Istraživanje: Na posao ne bi trebalo pre 10 sati

Da bi bili više produktivni i manje skloni alkoholu, radnici na posao ne bi trebalo da dolaze pre 10, a studenti na nastavu pre 11 sati, upozoravaju naučnici sa Univerziteta Oksford.
Forsiranje radnika mlađih od 55 godina da dolaze na posao pre 10 sati je kontraproduktivno. Radnici su umorni, imunitet im je slabiji te su skloniji bolestima i pod većim su stresom.
 
To vodi slabijoj memoriji i manjku pažnje, a može se završiti alkoholizmom ili uzimanjem droga, tvrde naučnici sa Oksforda.
 
"Njihova tela su iscrpljena zbog neispavanosti, a to itekako utiče na produktivnost. Nakon 55. godine ljudi ma treba manje sna, ali do tad bi trebalo s poslom da počinju u 10 sati da bi bili puni radnog elana i produktivnosti. Radni dan kasnije bi trebalo da počinje i učenicima i studentima. Starija deca u školu ne bi trebalo da idu pre 11 sati", objašnjava dr Pol Keli, naučnik sa Oksforda.
 
Studije pokazuju da se prosečan školarac starosti od deset godina ne može kvalitetno usredsrediti na nastavu pre 8:30, a srednjoškolci stari 16 godina pre 10 sati.
 
Za studente je najbolje vreme za nastavu i učenje nakon 11 sati. Tada bi bolje učili i bilo bi manje problema u njihovom ponašanju jer bi bili odmorniji.
 
"Živimo u neispavanom društvu. Ne možemo promeniti naš 24-satni bioritam. Ne možemo jednostavno naučiti da ustajemo u određeno vreme. Naše telo živi u harmoniji sa suncem, nedostatak sna je mučenje, a to rade i u bolnicama. Društvo bi moralo uskladiti početak posla i škola s prirodnim ljudskim satom jer ovako kod radnika, učenika i studenata dolazi do zdravstvenih i psihičkih problema", dodaje naučnik, prenosi Dejli mejl.
  • NS

    01.12.2019 15:33
    Komentar
    Pa oni su istrazivanje radili na Britancima. Hvala bogu mi nismo takvog sklopa.
  • Bg

    01.12.2019 07:41
    Tesko
    Mozda treba istraziti da li ima smisla da se radi 10-12 ili 14 sati dnevno i koliko je to produktivno, a da li se pocinje u 10 ili 7 zavisi od toga koliko je neko imao vremena da se naspava pre dolaska na posao.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.