
Stručnjaci smatraju da je ovo najopasnija fraza pri odgoju dece
Jedna fraza se posebno često izgovara kad vaše dete doživi neko negativno iskustvo, možda se spotaklo i palo ili se posvađalo s prijateljem, a vi odmah izgovarate: "Nije ti ništa".

Foto: Pixabay
Upravo ona se smatra kao jedna od najopasnijih pri odgoju dece.
Ova dobronamerna i prečesto korišćena fraza uzrokuje dugoročnu štetu na načine koje većina roditelja nikada ne shvata.
U stvari, budući da na prvi pogled izgleda tako bezopasno, to je najopasnija fraza u roditeljstvu, piše Klix.ba.
Uči decu da sumnjaju u sopstvene emocije
Kada je dete vidno uznemireno i čuje "nije ti ništa", to šalje zbunjujuću poruku: Ono što osećam mora da nije stvarno. Vremenom, ovo ih odvaja od njihovog unutrašnjeg emocionalnog sveta i uči ih da ne veruju u sopstvene instinkte.
Obezvređuje njihovo iskustvo kada ste im najpotrebniji
Možda to kažete s ljubavlju, ali dete čuje: "Tvoja osećanja nisu važna." Odbacivanje - ma koliko suptilno bilo - uči ih da su uteha i povezanost dostupni samo kada su mirni i kada im odgovara. Tu počinje emocionalno potiskivanje.
Prekida emocionalnu obradu
Emocije bi trebalo da se kreću kroz telo. Kada prekidamo taj prirodni proces preuranjenim uveravanjem, oduzimamo deci sposobnost da identifikuju, imenuju i regulišu svoje emocije. Umesto da gradimo otpornost, gradimo izbegavanje.
Uči da je ljubav uslovljena
Nesvesno, fraze poput "nije ti ništa", "prestani da plačeš" ili "ne boj se" uslovljavaju decu da veruju da moraju da potisnu svoje emocije kako bi ostali prihvaćeni. Kada ljubav deluje uslovljeno, emocionalna sigurnost - sam temelj mentalnog zdravlja - počinje da se raspada.
Može preoblikovati detetovu reakciju na stres
Nervni sistem se razvija kroz ponavljajuća iskustva. Kada je dete uznemireno i suočeno s odbacivanjem umesto podrške, njegovo telo uči da nije sigurno izražavati emocije. Vremenom to može preoblikovati njihov nervni sistem tako da očekuje odvojenost, što otežava poverenje, regulaciju i osećaj sigurnosti u potpunosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Više od 60 dece u Evropi začeto spermom donora sa genskom mutacijom povezanom s rakom
25.05.2025.•
1
Sperma muškarca koji je nosio retku mutaciju koja uzrokuje rak korišćena je za začeće najmanje 67 dece, od kojih je 10 u međuvremenu dijagnostikovan rak.
Šta su Multipraktik i zvučni nameštaj: Više od šperploče
16.05.2025.•
1
Nastao kao odgovor na potrebu za kvalitetnijim materijalom, Multipraktik danas nadilazi funkciju obične šperploče, a iza njega stoji neobična priča koja počinje u jednoj garaži u Senti.
Šestogodišnjeg sina za kaznu na Noć veštica hteo da ostavi u šumi, a vukao ga i kolima 100 metara
14.05.2025.•
0
Sud u francuskom gradu Nansiju osudio je na 18 meseci uslovne zatvorske kazne čoveka koji je želeo da kazni svog sina tako što ga je za Noć veštica ostavio u šumi.
U Japanu u poslednjih skoro 50 godina nije bilo ovoliko malo dece
05.05.2025.•
0
Iako se Japan bori da preokrene trend pada stope rađanja, broj dece u Japanu smanjuje se 44. godinu zaredom, dostigavši ove godine novi rekordno nizak nivo, pokazali su podaci vlade te zemlje.
Više je razloga zbog kojih bebi glava može biti vruća, evo kada to treba da zabrine
04.05.2025.•
0
Ako ste nedavno postali roditelji, verovatno ste primetili da vaša beba ponekad ima vruću glavu. Ovo može biti prilično alarmantno, posebno ako prvo pomislite na groznicu.
Španija zabranila registraciju dece rođene surogat majčinstvom u inostranstvu
04.05.2025.•
1
Španska vlada zabranila je svojim ambasadama i konzulatima da registruju decu rođenu surogat materinstvom u inostranstvu.
Da podstakne rađanje više beba: Mađarska doživotno oslobodila poreza na dohodak majke dvoje dece
30.04.2025.•
4
Mađarski parlament je velikom većinom usvojio paket zakona o naknadama za majke, kojim se doživotno oslobađaju poreza na dohodak majke sa najmanje dvoje dece.
Deca su možda naporna kada stalno pitaju "zašto", ali je važno da ih ne prekidate - evo zašto
27.04.2025.•
0
Roditelji znaju koliko iscrpljujuće može biti kada dete postavi dvadeset pitanja "zašto" u pola sata. Ipak, koliko god ta faza bila izazovna, ona je izuzetno važna za razvoj deteta.
Stopa nataliteta u SAD porasla - zahvaljujući majkama starijim od 40
27.04.2025.•
2
Posle godina poražavajućih naslova o smanjenju nataliteta u svetu, stopa nataliteta u SAD je neznatno porasla 2024. godine, prema preliminarnim podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Namirnice koje ne bi trebalo da dajete vašim mališanima
27.04.2025.•
0
Kada se radi o ishrani dece, vrlo je važno znati koju hranu treba davati, a koju je bolje izbegavati do određenih godina.
Porođaj carskim rezom u Turskoj je zabranjen, osim u izuzetnim slučajevima
27.04.2025.•
0
Tursko ministarstvo zdravlja zabranjuje planirane carske rezove u klinikama.
VIDEO: Jednostavan trik za zamršene kablove
26.04.2025.•
0
Koliko puta vam se desilo da izvučete kabl iz fioke, torbe ili džepa i otkrijete da je pretvoren u čvor na kom bi vam i mornari pozavideli?
Naučnici otkrili pravi razlog zašto bebe udaraju u stomak
13.04.2025.•
0
Udaranje bebe u stomak je nešto što svaka trudnica očekuje. Potresi su takođe pokazatelj da trudnoća napreduje kako treba.
Deca sve duže žive sa roditeljima: Sociološkinja i etnolog o tome šta sve doprinosi tom trendu
13.04.2025.•
5
Najnovija studija Republičkog zavoda za statistiku o životu mladih u Srbiji otkrila je zabrinjavajuće trendove koji ukazuju na sve kasnije osamostaljivanje mlađih generacija.
Ako nekad mešate imena svoje dece, čak ih zovete i po imenu kućnih ljubimaca - to je normalno
13.04.2025.•
0
Iako vam se deca mogu rugati zbog toga, mešanje njihovih imena, čak i muških sa ženskim, izuzetno je uobičajeno.
Italija menja lične karte: Vraća se oznaka "roditelj" umesto "majka" i "otac"
10.04.2025.•
1
Vrhovni sud Italije je presudio da će u italijanske lične karte biti vraćena oznaka "roditelj", umesto "otac" ili "majka", kako bi se sprečila diskriminacija istopolnih parova.
Naizgled neobične pojave kod novorođenčadi koje su zapravo sasvim normalne
06.04.2025.•
0
Određena ponašanja i pojave kod tek rođenih beba poput grgljanja ili čestog kijanja njihovim roditeljima možda mogu delovati čudno i neobično, međutim, ona su sasvim normalan deo razvoja.
Zabrinjavajući trend: Sve više prvaka dolazi u školu u pelenama
06.04.2025.•
4
Prva generacija dece rođene tokom pandemije 2020. godine u nekim zemljama već kreće u školu, a učitelji širom Evrope upozoravaju na zabrinjavajući trend.
RZS: Srbija u trećoj deceniji depopulacije, sve više vanbračnih parova i jednoroditeljskih porodica
30.03.2025.•
4
Srbija je u trećoj deceniji depopulacije, odnosno smanjenja broja stanovnika, u kojoj dominira negativan prirodni priraštaj, ali je značajan i doprinos negativnog migracionog salda.
Analiza pokazala: Ove zemlje su najbolje za porodice i odgoj dece
23.03.2025.•
0
Dok na pomen odgoja dece mnogi najboljima smatraju skandinavske zemlje, na prvom mestu Remitly-eve top liste država za porodice iznenađujuće se našla Šri Lanka, a na osnovu istraživanja niza faktora.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar