne štiti Zemlju od klimatskih promena krši međunarodno pravo
24.07.2025.•
4
Čista, zdrava i održiva životna sredina je ljudsko pravo, objavio je Međunarodni sud pravde, najviši sud Ujedinjenih nacija, u savetodavnom mišljenju.
Na današnji dan: Umrli Delča i Stevan Sremac, rođeni Bolivar i Aleksandar Dima Otac
24.07.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 24. jul.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar