
Šta remeti naš imuni sistem: Dovoljna je i jedna neprospavana noć
Naučnici sa Instituta za dijabetes Dasman u Kuvajtu pokušali su da razumeju uticaj nedostatka sna na cirkulišuće imune ćelije, kao što su monociti, i njegovu povezanost sa sistemskom upalom.

Foto: Pixabay (ilustracija)
San je važan, ali oduzima mnogo vremena. Ipak, kao što nova studija ukazuje, čak i jedna noć nedostatka sna može izazvati značajne poremećaje u imunološkom sistemu, potencijalno doprinoseći razvoju stanja poput gojaznosti, dijabetesa i srčanih bolesti.
Opasnosti hroničnog nedostatka sna su opšte poznate, od promena raspoloženja i kognitivnih oštećenja do zdravstvenih problema poput srčanog ili moždanog udara.
Postoje brojni dokazi koji povezuju loš san sa ovim i drugim bolestima, a veliki broj dokaza koji nagoveštavaju da su zdravstveni problemi poput ovih obično uzrokovani hroničnom upalom, ističu autori nove studije.
Međutim, manje je dokaza o specifičnim mehanizmima koji su uključeni: kako tačno nedostatak sna može da dovede do sistemske upale koja narušava zdravlje ljudi?
Za potrebe istraživanje, naučnici sa Instituta za dijabetes Dasman u Kuvajtu pokušali su da razumeju uticaj nedostatka sna na cirkulišuće imune ćelije, kao što su monociti, i njegovu povezanost sa sistemskom upalom, prenosi RTS.
Monociti su veliki leukociti, ili bela krvna zrnca, koja igraju ključnu ulogu u urođenom imunološkom sistemu, koji obezbeđuje prvu liniju odbrane tela od uljeza. Postoje tri podgrupe monocita kod ljudi: klasični, neklasični i srednji.
Neklasični monociti patroliraju u potrazi za patogenima u vaskulaturi i ekstravaskularnim tkivima, objašnjavaju autori studije, koristeći inflamatorne znakove kako bi im pomogli da regulišu imuni odgovor tela.
Istraživači su regrutovali 276 zdravih odraslih osoba sa različitim indeksima telesne mase (BMI), od kojih je 237 ostalo do kraja istraživačkog programa. Oni su analizirali obrasce spavanja ispitanika i redovno analizirali nivoe različitih podskupova monocita, kao i markere upale.
Gojazni učesnici imali su značajno niži kvalitet sna od mršavih učesnika, pokazala je studija, zajedno sa većom hroničnom inflamacijom niskog stepena. Takođe su imali više neklasičnih monocita, što je koreliralo sa nižim kvalitetom sna i povećanim proinflamatornim markerima.
U drugom delu studije, pet zdravih, mršavih odraslih osoba dalo je uzorke krvi tokom 24-časovnog perioda deprivacije sna. Oni su upoređeni sa kontrolnim uzorcima krvi uzetim nakon što su učesnici imali nekoliko dana osvežavajućeg sna.
Čak je i samo 24 sata nedostatka sna očigledno promenilo profile monocita kod mršavih učesnika da bi ličili na one gojaznih učesnika, stanje za koje istraživači primećuju da je poznato da predstavlja hroničnu upalu.
Odgovor može izgledati očigledan - samo spavajte više - ali retko je tako jednostavan u stvarnom životu. Moderna civilizacija se zaverila da nas drži budne do kasno u noć, tvrdi glavni autor Fatima al Rašid, istraživač na Institutu za dijabetes Dasman.
"Naši nalazi naglašavaju rastući izazov za javno zdravlje. Napredak u tehnologiji, produženo vreme ispred ekrana i promene društvenih normi sve više ometaju redovne cikluse spavanja", kaže Al Rašidova.
Navodi se da ovaj poremećaj sna ima duboke implikacije na imunitet i opšte zdravlje.
Buduća istraživanja bi trebalo da nastave ovo ispitivanje veza između deprivacije sna i promena rekacija imunskog sistema, napominju autori studije.
Takođe se nadaju da će uspeti da otkriju da li neke intervencije mogu pomoći u ublažavanju ovog efekta, kao što su strukturirane terapije spavanja ili smernice za ograničavanje upotrebe tehnologije.
"Dugoročno, cilj nam je da ovo istraživanje pokrene politike i strategije koje prepoznaju kritičnu ulogu sna u javnom zdravlju", kaže Al Rašidova.
"Zamišljamo reforme na radnom mestu i obrazovne kampanje koje promovišu bolje prakse spavanja, posebno za populacije u opasnosti od poremećaja sna zbog tehnoloških i profesionalnih zahteva", istakla je ona.
"Na kraju, ovo bi moglo pomoći u ublažavanju tereta inflamatornih bolesti kao što su gojaznost, dijabetes i kardiovaskularne bolesti", zaključuje Fatima al Rašid, u izveštaju koji je objavljen u naučnom časopisu The Journal of Immunology.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Evropskim morima šire se opasne bakterije: Razlog su visoke temperature, lekari savetuju oprez
18.07.2025.•
0
U jeku letnje sezone i gužvi na evropskim plažama, zdravstveni stručnjaci su izdali važno upozorenje.
Jod je neophodan za decu i trudnice
18.07.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe da je "nedostatak joda u hrani u celom svetu najvažniji pojedinačni uzrok oštećenja mozga koji se može sprečiti".
Užina pre spavanja za bolji krvni pritisak: Evo šta savetuju stručnjaci
16.07.2025.•
2
Ako želite da podržite I očuvate zdravlje svog srca, posebno ako imate problema sa visokim krvnim pritiskom, odabir prave užine pred spavanje može imati pozitivan efekat.
Hronične upale – tihi neprijatelj organizma
16.07.2025.•
0
Hronične upale su zapaljenski procesi niskog intenziteta koji mogu tinjati u telu mesecima ili
godinama, često bez izraženih simptoma.
Naučnici kažu: Kad god počnete da se bavite fizičkom aktivnošću - znatno će uticati na dužinu života
15.07.2025.•
0
Redovna fizička aktivnost u odraslom dobu može smanjiti rizik od prerane smrti i do 40 odsto, pokazalo je opsežno istraživanje.
Koji su benefiti konzumiranja lubenice: Imuni sistem, hidratacija, snižava holesterol
14.07.2025.•
4
Lubenica nije samo neizostavan deo letnjih dana, već i izuzetno zdrava namirnica koja pruža brojne zdravstvene koristi.
Brzo hodanje korisno i nakon samo 10 minuta dnevno
14.07.2025.•
0
Hodanje je postalo jedan od najpopularnijih oblika fizičke aktivnosti jer je lako dostupno i blagotvorno za telo i um.
Tiha bolest, teška briga: Kako izgleda život sa demencijom?
13.07.2025.•
5
Starenje gotovo neizbežno prati demencija. Procenjuje se da je u Srbiji dementna svaka deseta osoba starija od 65 godina.
Redak slučaj: Muškarac u SAD umro od plućne kuge
13.07.2025.•
1
Stanovnik severne Arizone preminuo je od plućne kuge, saopštili su u petak američki zdravstveni zvaničnici, objavili su juče američki mediji.
Povećali se prosečna starost građana i očekivano trajanje života u Srbiji
13.07.2025.•
5
Procenjen broj stanovnika u Srbiji 1. januara ove godine iznosio je 6.567.783, a očekivano trajanje života kao i prosečna starost stanovništa se povećavaju, objavio je Republički zavod za statistiku.
Doktor apeluje na roditelje: Ne dozvoljavajte maloletnoj deci da voze dvotočkaše, naročito trotinete
13.07.2025.•
7
Rukovodilac Klinike za dečju hirurgiju, ortopediju i traumatologiju KC Niš Živojin Spasić izjavio je da je stanje dečaka kojem je amputirana noga usled saobraćajne nezgode u Vranju sada malo bolje.
Kako se zaštiti od mikroplastike: Na koji način je dospela u naša tela?
12.07.2025.•
2
Mikroplastika je svuda oko nas, ali da li smo spremni na spoznaju da je ljudsko telo odavno postalo njen dom?
Kako bezbedno ulepšati osmeh: Nije svako izbeljivanje zuba bez posledica
12.07.2025.•
0
Svi žele da imaju blistav "holivudski osmeh" i mnogi posežu za brzim i lakim rešenjima koje vide na društvenim mrežama od kojih neka nisu bez posledica.
UN: Bez novca iz SAD ugrožena borba protiv side
12.07.2025.•
0
Zvaničnici Ujedinjenih nacija su upozorili da je naglo uskraćivanje američkog finansiranja poslednjih šest meseci izazvalo "sistemski šok" u borbi protiv side.
Fondacija Jedro: Potrebno još 350.000 dolara za lečenje dečaka od Dišenove mišićne distrofije
10.07.2025.•
0
Fondacija Jedro iz Beograda objavila je da je do danas prikupila 1,4 miliona dolara za lečenje četiri dečaka od Dišenove mišićne distrofije, a da je za lečenje petog potrebno još 350.000 dolara.
Patite od letnje nesanice? Ovo je trik kako je možete pobediti
07.07.2025.•
3
Tokom letnjih meseci, nesanica je veoma česta. Visoke temperature, vrućina i promene u dnevnoj rutini mnogima otežavaju san.
Naučnici otkrili način da uklone uzrok Daunovog sindroma
07.07.2025.•
0
Najsavremenija tehnologija za menjanje gena mogla bi da iskoreni Daunov sindrom, tvrde japanski naučnici.
"Pravilo dva prsta": Doktorka objašnjava kako je najbolje nanositi kremu za sunčanje
02.07.2025.•
3
Doktorka Mirjana Pavlović iz Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti izjavila je da se svake godine u Srbiji otkrije između 600 do 700 novih pacijenata obolelih od melanoma.
I oni koji pre nisu osećali mučninu tokom vožnje, to su osetili u električnim vozilima: Evo zašto
02.07.2025.•
3
Ako ste među onima koji osećaju mučninu prilikom vožnje u električnim automobilima, niste jedini.
Zašto lekove za smirenje ne treba piti na svoju ruku: Objašnjava klinički farmakolog
02.07.2025.•
0
Poslednjih godina u Srbiji se beleži značajan porast potrošnje lekova za smirenje i oni se sve češće uzimaju na svoju ruku, umesto da se potraži pomoć lekara.
Naučnici razvili test za identifikaciju žena sa povećanim rizikom od pobačaja
02.07.2025.•
0
Naučnici sa Univerziteta u Voriku i Univerzitetske bolnice Koventri i Vorikšir britanske Nacionalne zdravstvene službe razvili su test za identifikaciju žena sa povećanim rizikom od pobačaja.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar