Odrastanje tokom 1970-ih i 1980-ih oblikovalo je generaciju poznatu po snalažljivosti i otpornosti. Deca su tada provodila dane napolju, bez stalnog nadzora i tehnologije, vraćajući se kući tek u sumrak.
Ovo je prevod teksta koji se odnosi na moju generacijukoja je živela na zapadu, gde nije došlo do ratova i raspada društva, siromaštva i raspada sistema vrednosti.
Od mojih drugova iz detinjstva "snašli" su se od devedesetih na ovamo samo retki skloni kriminalu, deca direktora i devojke koje su bile lepe pa su se udale za bogate. Svi ostali su već 35 godina siromašni, mnogi žive i dalje sa roditeljima ili su podstanari, nemaju karijeru niti posao, a mnogi su i preminuli. Svet u kome smo stasavali nas je pripremao za život u normalnom društvu, a celo punoletstvo provodimo u potpuno nenormalnom društvu. Od mojih drugova iz komšiluka rođenih na početku sedamdesetih, samo još nas trojica smo živi, a pritom ovi kojih više nema nisu umrli od droge niti alkohola, već od beznađa življenja u ovom svirepom eksperimentu zvanom demonkradija u Srbiji.
I za i protiv.
Tacno je da nas je dosada oblikovala, ali je isto tako tacno da smo rasli u stabilnoj drzavi, u vreme najbolje muzike kako ovih prostora tako i u svetskim razmerama. Polarizovan svet je donosio neku ravnotezu, a nama je to bas godilo.
Nazalost, svet je otisao dalje, dok smo mi ostali u 20.veku.
Danas je mladima mnogo teze!
Nije istina ! Poznajem gomilu njih koji u petoj deceniji žive kod roditelja ima dosta narkomana i alkoholičara mnogi su i preminuli. Ovo su naj nesretnije generacije bar u Srbiji koje vuku traume i mnogi se nemogu nositi istim dok je samo vreme mnoge pregazilo i preskočilo.
I sami išli u školu i autobusom i podgrevali ručak, kuvali mleko "ali da ne iskipi", slali nas po 3x dnevno u samoposlugu i po piva i cigare...
Meni je bar to bilo svakodnevno od 7-e godine, ključ oko vrata i "pokazna" za bus pa gde već treba sa jednog kraja grada na drugi.
Avionom su me poslali bez pratnje kad mi je bilo 6 godina, u nemačku i ne sećam se da sam se ikada izgubila, uplašila ili da nisam znala kako.
Da, moguće je da mi je to pomoglo kasnije da se snađem u belom svetu jer ni na jednom nepoznatom mestu nisam imala taj osećaj "izgubljenosti"
Svoje dete sam pratila svuda dok nije napunio 12 godina, zbog okruženja jer se nije moglo drugačije
Мож'мо да се лажемо. Било је "јесе сме мами касти нећу" и кад ти понуде колач гледаш маму да видиш је л смеш да узмеш. Од тате ни трага. Па ко се како снашао. Неки се још увек (с)налазимо.
Bilo je jednostavnije osamdesetih. Za momka dovoljno farke i bela majica, za devojke nešto što je po tvojoj zamisli sašila tetka. Zajednička letovanja i skijanja preko škole skoro za dž. Nije postojao pritisak krindža, ni transfer blama, ni opasnost da neželjeno postaneš viralan. Teže je mladima danas.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Zašto su generacije odrasle 70-ih i 80-ih otpornije i snalažljivije?
Autor: Index.hr
Život
•09.05.2026.
•10:45 > 10:40
Komentari 9
Новосађан
Tačno za detinjstvo
Od mojih drugova iz detinjstva "snašli" su se od devedesetih na ovamo samo retki skloni kriminalu, deca direktora i devojke koje su bile lepe pa su se udale za bogate. Svi ostali su već 35 godina siromašni, mnogi žive i dalje sa roditeljima ili su podstanari, nemaju karijeru niti posao, a mnogi su i preminuli. Svet u kome smo stasavali nas je pripremao za život u normalnom društvu, a celo punoletstvo provodimo u potpuno nenormalnom društvu. Od mojih drugova iz komšiluka rođenih na početku sedamdesetih, samo još nas trojica smo živi, a pritom ovi kojih više nema nisu umrli od droge niti alkohola, već od beznađa življenja u ovom svirepom eksperimentu zvanom demonkradija u Srbiji.
BV
Neko
Tacno je da nas je dosada oblikovala, ali je isto tako tacno da smo rasli u stabilnoj drzavi, u vreme najbolje muzike kako ovih prostora tako i u svetskim razmerama. Polarizovan svet je donosio neku ravnotezu, a nama je to bas godilo.
Nazalost, svet je otisao dalje, dok smo mi ostali u 20.veku.
Danas je mladima mnogo teze!
Vukke
ZoranNS
Oliva
Meni je bar to bilo svakodnevno od 7-e godine, ključ oko vrata i "pokazna" za bus pa gde već treba sa jednog kraja grada na drugi.
Avionom su me poslali bez pratnje kad mi je bilo 6 godina, u nemačku i ne sećam se da sam se ikada izgubila, uplašila ili da nisam znala kako.
Da, moguće je da mi je to pomoglo kasnije da se snađem u belom svetu jer ni na jednom nepoznatom mestu nisam imala taj osećaj "izgubljenosti"
Svoje dete sam pratila svuda dok nije napunio 12 godina, zbog okruženja jer se nije moglo drugačije
Случај
Izonda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H