Ako ste proveli neko vreme kupujući mleko u lokalnom supermarketu, verovatno ste primetili da je izbor, uključujući mlečne i biljne alternative, veći nego ikad pre.
Nisam objasnio kontekst. Ne radi se, naravno, o odbacivanju civilizacijskih tekovina.
Naime, ponavljane naučne studije su pokazale da čisto mleko deluje vrlo loše kako na lokalni imuni sistem u crevima, tako i na kompletan imuni sistem čoveka. Pojednostavljeno rečeno, velike molekule kazeina iz mleka, prolaeći kroz zid creva, stvaraju "rupe" (mikroskopski vidljive) kroz koje u organizam prodiru kak bakterije, tako i drugi šetni antigeni koji mogu uticati kako na pojavu hroničnih crevnih bolesti kao što je ulcerozni kolitis i Kronova bolest, tako i na češću pojavu autoimunih bolesti kod ljudi koji piju dugo puno mleka, kao što su lupus, reumatoidni artritis i ostale.
Fermentacijom (tekovina civilizacije!) se kazein razgradi na manje molekule koji nisu opasni te se ti proizvodi - jogurt, kiselo mleko, sir...) preporučuju u ishrani.
Posebna priča je i činjenica da čitava trećina celokupnog čovečanstva ima intoleranciju na mlečni šećer - laktozu - što nedvosmisleno ukazuje da ni evolutivno ljudska vrsta nema digestivni sistem koji bi trebalo da vari mleka drugih sisara.
... takođe smo jedini sisari koji sade žitarice, žanju i prave hleb od istih, takođe smo jedini sisari koji žive u nastambama od betona, jedini koji koriste frižider... po tebi, treba da prestanemo da jedemo hleb i vratimo se u pećine? Kakav primitivan način razmišljanja.
NIJEDNO.
Mi smo jedine životinje koje piju mleko drugih sisara. Niko to drugi, nakon perioda dojenja, ne radi i ništa im ne fali.
Fermentisani mlečni proizvodi - da, čisto mleko - ne.
Mleko u prahu iz prodavnice - nikako.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Koje mleko je nazdravije?
Autor: 021.rs
Život
•10.05.2026.
•13:20 > 21:36
Komentari 5
Trutuka
Andrija Šrek
Naime, ponavljane naučne studije su pokazale da čisto mleko deluje vrlo loše kako na lokalni imuni sistem u crevima, tako i na kompletan imuni sistem čoveka. Pojednostavljeno rečeno, velike molekule kazeina iz mleka, prolaeći kroz zid creva, stvaraju "rupe" (mikroskopski vidljive) kroz koje u organizam prodiru kak bakterije, tako i drugi šetni antigeni koji mogu uticati kako na pojavu hroničnih crevnih bolesti kao što je ulcerozni kolitis i Kronova bolest, tako i na češću pojavu autoimunih bolesti kod ljudi koji piju dugo puno mleka, kao što su lupus, reumatoidni artritis i ostale.
Fermentacijom (tekovina civilizacije!) se kazein razgradi na manje molekule koji nisu opasni te se ti proizvodi - jogurt, kiselo mleko, sir...) preporučuju u ishrani.
Posebna priča je i činjenica da čitava trećina celokupnog čovečanstva ima intoleranciju na mlečni šećer - laktozu - što nedvosmisleno ukazuje da ni evolutivno ljudska vrsta nema digestivni sistem koji bi trebalo da vari mleka drugih sisara.
Realista
Andrija Šrek
Mi smo jedine životinje koje piju mleko drugih sisara. Niko to drugi, nakon perioda dojenja, ne radi i ništa im ne fali.
Fermentisani mlečni proizvodi - da, čisto mleko - ne.
Mleko u prahu iz prodavnice - nikako.
Tibor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H