
Čaša mleka dnevno smanjuje rizik od raka creva za gotovo petinu
Konzumiranje čaše mleka dnevno smanjuje rizik od razvoja raka creva za gotovo petinu, pokazala je dosad najveća sprovedena studija ovog tipa.

Foto: Pixabay
Istraživači sa Oksforda kažu da su pronašli dosad najjači dokaz o tome da kalcijum štiti od razvoja ove smrtonosne bolesti.
Najnovije istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisu "Nature Communications", proučavalo je 97 prehrambenih faktora i njihov uticaj na rizik od razvoja raka creva među 542.778 žena koje su učestvovale u studiji o zdravlju žena u svetu pod nazivom "Million Women Study".
Reč je o jednoj od najvećih prospektivnih studija o zdravlju žena u svetu. U njoj je u periodu od 1996. do 2001. uključeno više od 1,3 miliona žena iz Ujedinjenog Kraljevstva, a od tada se vodi evidencija o zdravstvenim ishodima. Studija je započeta s ciljem dobijanja pouzdanih informacija o rizicima povezanim s različitim vrstama hormonske terapije u menopauzi, ali svrha joj je da pruži informacije o efektima brojnih drugih faktora koji bi mogli uticati na zdravlje žena kako postaju sve starije.
Tokom praćenja u trajanju od gotovo 17 godina, kod 12.251 žene razvio se rak creva. Manjak kalcijuma i konzumiranje alkohola imali su najsnažniji učinak na razvoj promena povezanih s razvojem raka creva u odnosu na sve ostale proučavane prehrambene faktore.
Naučnici su ustanovili da prosečno dodatnih 300 mg kalcijuma dnevno, što odgovara velikoj čaši mleka od 240 ml ili nekoliko čašica jogurta, rezultira 17-postotnim smanjenjem opasnosti od razvoja raka creva.
Studija je otkrila da kalcijum slično deluje na sprečavanje razvoja raka creva, bez obzira na to konzumira li se iz mlečnih ili nemlečnih izvora, što ukazuje na to da je glavni faktor smanjenja rizika upravo - kalcijum. U studiji se nije ispitivao efekat suplemenata kalcijuma.
Istraživači kažu da je u obzir uzeta konzumacija kalcijuma iz mleka (uključujući i onog dodatog u čaj i kafu), kalcijuma iz jogurta, povrća i ostalih izvora, ali povezanost s proizvodima od sira i sladoleda nije jasno navedena u studiji.
Ipak, tvrde da ne postoji poseban razlog zbog kog bi se u obzir uzeli proizvodi od sira, kao i sladoled. Možda učesnici studije jednostavno nisu konzumirali veće količine ni jedne ni druge namirnice.
Voditeljka studije, dr Keren Papijer, rekla je da treba sprovesti dodatna istraživanja, ali je istakla da je "reč o najopsežnijoj ikada dosad sprovedenoj pojedinačnoj studiji o odnosu između ishrane i razvoja raka creva koja ističe zaštitnu ulogu kalcijuma u potencijalnom razvoju ove bolesti."
Istraživači tvrde da bi zaštitna uloga kalcijuma mogla biti povezana s sposobnošću ovog najzastupljenijeg minerala u ljudskom organizmu da se veže za žučnu kiselinu i slobodne masne kiseline u jednom delu creva, smanjujući tako njihov učinak na podsticanje razvoja raka.
I eksperimentalni rad na miševima pokazao je da viši nivoi kalcijuma u ishrani mogu doprimeti zaštiti strukture creva, kažu naučnici sa Oksforda.
Tvrde kako nema razloga da i muškarci nemaju istu korist od kalcijuma poput žena, s obzirom na to da su ranije sprovedene studije, u kojima je učestvovala i muška populacija, pokazale sličan učinak mlečnih proizvoda na smanjenje rizika od raka creva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Doručak i zdravlje: Kako najvažniji obrok u toku dana utiče na nas?
22.07.2025.•
1
Svi znamo savet da je dobar doručak najvažniji obrok u danu. Ali da li to znači da nas ovaj obrok može učiniti zdravijima i mršavijima – ili je u pitanju nešto drugo?
Šta treba da znate pre odlaska na snimanje magnetnom rezonancom: Obratiti pažnju na tetovaže, nakit, proteze
21.07.2025.•
2
Tokom vikenda muškarac (61) u Njujorku tragično je preminuo nakon što ga je, usled jake magnetne sile, uvukao aparat magnetne rezonance u bolnici na Long Ajlendu.
Nova studija pokazuje: Evo zašto su neki ljudi "magneti" za komarce
21.07.2025.•
2
Ako imate osećaj da vas komarci uvek biraju, niste sami. Nova studija sa Univerziteta Rokfeler sugeriše da razlog može biti u hemijskom sastavu vaše kože.
Kako telo reaguje nakon što prestanemo da pijemo alkohol?
20.07.2025.•
12
Alkohol ima mnogo negativnih efekata na naše zdravlje, od kojih bi vas neki mogli iznenaditi. To uključuje kratkoročne efekte poput buđenja sa glavoboljom ili anksioznošću, do dugoročnih efekata, uključujući rak.
Prvi slučaj groznice Zapadnog Nila ove godine: U južnom Banatu
19.07.2025.•
0
Registrovan je prvi slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila u ovoj sezoni u Srbiji, saopštio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
SZO: Evropa zaostaje u vakcinaciji dece
19.07.2025.•
3
Stopa vakcinacije dece u Evropi i Srednjoj Aziji je i tokom prošle godine ostala ispod nivoa iz perioda pre pandemije, pokazuju procene pokrivenosti objavljene u utorak.
Evropskim morima šire se opasne bakterije: Razlog su visoke temperature, lekari savetuju oprez
18.07.2025.•
0
U jeku letnje sezone i gužvi na evropskim plažama, zdravstveni stručnjaci su izdali važno upozorenje.
Jod je neophodan za decu i trudnice
18.07.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe da je "nedostatak joda u hrani u celom svetu najvažniji pojedinačni uzrok oštećenja mozga koji se može sprečiti".
Užina pre spavanja za bolji krvni pritisak: Evo šta savetuju stručnjaci
16.07.2025.•
2
Ako želite da podržite I očuvate zdravlje svog srca, posebno ako imate problema sa visokim krvnim pritiskom, odabir prave užine pred spavanje može imati pozitivan efekat.
Hronične upale – tihi neprijatelj organizma
16.07.2025.•
0
Hronične upale su zapaljenski procesi niskog intenziteta koji mogu tinjati u telu mesecima ili
godinama, često bez izraženih simptoma.
Naučnici kažu: Kad god počnete da se bavite fizičkom aktivnošću - znatno će uticati na dužinu života
15.07.2025.•
0
Redovna fizička aktivnost u odraslom dobu može smanjiti rizik od prerane smrti i do 40 odsto, pokazalo je opsežno istraživanje.
Koji su benefiti konzumiranja lubenice: Imuni sistem, hidratacija, snižava holesterol
14.07.2025.•
4
Lubenica nije samo neizostavan deo letnjih dana, već i izuzetno zdrava namirnica koja pruža brojne zdravstvene koristi.
Brzo hodanje korisno i nakon samo 10 minuta dnevno
14.07.2025.•
0
Hodanje je postalo jedan od najpopularnijih oblika fizičke aktivnosti jer je lako dostupno i blagotvorno za telo i um.
Tiha bolest, teška briga: Kako izgleda život sa demencijom?
13.07.2025.•
5
Starenje gotovo neizbežno prati demencija. Procenjuje se da je u Srbiji dementna svaka deseta osoba starija od 65 godina.
Redak slučaj: Muškarac u SAD umro od plućne kuge
13.07.2025.•
1
Stanovnik severne Arizone preminuo je od plućne kuge, saopštili su u petak američki zdravstveni zvaničnici, objavili su juče američki mediji.
Povećali se prosečna starost građana i očekivano trajanje života u Srbiji
13.07.2025.•
5
Procenjen broj stanovnika u Srbiji 1. januara ove godine iznosio je 6.567.783, a očekivano trajanje života kao i prosečna starost stanovništa se povećavaju, objavio je Republički zavod za statistiku.
Doktor apeluje na roditelje: Ne dozvoljavajte maloletnoj deci da voze dvotočkaše, naročito trotinete
13.07.2025.•
7
Rukovodilac Klinike za dečju hirurgiju, ortopediju i traumatologiju KC Niš Živojin Spasić izjavio je da je stanje dečaka kojem je amputirana noga usled saobraćajne nezgode u Vranju sada malo bolje.
Kako se zaštiti od mikroplastike: Na koji način je dospela u naša tela?
12.07.2025.•
2
Mikroplastika je svuda oko nas, ali da li smo spremni na spoznaju da je ljudsko telo odavno postalo njen dom?
Kako bezbedno ulepšati osmeh: Nije svako izbeljivanje zuba bez posledica
12.07.2025.•
0
Svi žele da imaju blistav "holivudski osmeh" i mnogi posežu za brzim i lakim rešenjima koje vide na društvenim mrežama od kojih neka nisu bez posledica.
UN: Bez novca iz SAD ugrožena borba protiv side
12.07.2025.•
0
Zvaničnici Ujedinjenih nacija su upozorili da je naglo uskraćivanje američkog finansiranja poslednjih šest meseci izazvalo "sistemski šok" u borbi protiv side.
Fondacija Jedro: Potrebno još 350.000 dolara za lečenje dečaka od Dišenove mišićne distrofije
10.07.2025.•
0
Fondacija Jedro iz Beograda objavila je da je do danas prikupila 1,4 miliona dolara za lečenje četiri dečaka od Dišenove mišićne distrofije, a da je za lečenje petog potrebno još 350.000 dolara.
Komentari 4
Nenad
Sirotinja
naivcina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar