Kako da pomognete vašem psu ako se boji petardi?

Ostalo je još nekoliko dana do Nove godine, pucnji petardi su sve češći i glasniji, a kućni psi sve preplašeniji i uglavnom zavučeni u neki mračan kutak stana.

Iskustva vlasnika pasa su različita:

"Moj pas se jako boji petardi. Ako je napolju, snažno grebe po vratima da ga pustimo unutra. Prvo je veoma uplašen, povuče se u sebe, ali kasnije bude agresivan, pa čak i reži čak na nas" kaže Maja, vlasnica jednogodišnjeg bigla.

"Naša jazavičarka potpuno poludi kada čuje pucnje. Samo je ujutro mirna i razdragana, ali kako dan odmiče, kako se pucnji čuju sve češće, to je situacija gora. Počinje da drhti pre izlaska iz stana, napolju ne želi da provede ni tren, naučila je jedino da otrči do prve trave kod zgrade i čim obavi trči nazad. Onog trenutka kada uđe u zgradu digne rep. Dok je u stanu, čim počne jača pucnjava, beži pod krevet ili u kupatilo", priča Milovan.

Međutim, nisu sva iskustva ista. Ima i onih čiji su ljubimci još kao štenci navikavani na glasne zvuke.

"Imam lovačkog psa, on nema bukvalno nikakvu reakciju. On je navikao na pucnje", kazao nam je Goran. Slično govore i ostali vlasnici, prvenstveno većih pasa koje smo zatekli na ograđenom terenu za pse na Novom naselju.

U vreme praznika, petarde i ostala pirotehnička sredstva su i dalje jedan od legalnih vidova zabave. Međutim, zvuk petarde psu može izazvati traume i strahove i trebalo bi preduzeti izvesne mere u prevenciji ovog, u ovom periodu godine, veoma aktuelnog problema.

Većina pasa, ukoliko nisu učeni i privikavani, veoma loše reaguje na zvuk petardi. Kod njih se javljaju fobije, kao manifestacije preteranog straha, pa čak i anksiozna stanja. Ipak, postoje mere kojima se može učiniti mnogo, za lepšu Novu godinu vašeg ljubimca.

Veterinarka, Dunja Kovač ističe za portal 021 da ukoliko anksioznost potraje, čak i onda kada nema uznemirujućeg zvuka, ona može preći u psihosomatska stanja, koja dalje utiču i na fizičko zdravlje ljubimca. Osim srčanih udara koji su već poznati kao posledica, strahovi utiču i na nervni sistem ljubimca pa su česti slučajevi da psi dobiju i epileptične napade.

"Načini da se ovi i slični problemi prevaziđu su različiti. Jedan od njih je da ljubimca navikavamo na zvuk petarde i onda kad njega nema. Dakle, mi sa ljubimcem moramo raditi tokom cele godine. Vlasnici se najčešće sete u novembru, decembru kada kreće sezona petardi, ali tada je već kasno", navodi dr Kovač.

Desenzitizacija je najvažniji proces u prevenciji, a on se vrši tako što se psu puštaju zvukovi koji imitiraju zvuk petardi. Važno je početi tako da zvuk bude tih, ali dovoljno jak da ga pas primeti. Nakon toga, zvuk treba da se upari sa nečim prijatnim, sa poslasticom. Kovač naglašava da se najbolji rezultati postižu upravo na ovaj način.

"Kada se hrana upari sa stresnim zvukom organizam psa reraguje tako što luči serotonin. Serotonion je hormon sreće i kada se on podiže, spušta se hormon stresa, kortizol i tako ljubimac prevazilazi strah od te vrste zvuka. Ovako postižemo promenu njegovog emotivnog stanja i nestanak straha", savetuje Kovač za 021.

Osim procesa desenzitizacije preporučeni načini prevazilaženja problema su i suplementi. Ove vrste lekova nisu sedativi, niti lekovi koji idu na recept. Među onima koje preporučuje dr Dunja Kovač su tablete na bazi sertofana "Dijakalm" i tablete koje sadrže simulatore serotonina.

Međutim, i sa ovim tabletama treba početi na vreme, a ne čekati vreme praznika. Ovi suplementi se mogu naći u prodavnicama za kućne ljubimce kao i u veterinarskim ordinacijama. Rešenje u vidu sedativa je moguće i tada se najviše preporučuju bensedini. Međutim, neophodno je da  veterinar to prepiše, jer je to poslednja opcija, ali naravno pre toga je nužno da veterinar pregleda ljubimca i na osnovu psihofizičkog  stanja odredi dozu.

Interesantno je da se psi lutalice skoro uopšte ne boje petardi jer je život na ulici njih naviknuo na neprijatne zvuke. Ovaj podatak veterinari koriste kao primer da bi i vlasnički psi trebalo da od samog početka, dakle još kao štenci, navikavaju na ljude, provode vreme u prostorijama u kojima borave vlasnici i izlažu se svim zvukovima u okruženju već od treće nedelje starosti. Na ovaj način pas će tokom svog razvoja steći naviku da neprijatne zvuke ne povezuje sa strahom.

Prodaja petardi je inače legalna u posebnim, specijalizovanim objektima za prodaju pirotehničkih sredstava, ali je bacanje petardi zabranjeno i novčana kazna iznosi do 20. 000 dinara.

Autor: Vladana Kovačić

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Majkica

    28.12.2015 21:13
    Imao je upravo taj smisao, ja se istresiram kad pukne pored mene a kamoli klinac koji nema ni dve godine, uz svo postovanje prema cetvoronoznim prijateljima, za kojima gazde ne umeju da pociste pa je svaka druga rec upucena detetu na ulici, pazi tu je kuca kakila. Za to sigurno nije kriva kera nego gazda. A petarde bi zabranila. Iskreni pozdrav svima i Srecni praznici!!!!
  • Thescientist

    28.12.2015 17:08
    Slažem se u potpunosti, ovo je bio samo moj odgovor na taj komentar. Naravno da se i deca boje, ali taj komentar nije imao taj smisao.
  • Ex Chapman

    28.12.2015 14:38
    30, 30
    nije 20 nego 30 hiljada ili kazna zatvora do 60 dana za teže slučajeve. nije mi samo jasno da smo svi više zabrinuti za psihičko stanje pasa nego za decu! pobogu pa valjda ima ljudi koji imaju malu decu u ovom gradu koja se isto tako boje petardi kao i psi? ili su nam deca postala genetski oguglala usled sranja koje decenijama trpimo? psi su emotivno napredniji od nas? vrlo moguće!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja