Ovaj dan se obeležava pod sloganom "Kretanjem do zdravlja", a Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" navodi da obeležavanje ovog dana omogućava podizanje svesti javnosti o prednostima fizičke aktivnosti u prevenciji bolesti.
"Fizička neaktivnost uz nepravilnu ishranu predstavlja važan faktor rizika za nastanak hroničnih nezaraznih bolesti, a kod školske dece može da utiče i na nepravilan razvoj tela i nastanak deformiteta. U svetu je približno 31 odsto odraslih osoba i 80 odsto adolescenata nedovoljno fizički aktivno", navodi "Batut".
Podaci Istraživanja zdravlja stanovništva Srbije iz 2019. godine pokazuju da je 41 odsto odraslih ispitanika bilo nedovoljno fizički aktivno, dok populacija od 15 i više godina sedi u proseku oko 4,7 sati dnevno, a preporučenih 30 minuta dnevno u hodanju ili vožnji bicikla provodilo je samo 9,7 odsto ispitanika, a svaki 11. stanovnik se bavi fitnesom, sportom ili rekreacijom najmanje tri puta nedeljno u trajanju od najmanje 10 minuta.
Takođe, osim ovih podataka, Batut je objavio i rezultate analitičke studije "Zdravlje stanovništva Srbije 2001-2020" koju je sam sproveo i koja je pokazala da je deformacija kičmenog stuba na sistematskim pregledima učenika osnovnih škola u 2020. godini bila registrovana kod 12 odsto pregledanih učenika, a deformacija stopala kod 13,8 odsto.
Kod učenika srednjih škola u 2020. godini deformacije kičmenog stuba imalo je 14,5 odsto pregledanih učenika, a deformitete stopala 8,3 odsto.
Na osnovu rezultata Istraživanja ponašanja u vezi sa zdravljem kod dece školskog uzrasta u Srbiji iz 2022. godine, u svim uzrasnim grupama dečaci su fizički aktivniji od devojčica, a sa godinama se zapaža smanjenje broja svakodnevno fizički aktivne dece što je posebno izraženo kod devojčica.
Rezultati poslednjeg istraživanja zdravlja stanovništva Srbije ukazuju na pad fizičke aktivnosti i kod dečaka i kod devojčica u svim uzrasnim grupama, sa 82 odsto u 2013. godina na 68,5 odsto u 2019. godini.
"U cilju očuvanja i unapređenja zdravlja Svetska zdravstvena organizacija preporučuje najmanje 150 do 300 minuta umerene aerobne aktivnosti (ili 75-150 minuta intenzivne aerobne aktivnosti) nedeljno za odrasle osobe, kao i prosečno 60 minuta umerene aerobne fizičke aktivnosti dnevno za decu i adolescente", objavljeno je na sajtu Batuta.
Takođe, u svojoj objavi ukazuju da je redovna umerena fizička aktivnost jedan od najlakših načina za očuvanje i unapređenje zdravlja.
Navode da za vežbanje nije neophodno izdvojiti mnogo vremena u toku dana i da bi bilo dobro da neka fizička aktivnost postane sastavni deo dnevnih obaveza.
"Po zdravlje hodajte ka reci, a ne ka apoteci", poručuju iz Batuta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar