
Gojaznost dece: Španija uvodi obavezne zdrave obroke u školama, a kakva je situacija u Srbiji?
Španija uvodi obavezne porcije voća i povrća u školama, dok situacija u Srbiji nije alarmantna, ali ide u pogrešnom smeru, smatraju nutricionisti.

Foto: Pexels (Yan Krukau)
Sve škole u Španiji uskoro će morati da uvedu obavezne porcije voća i povrća, a najmanje jednom nedeljno i ribu, dok će pržena i masna hrana, gazirani napici i slatkiši biti zabranjeni ili znatno ograničeni.
Ova mera deo je borbe protiv gojaznosti kod dece, koja u toj zemlji poprima razmere javnozdravstvene krize, prenosi Euronews.
Stariji đaci u Srbiji kupuju užinu na kioscima
Kod nas, kažu stručnjaci, situacija nije alarmantna - ali ide u pogrešnom smeru. Školske kuhinje su funkcionalne samo u nižim razredima, dok stariji đaci kupuju užinu na kioscima i u vending aparatima. Zdrava ishrana zavisi od toga da li je roditelj imao vremena da pripremi obrok.
O tome koliko je opasna dečja gojaznost, ko snosi odgovornost i da li je moguće sistemski rešiti ovaj problem, za Euronews Srbija govorile su nutricionistkinje Veroslava Stanković i Brana Mirković.
Za razliku od odraslih, kod dece se ne koristi jednostavna podela prema indeksu telesne mase.
"Kod dece ne koristimo kriterijume za odrasle, već grafikone telesne mase u odnosu na uzrast i pol. Kada dete pređe 95. percentil – to se tretira kao gojaznost, a između 85. i 95. percentila kao predgojaznost", objašnjava nutricionistkinja Veroslava Stanković.
Statistika za Srbiju, kako kaže, nije ohrabrujuća.
"Prema istraživanjima, do 2030. godine očekuje se da će svako osmo dete biti gojazno, a svako peto predgojazno", rekla je naša sagovornica, dodajući da u predškolskim ustanovama i nižim razredima osnovne škole imamo dobru praksu.
Nakon četvrtog razreda sistem prestaje da funkcioniše
U prvom ciklusu osnovne škole, deca imaju organizovan obrok.
"U školama koje imaju kuhinje, taj obrok se priprema po unapred pripremljenim jelovnicima koje sačinjavaju nutricionisti, i tu se poštuju pravila: nema prženja, nema masne hrane", kaže Stanković.
Međutim, od petog razreda naviše - sistem prestaje da funkcioniše.
"Učenici tada više nemaju organizovanu ishranu, roditelji im daju novac za užinu, a u blizini škola su kiosci, pekare i sada sve više - vending aparati", kaže ona dodajući da država treba da omogući da svako dete ima pristup zdravom obroku.
"Španski model je odličan jer nudi sistemsko rešenje. To ne znači da deca neće pojesti čokoladu kod kuće, ali škola mora da bude sigurno okruženje kada je ishrana u pitanju", poručuje Stanković.
Dodaje da "deci treba obezbediti bar minimum - da imaju jednu porciju voća i povrća u školi, da znaju da je normalno jesti pasulj, povrćne čorbe, musaku, a ne svaki dan sendvič iz pekare".
"Gojaznost u detinjstvu ima ozbiljne posledice u odraslom dobu", dodaje ona.
Roditelji odgovorni
Prema rečima Stanković, gojaznost u detinjstvu nosi posledice za ceo život.
"Kada u detinjstvu imamo višak kilograma, veće su šanse za dijabetes, povišen krvni pritisak, probleme sa kostima, ali i psihološke posledice - anksioznost, depresiju, lošu sliku o sebi", ističe ona.
Posebno upozorava na hormonske poremećaje kod devojčica.
"Raniji ulazak u pubertet, neredovne menstruacije, pa čak i problemi sa sterilitetom kasnije u životu", kaže Stanković, navodeći da roditelji kao izgovor navode da nemaju vremena.
Kao ključnu prepreku, sagovornica vidi u vremenskoj i finansijskoj situaciji roditelja.
"Roditelji često kažu da nemaju vremena da detetu pripreme zdrav obrok. Ali to se može organizovati vikendom – spreme se obroci, zamrznu i nose tokom nedelje. Mnogo je jeftinije nego svaki dan dajete detetu 200 dinara za grickalice", kaže Stanković.
Dodaje da "deca koja doručkuju kod kuće i nose užinu iz kuće imaju manje šanse da budu gojazna.“
Ne treba pretiti zabranama
Nutricionistkinja Brana Mirković ističe da zdrava ishrana ne sme da postane tabu tema ili sredstvo kazne.
"Kada zabranite detetu da jede čokoladu, ono će je jesti krišom. A onda nemate nikakav efekat", ističe ona.
Umesto toga, preporučuje da se sa decom otvoreno razgovara o hrani: "Naučite ih da je sve dozvoljeno, ali u umerenim količinama. Slatkiši nisu zabranjeni - ali nisu ni zamena za obrok".
Mirković smatra da bi škole mogle da uvedu časove ili radionice o ishrani.
"Da deca nauče osnovne stvari - šta je šećer, šta je mast, šta su vitamini - i zašto je sve to važno", dodaje ona.
Obe sagovornice naglašavaju da promena mora biti šira.
"Zdrava ishrana nije samo odgovornost škole. Roditelji, mediji, zdravstveni sistem - svi moraju da učestvuju“, kaže Mirković.
Stanković se slaže: "U porodici se stiču navike. Ako dete nikada ne vidi da roditelji jedu salatu ili kuvano jelo, neće ni ono tražiti to u školi".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Dan borbe protiv hematoloških maligniteta: Nedostaju inovativne terapije
28.05.2025.•
0
Koalicija udruženja pacijenata sa hematološkim malignitetima danas je ukazala da u Srbiji nedostaju inovativne terapije za lečenje tih oboljenja.
Francuska: Donji dom usvojio zakon o legalizaciji eutanazije, treba da ga usvoji i Senat
27.05.2025.•
2
Donji dom francuske Nacionalne skupštine danas je većinom glasova usvojio zakon koji će, ako ga usvoji i Senat, omogućiti eutanaziju.
U Sarajevu tri nova slučaja zaraze leptospirozom
27.05.2025.•
0
U Kantonu Sarajevo (KS) danas su potvrđena tri nova slučaja zaraze leptospirozom, saopšteno je iz kantonalnog Zavoda za javno zdravstvo.
Šta je lеptоspirоzа: Simptоmi bolesti, lečenje i mere prevencije
26.05.2025.•
0
Leptospiroza je infektivno oboljenje iz grupe bakterijskih zoonoza, čiji je uzročnik patogena bakterija iz roda Leptospira.
Kina objavila nacionalne smernice zdrave ishrane zbog epidemije gojaznosti
26.05.2025.•
2
Nacionalni komitet za ishranu i zdravlje Kine objavio je smernice o ishrani s ciljem podsticanja zdravijih prehrambenih navika među stanovništvom i rešavanja sve ozbiljnijeg problema gojaznosti.
Zbog zagrevanja planete: Gljivice koje izazivaju infekcije širiće se na nove delove Zemlje
25.05.2025.•
1
Gljivice koje izazivaju infekcije i odgovorne su za milione smrtnih slučajeva godišnje, značajno će se proširiti na nove regione kako se planeta zagreva.
Napravljena kontaktna sočiva koja omogućavaju vid u mraku
25.05.2025.•
0
Naučnici su stvorili kontaktna sočiva koja omogućavaju osobi koja ih nosi da vidu u mraku, i to zatvorenih očiju.
Nije svejedno koji magnezijum pijete: Možda uzimate pogrešan a da ni ne znate
25.05.2025.•
0
Pre nego što uzmete prvi magnezijum koji vam padne pod ruku dobro razmislite, jer nisu svi isti - i nisu svi za vas.
Položaj u kojem spavamo je važan za naše zdravlje i utiče na dugovečnost
24.05.2025.•
0
Spavanje je neophodno za zdravlje, ali položaj u kojem spavamo može praviti značajnu razliku između odmornog tela i hronične iscrpljenosti.
Istraživači razvili metod koji bi virus HIV mogao da učini trajno bezopasnim
24.05.2025.•
0
Istraživači na Katoličkom univerzitetu Leven u Belgiji razvili su metod koji bi virus HIV mogao da učini trajno bezopasnim, javila je briselska novinska agencija Belga.
Engleska započinje program vakcinacije protiv gonoreje
24.05.2025.•
1
Vakcina protiv gonoreje biće primenjena u Engleskoj kao deo prvog programa te vrste na svetu, objavili su zvaničnici.
Šta može biti od koristi u prevenciji štetnog dejstva duvanskih proizvoda?
23.05.2025.•
0
Upotreba duvana i duvanskih proizvoda predstavlja veliki zdravstveni problem. Veliki broj stanovnika u Srbiji, kako odraslih, tako i maloletnih osoba, koristi cigarete, elektronske cigarete ili snus.
Udruženje Inovia: Srbija na začelju Evrope po dostupnosti inovativnih lekova
23.05.2025.•
1
Srbija se, prema istraživanju Evropske federacije farmaceutske industrije i nacionalnih asocijacija (EFPIA), ponovo našla među zemljama sa najlošijom dostupnošću inovativnih lekova u Evropi.
Jod - mali, ali značajan mineral
23.05.2025.•
0
Umorni ste bez razloga, kosa vam opada, koncentracija se slabija, a vaga tvrdoglavo stoji?
Čak 700.000 građana Srbije nema nijedan zub
22.05.2025.•
17
Više od 11 odsto građana Srbije, odnosno oko 700.000, nema nijedan zub, što je stanje koje ima aspekt invaliditeta, dok svega 8,3 odsto građana ima sve zube.
Zašto je koenzim Q10 važan za pravilan rad srca - objašnjava kardiolog
21.05.2025.•
0
Da li ste znali da srce dnevno napravi oko 100.000 otkucaja?
EU pojačava nadzor Tiktoka zbog promovisanja ekstremne mršavosti
21.05.2025.•
0
Evropska komisija pojačaće kontrolu Tiktoka zbog zabrinutosti koju izaziva "SkinnyTok", algoritmički vođen strim sadržaja koji cilja maloletnike i promoviše ekstremnu mršavost i poremećaje u ishrani.
Ponovo dozvoljene posete pacijentima na VMA
20.05.2025.•
1
Vojno-medicinska akademija (VMA) saopštila je da su od danas ponovo dozvoljene posete pacijentima na bolničkom lečenju u toj ustanovi.
Batut: U Srbiji ove godine registrovano 176 slučajeva morbila, najviše u Novom Pazaru i Tutinu
19.05.2025.•
2
U Srbiji je od pоčеtка 2025. zакljučnо sа 30. aprilom, rеgistrоvаno 176 slučаjevа morbila, odnosno, malih boginja, objavio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
Bolovi u vratu i ramenima posledica dugotrajnog sedenja: Kako ih se osloboditi?
19.05.2025.•
0
Mnogi ljudi imaju tegobe i bolove, najčešće u vratu, ramenima i leđima, koje su posledica današnjeg načina života, posebno poslova koji zahtevaju dugotrajno sedenje.
Moguća prirodna zamena za ozempik: Kineski naučnici kažu da je ključ u crevnoj mikrobioti
18.05.2025.•
0
Ozempik je postao sinonim za brzo mršavljenje i regulaciju šećera u krvi, ali naučnici sada istražuju da li priroda nudi slično rešenje.
Komentari 3
Sneza
w/e
Ђ
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar