Trećina osoba koje su zatražile eutanaziju u Španiji umrle pre donošenja odluke
Ukupno 905 osoba zatražilo je pomoć pri umiranju u Španiji tokom 2024. godine, a trećina njih preminula je pre nego što je postupak odlučivanja okončan.
Foto: Pixabay
To pokazuju podaci Ministarstva zdravlja te zemlje.
Prema Godišnjem izveštaju za 2024. godinu o primeni zakona o eutanaziji, tokom godine je završeno ukupno 929 postupaka, od kojih je 426 zahteva (45,86 odsto) odobreno i eutanazija je sprovedena.
Istovremeno, 308 osoba (33,15 odsto) preminulo je tokom administrativnog procesa, pre donošenja konačne odluke o njihovom zahtevu, prenosi RTVE.
U istom periodu odbijen je 141 zahtev (15,18 odsto), dok su 54 osobe (5,81 odsto) dobrovoljno povukle svoj zahtev.
Iz Ministarstva zdravlja navode da je broj završenih postupaka veći od broja novih zahteva jer se izveštaj ne odnosi isključivo na zahteve podnete tokom 2024. godine, već obuhvata sve slučajeve koji su rešeni u toj godini, uključujući i one započete ranijih godina.
Od stupanja na snagu zakona o eutanaziji u junu 2021. godine do 31. decembra 2024, u Španiji su registrovana ukupno 2.432 zahteva za pomoć pri umiranju, od kojih je 1.123, odnosno 46 odsto, rezultiralo sprovedenom eutanazijom.
Najveći broj završenih postupaka odnosio se na osobe starije od 60 godina, dok je najzastupljenija starosna grupa bila populacija starija od 80 godina, koja čini oko 28 odsto svih slučajeva.
Prosečna starost podnosilaca zahteva iznosila je 69,7 godina, uz gotovo podjednaku zastupljenost muškaraca i žena.
Kao najčešće osnovne dijagnoze kod podnosilaca zahteva navode se neurološke bolesti, koje čine 32,5 odsto slučajeva, kao i onkološka oboljenja sa udelom od 29,7 odsto.
Izveštaj navodi i da su se 63 osobe, što predstavlja 14,79 odsto sprovedenih eutanazija, opredelile za donaciju organa nakon postupka.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Snimala se kako vozi 200 km/h, pa dobila najstrožu kaznu za prekoračenje brzine u istoriji Švajcarske
03.05.2026.•
4
Švajcarska je poznata po izuzetno strogom kažnjavanju prekoračenja brzine.
Meksiko Siti tone toliko brzo da se može videti iz svemira
03.05.2026.•
0
Meksiko Siti tone skoro 25 centimetara godišnje, prema novim satelitskim snimcima koje je ove nedelje objavila NASA, čineći ga jednim od najbrže sležućih metropola na svetu.
Mengeleova kuća u Brazilu postala sala za venčanja - ali zbog istorije mnogi neće da je koriste
03.05.2026.•
0
Kuća u kojoj je u Brazilu živeo odbegli nemački nacistički ratni zločinac Jozef Mengele pretvorena je u neprofitabilnu salu za venčanja, ali zbog istorije zgrade veliki broj parova odbija da je koristi.
Sud u Kini zabranio otpuštanje radnika zbog primene veštačke inteligencije
03.05.2026.•
0
Kineski sud u gradu Hangdžou presudio je da kompanije ne mogu da otpuštaju zaposlene samo zato što ih zamenjuju sistemi veštačke inteligencije (AI).
Na današnji dan: Rođen Makijaveli, otkriven Brazil, masovna pucnjava u Ribnikaru
03.05.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 3. maj.
Na današnji dan: Umrli Da Vinči i Marin Držić, rođena Katarina Velika, ubijen Bin Laden
02.05.2026.•
1
Pregled najznačajnijih dešavanja u istoriji na današnji dan, 2. maj, u svetu i kod nas.
Imate li posla sa toksičnim šefom?
01.05.2026.•
0
Verovatno ćete prepoznati toksične lidere kada se susretnete s njima.
Na današnji dan: Poginuo legendarni Ajrton Sena
01.05.2026.•
3
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 1. maj.
Usporava se nestajanje prašuma
30.04.2026.•
1
Iako se tropske prašume i dalje smanjuju, taj pad usporava nakon rekordnog nivoa iz 2024. godine, saopštio je Svetski institut za resurse (WRI).
BMW automobili najčešće oštećeni u Srbiji
30.04.2026.•
5
Čak polovina polovnih automobila koje su kupci najviše pretraživali tokom 2025. godine imala je zabeleženu istoriju oštećenja, pokazalo je istraživanje kompanije carVertical.
Na današnji dan: Ubili se Hitler i Eva Braun, umro Serđo Leone, NATO pogodio Generalštab
30.04.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 30. april.
Umetnost koraka - zašto su ženske mokasine savršen izbor za grad
29.04.2026.•
0
Kada zakoračiš na gradski asfalt, tvoja obuća govori mnogo o tvom senzibilitetu i načinu života koji vodiš.
Na današnji dan: Rođen Djuk Elington, umro Stepa Stepanović, oslobođen Dahau
29.04.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 29. april.
Šta raditi ako pogrešite smer na auto-putu: "Nikako ne voziti do sledeće petlje"
28.04.2026.•
18
Četiri osobe su poginule na auto-putu kod Rume kada je došlo do sudara dva automobila, od kojih je jedan vozio u kontra smeru.
Britanija će ograničiti korišćenje društvenih mreža mlađima od 16 godina
28.04.2026.•
0
Ministarka prosvete Velike Britanije Bridžit Filipson najavila je da će biti uveden "neki oblik" ograničenja korišćenja društvenih mreža za mlađe od 16 godina, u okviru novih mera usmerenih na zaštitu dece na internetu.
Grčka planira da zabrani anonimnost na internetu
28.04.2026.•
5
Grčka vlada planira da uvede zabranu anonimnosti na društvenim mrežama, u okviru napora da se suzbije rastuća toksičnost u javnom diskursu, izjavio je ministar digitalne tehnologije Dimitris Papastergiu.
Na današnji dan: Umro Gavrilo Princip, Jugoslavija tužila NATO zbog bombardovanja
28.04.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 28. april.
Na današnji dan: Proglašena Savezna Republika Jugoslavija, ubijen Magelan, rođeni Morze i Grant
27.04.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 27. april.
Nauka kaže da je ovo najefikasniji način za evakuaciju aviona
26.04.2026.•
1
Letenje je već najsigurniji vid transporta i postaje sve sigurnije, ali nova studija sugeriše još jedan način da avio-kompanije zaštite putnike.
Objavljeno je koliko Nemaca i ostalih vozača juri brže od 180 km/h na Autobanu
26.04.2026.•
6
Nemački Autoban je auto-put poznat po delovima na kojima nema ograničenja brzine. Iako je dopušteno voziti najbrže što vaš automobil može, na 70 odsto putne mreže velika većina ljudi to ne radi.
Gljivice u zemljištu mogu da utiču na nastanak kiše
26.04.2026.•
0
Određene gljivice koje rastu u zemlji mogu imati ključnu ulogu u stvaranju kiše, jer njihovi proteini u atmosferi pokreću formiranje ledenih kristala u oblacima, pokazuje studija objavljena u časopisu "Science Advances".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar