Portal IndieWire je nedavno sproveo istraživanje u kojem je 177 kritičara širom sveta biralo najbolje filmove i predstave u 2024. godini.
Među učesnicima su bili kritičari raznih publikacija, poput Varieti, Sight & Sound, Cineaste, Der Spiegel, The Irish Times i mnogih drugih. Oko 76 birača dolazi iz SAD, Kanade i Meksika, prenosi index.hr.
Svaki učesnik ankete je morao da odabere deset najboljih filmova, a filmovi su dobijali bodove u zavisnosti od toga koje mesto su zauzimali u rang listi. Na primer, ako ga je kritičar stavio na prvo mesto, film dobija 10 poena, ako ga je stavio na drugo mesto, devet itd.
U nastavku je pet filmova koji su dospeli na vrh liste najboljih filmova. Celokupnu listu možete pogledati na OVOM LINKU.
5. Challengers
Challengers, u režiji Luce Guadagnino, je sportska drama smeštena u svet profesionalnog tenisa. Film istražuje teme ambicija, rivalstva i ličnih odnosa na terenu i van njega.
U središtu priče je ljubavni trougao između Taši (Zendaje), bivše teniske zvezde koja je postala teniski trener, njenog muža, teniskog šampiona Arta (Majk Faist) i Artovog dugogodišnjeg prijatelja, tenisera Patrika (Džoš O'Konor).
Film je bio nominovan za četiri Zlatna globusa.
4. All We Imagine as Light
All We Imagine as Light je indijska drama, koju je režirao i napisao Paial Kapadia. Film istražuje teme lične slobode, društvenih očekivanja i sestrinstva.
Priča prati živote tri žene iz Mumbaja – medicinske sestre Prabe (Kani Kusruti), koja živi po pravilima i sanja da vrati muža koji radi u Nemačkoj, mlađu koleginicu Anu (Divja Prabha), koja je u zabranjenoj vezi sa muslimanom i siromašne bolničke kuvarice Parvati (Chhaia Kadam), koja bi mogla da izgubi svoj dom.
All We Imagine as Light osvojio je Veliku nagradu žirija na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Kanu, a Sight & Sound proglasio ga je najboljim filmom godine. Film je bio nominovan za dva Zlatna globusa.
3. Nickel Boys
Nickel Boys, u režiji RaMelo Rosa, je filmska adaptacija istoimenog romana Kolsona Vajtheda koji je osvojio Pulicerovu nagradu.
Priča prati dva crna tinejdžera Elvuda (Itan Herise) i Tarnera (Brendon Vilson), koji su tokom ere segregacije poslani u brutalnu popravnu školu na Floridi, poznatu po zlostavljanju učenika.
Film je snimljen u prvom licu i dobio je pohvale za intimni prikaz sistemskog nasilja i borbe protiv sistema. Nominovan je za Zlatni globus, a Američki filmski institut stavio ga je na svoju listu najboljih filmova 2024. godine.
2. The Brutalist
The Brutalist, u režiji Brejdija Korbeta, je epska istorijska drama u kojoj glumi Ejdrijen Brodi kao Lasl Tot, jevrejski arhitekta mađarskog porekla koji emigrira u SAD posle Drugog svetskog rata. Film prati njegovu 13-godišnju borbu da ponovo uspostavi svoju karijeru, koja je ispunjena eksploatacijom i ličnim izazovima, odražavajući složenost američkog sna.
Film se ističe modernističkom estetikom, trajanjem od tri sata i trideset pet minuta i prikazom iskustava kroz koja prolaze imigranti. Dobitnik je Srebrnog lava za najbolju režiju na ovogodišnjem Venecijanskom filmskom festivalu, a nominovan je za sedam Zlatnih globusa. Američki filmski institut uvrstio ga je na listu najboljih filmova godine.
1. Anora
Anora je američka drama koju je napisao i režirao Šon Bejker, koja prikazuje klasne razlike i odnos društva prema seksualnim radnicima.
Radnja prati Ani (Mikei Madison), seksualnu radnicu koja radi u striptiz klubu i živi u naselju Brajton Bič u Bruklinu, poznatom po imigrantima iz istočne Evrope.
Njen život se pretvara u modernu priču o Pepeljugi nakon što se impulsivno udaje za Vanju (Mark Ejdelštejn), 21-godišnjeg sina ruskog oligarha. Ali problemi nastaju kada Vanjini roditelji saznaju da se oženio i pošalju svoje pomoćnike da ponište brak.
Film Anora nagrađen je Zlatnom palmom na Filmskom festivalu u Kanu. Nacionalni odbor filmskih kritičara i Američki filmski institut proglasili su ga jednim od najboljih filmova godine, a nominovan je za pet Zlatnih globusa.
Pogledaće se Anora, čuo sam izuzetne preporuke za film.
Svestan da će mi mišljenje iznad biti pokopano sledećom rečenicom, ali pogledajte i Gladijatora 2. Antičke borbe nikad dosta, i Nolan ga je nazvao svojim omiljenim filmom u 2024.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Iako je poslednja replika iz "The Thing" možda brutalno beznadežna, završni citat iz naučnofantastičnog horor remek-dela reditelja Džona Karpentera iz 1982. godine i dalje je jedna od najboljih replika u istoriji žanra.
Berlinski međunarodni filmski festival održaće se od 12. do 22. februara u Berlinale Palastu, a 76. izdanje festivala otvariće svetska premijera filma "No Good Men", nagrađivane avganistanske rediteljke Šarbane Sadat.
Meril Strip će igrati Džoni Mičel u predstojećem biografskom filmu o pevačici i kantautorki, koji režira Kameron Krou, prema rečima diskografskog izvršnog direktora Klajva Dejvisa.
Lionsgate je objavio novi trejler za "Michael", svoj dugoočekivani biografski film koji prati putovanje Majkla Džeksona od njegovih ranih dana sa grupom Jackson 5 do njegovog uspona kao globalne superzvezde.
Najava da će Oskarom nagrađena glumica Lupita Njong'o tumačiti ulogu Jelene Trojanske u predstojećem filmu Kristofera Nolana "Odiseja" (ekranizaciji Homerovog mita) izazvala je veliku diskusiju na društvenim mrežama.
Održana je premijera dokumentarnog filma "Melanija", Amazonovog projekta koji prati prvu damu Melaniju Tramp u danima uoči druge inauguracije njenog supruga, američkog predsednika Donalda Trampa.
Kompanija Lionsgate je potvrdila da se Dženifer Grej (65) vraća ulozi Frensis "Bejbi" Hausman u predstojećem nastavku filma "Prljavi ples", u kojem će takođe biti i izvršna producentkinja.
Komentari 9
Др Војасен
Dule
Svestan da će mi mišljenje iznad biti pokopano sledećom rečenicom, ali pogledajte i Gladijatora 2. Antičke borbe nikad dosta, i Nolan ga je nazvao svojim omiljenim filmom u 2024.
Texas
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar