
Decenijsko istraživanje: Žene se pre odluče na razvod
Prema istraživanjima, žene su te koje prve podnose tužbu ili zahtev za razvod. Ispostavilo se da je muškarcima teže da se prvi odluče na taj korak.

Foto: Pixabay
Poznata je činjenica da se u braku muškarci osećaju bolje i zdravije, kao i da su u okviru istraživanja ispitanici muške populacije istakli da imaju veću želju za brakom nego žene, prenosi RTS.
Takođe je utvrđeno da brak kod muškaraca povećava izglede za uspešniju karijeru, kao i duži život. Neoženjeni muškarci često imaju problem sa usamljenošću.
Studije su, kako je naveo psiholog Mark Travers, potkrepljene decenijskim istraživanjima.
Kod žena je situacija drugačija, jer one lakše napreduju kada nisu u braku. Često su stabilnije i emocionalno i fizički.
Četiri su razloga zbog kojih je muškarcima teško da okončaju brak – jedan je da su jako vezani za decu, imaju strah od gubitka stabilnosti, jer brak daje stabilnost i red u životu. Naučeni su da potiskuju emocije. Nedostaje im podrška partnera.
Vezanost za decu
Za mnoge muškarce, ostanak u lošem braku sa partnerkom koja im ne odgovara često nije problem, koliko im je teško da se odreknu osećanja odgovornosti prema deci. Smatraju da bi njihov odlazak iz porodice značio razočaranje za njihovu decu.
U studiji iz 2021. godine, objavljenoj u časopisu Journal of Social Welfare and Family Law, koja se bavila istraživanjima kako shvataju dom očevi koji su razvedeni, mnogi muškarci su ga opisali ne samo kao fizički prostor već i kao kombinaciju emocija, odnosa, rutine i okruženja. Ovi očevi su često osećali gubitak ili nesigurnost.
Deca se često poistovećuju sa "maminim domom", u odnosu na očev, koji im nije uvek blizak. Zbog te percepcije neki očevi su se osećali nesigurno jer njihovi roditeljski napori da stvore pravi dom nisu prepoznati i cenjeni. Kada deca nisu bila kod kuće, očevi su se osećali usamljeno, a kuća im je bila prazna.
Zbog toga se muškarci češće odlučuju da ostanu u braku ili vezi koja ih ne ispunjava kompletno, jer su vođeni roditeljskom dužnošću, a ne emocionalnom vezom i ličnim zadovoljstvom.
Gubitak osećaja stabilnosti
Muškarci se plaše gubitka stabilnosti, što je i objašnjeno u studiji iz 2024. godine objavljenoj u časopisu Aging & Mental Healt koja je otkrila da stariji razvedeni često istovremeno doživljavaju slobodu i usamljenost.
Putevi posle razvoda nisu isti kod žena i muškaraca, jer su muškarci skloniji ponovnom sklapanju braka sa drugom osobom. Žene se, nasuprot tome, ređe odlučuju na drugi brak, jer imaju strah od novih obaveza, briga, tereta. Sve ovo ukazuje na paradoks.
Muškarci mogu da ostanu u lošem braku koji ne ispunjava njihova očekivanja, samo iz straha.
Čak i kada razvod nudi olakšanje, želja za obnovom bračnih veza i dalje postoji. To sugeriše da brak ostaje primarno sidro emocionalne sigurnosti za mnoge muškarce.
Naučeni su da potiskuju emocije
Mnogi muškarci nisu naučeni kako da izraze ranjivost ili čak prepoznaju emocionalno nezadovoljstvo. S vremenom, emocionalno potiskivanje može prouzrokovati da muškarci prihvate nesreću kao deo života.
Studija iz 2015. godine objavljena u časopisu Journal of Social and Personal Relationships sugeriše da kada muževi potiskuju emocije, to šteti zadovoljstvu u vezi, posebno u ranoj fazi braka. Kako nezadovoljstvo raste, menja se način na koji supružnici upravljaju emocijama, često ostavljajući i muževe i žene emocionalno nepovezanima.
S vremenom, ova dinamika može stvoriti osećaj zarobljenosti. Neki muškarci su, uprkos tome, nesrećni, teško odu, bilo zato što odbijaju da izraze svoje potrebe ili zato što se plaše posledica. Za one iz tradicionalnih sredina, razvod se može smatrati neuspehom ili slabošću, što ih dodatno veže za loš brak.
Nedostatak sistema podrške
Iako muškarci obično kažu da imaju više istopolnih prijateljstava nego žene, te veze često nisu jako bliske, intimne ili emocionalno otvorene. Istraživači sugerišu da nekoliko faktora sprečava emocionalnu bliskost među muškarcima.
To bi moglo biti zbog društvenih očekivanja vezanih uz tradicionalne muške uloge poput pritiska takmičenja, straha od doživljavanja slabosti, nelagode zbog ranjivosti i homofobije, kao i nedostatka pozitivnih uzora za mušku emocionalnu povezanost.
Kao rezultat toga, često ne pronalaze način ili prostore za otvaranje. Zbog toga se mogu osećati kao da je biti u disfunkcionalnoj vezi bolje od odvajanja od partnera i suočavanja sa izolacijom.
Odbijanje muškarca da napusti brak koji ne funkcioniše retko je povezano samo s jednim faktorom. Isprepletena su emocionalnog potiskivanja, strah od usamljenosti, kulturnih očekivanja i nedostatka snažnih sistema podrške.
Mnogi ostaju iz navike ili nade da će se stvari vratiti na staro. Međutim, zadržavanje uspomena ili podnošenje emocionalnog naprezanja samo produbljuje ranu.
Muškarcima je potrebno razumevanje i ohrabrenje da redefinišu muževnost kako bi se osećali dovoljno sigurno da se otvore drugima. Treba da veruju da briga o drugima ne znači zanemarivanje sebe i da odabir emocionalne iskrenosti nije znak slabosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Istraživanje pokazalo: Inteligencija dece se može predvideti već sa sedam meseci
13.07.2025.•
0
Roditelji često traže prve znake inteligencije kod svojih beba, bilo da je to gugutanje, mahanje, osmehivanje ili prepoznavanje poznatog lica.
VIDEO: Dečak se zaglavio u aparatu sa igračkama
13.07.2025.•
0
U jednom tržnom centru u američkom gradu Mejson, u saveznoj državi Ohajo, trogodišnji dečak uspeo je da se uvuče u aparat sa igračkama - i to kroz otvor predviđen za izlazak plišanih igračaka.
Ovo su najpopularnija imena za dečake i devojčice u Srbiji
13.07.2025.•
2
Roditelji u Srbiji su prošle godine devojčicama najčešće davali ime Sofija, a dečacima Luka.
Holandija otvara hotele za porodilje
06.07.2025.•
2
Holandija otvara dodatne hotele za porodilje usled nedovoljnog broja ustanova koje pružaju postnatalnu negu, prenose holandski mediji.
Hongkong će priznati prava gej parovima venčanim u inostranstvu
02.07.2025.•
0
Hongkong će predložiti pravni okvir kojim se priznaju određena prava homoseksualnim parovima legalno venčanim u inostranstvu, saopštila je Vlada tog kineskog specijalnog administrativnog područja.
Koju hranu jesti, a koju izbegavati tokom dojenja
22.06.2025.•
2
Dojenje je najbolji način ishrane za novorođenče - majčino mleko sadrži hranjive sastojke koji štite bebu od infekcija, smanjuju upale i jačaju imunitet.
Sve više razvoda u Srbiji, jedan grad prednjači
22.06.2025.•
6
Kada je reč o razvodu brakova, čini se da Srbija prati evropske i svetske "trendove".
Neobično rešenje moglo bi smanjiti broj slučajeva iznenadne smrti odojčeta
22.06.2025.•
0
Jedna uobičajena materija koju mnogi imaju kod kuće mogla bi kriti iznenađujuće svojstvo, potencijalnu zaštitu od sindroma iznenadne smrti odojčeta (SIDS).
VIDEO: Roditelji na svečanosti u vrtiću smeli da tapšu samo jednom po detetu
18.06.2025.•
3
Na jednoj vrtićkoj svečanosti u SAD-u roditeljima je bilo naređeno da tokom uručenja diploma tapšu samo jednom po detetu, što je izazvalo burne reakcije na društvenim mrežama.
Pojavili su vam se mravi u kući: Ovo je sprej koji će vam pomooći da ih se rešite
09.06.2025.•
2
Mravi su možda sitni, ali ako se nasele u vašem domu, mogu napraviti veliki problem.
Bebe često stavljaju stopala u usta: Evo zašto
08.06.2025.•
1
Mnogi roditelji se iznenade kada primete da njihova beba često stavlja stopala ili druge predmete u usta.
Sve manje roditelja čita deci: Nekima je dosadno, neki nemaju vremena, a neki ni sami ne vole knjigu
08.06.2025.•
0
Sve više roditelja priznaje da ne čitaju naglas svojoj deci, uprkos dokazanim prednostima ove navike za njihov jezički, emocionalni i intelektualni razvoj, pokazuju niz anketa i iskustava edukatora.
Skupa bebi oprema problem za roditelje: Nedostatak domaće proizvodnje
07.06.2025.•
4
Procene pokazuju da roditelji tokom prvog opremanja i kupovine zaliha za prvih mesec dana iz džepa izdvajaju oko 200 hiljada dinara.
Švedska zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
03.06.2025.•
1
Švedska bi trebalo da postepeno ukine praksu usvajanja dece iz inostranstva, navela je komisija koju je formirala vlada te zemlje.
Šta se dešava kad redovno pevate svojoj bebi
01.06.2025.•
0
Nije tajna da bebe vole uspavanke, ali novo istraživanje pokazuje da pevanje bebama donosi i druge koristi osim trenutnog umirivanja.
Japan ograničava kakva imena mogu da se daju bebama - problem su "Pikaču", "Najk" i "Puding"
29.05.2025.•
0
Vlada Japana donela je nova pravila kojima ograničava praksu davanja takozvanih "kirakira" imena deci - neobičnih, često fonetski izmišljenih imena kao što su "Pikaču", "Najk" ili "Puding".
Brat i sestra blizanci proslavili stoti rođendan
29.05.2025.•
0
Brat i sestra blizanci u malom mestu pored Firence proslavili su ove nedelje stoti rođendan velikim slavljem koje su im priredili rodbina i prijatelji.
VIDEO: Balerina Kapućina i Bombardiro Krokodilo zaludeli klince - šta je to zapravo?
28.05.2025.•
3
Ako imate klince, poslednjih nedelja sigurno slušate o Balerini Kapućini, Bombardiru Krokodilu, Tralaleru Tralala i Šimpanziniju Bananiniju.
Stručnjaci smatraju da je ovo najopasnija fraza pri odgoju dece
25.05.2025.•
0
Jedna fraza se posebno često izgovara kad vaše dete doživi neko negativno iskustvo, možda se spotaklo i palo ili se posvađalo s prijateljem, a vi odmah izgovarate: "Nije ti ništa".
Više od 60 dece u Evropi začeto spermom donora sa genskom mutacijom povezanom s rakom
25.05.2025.•
1
Sperma muškarca koji je nosio retku mutaciju koja uzrokuje rak korišćena je za začeće najmanje 67 dece, od kojih je 10 u međuvremenu dijagnostikovan rak.
Komentari 2
Dejan
Bjanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar