
VIDEO: Belgijanac godinama kupovao tenkove - sada će se obogatiti
Na periferiji Tournaija, srednjovekovnog gradića u francuskom govornom području Belgije, nalazi se skroman sivi hangar, jedva sakriven iza ograde.

Foto: Beta/AP
Unutra su redovi tenkova Leopard 1 nemačke proizvodnje i drugih teških borbenih vozila, iste vrste koja se nalazi visoko na ukrajinskoj listi želja.
Hangar pripada belgijskoj odbrambenoj kompaniji OIP i sadrži jednu od najvećih privatnih rezervi oružja u Evropi.
"Mnogi od ovih tenkova ovde stoje godinama. Nadajmo se da je sada vreme da konačno vide neku akciju u Ukrajini. Ovde imamo 50 Leoparda 1. Imamo i 38 nemačkih tenkova Gepard, 112 austrijskih lakih tenkova SK-105 i 100 italijanskih VCC2 i 70 oklopnih nosača M113", rekao je za "Gardijan" Fredi Versluis, šef OIP-a.
Ukupno njegova kompanija ima oko 500 oklopnih vozila na zalihama, "verovatno najširi privatni arsenal tenkova u Evropi", prema Versluisu, koji ima dugu istoriju u vojnom sektoru.
Nakon odsluženja vojnog roka on je proveo devet godina radeći za belgijsku vojsku u odeljenju za kontrolu kvaliteta tenkova i municije. Godine 1989. pridružio se OIP-u, kompaniji spevijalizovanoj za optičku opremu, gde je na kraju osnovao OIP Land Systems, ćerku kompaniju koja je otkupljivala staru vojnu opremu, računajući da će jednog dana opet biti potražnje za njom.
"Ovde je sve legalno, držimo se knjiga i imamo sve potrebne dozvole", rekao je, odbacujući insinuacije da ga to čini trgovcem oružjem.
Najniža vojna potrošnja EU
Versluis je kupio većinu svojih trenutnih zaliha tokom poslednje dve decenije. Tenkove je nabavio direktno od evropskih vlada. Od pada Sovjetskog Saveza evropske države su nastojale da zamene neke od teških tenkova iz doba Hladnog rata koji su bili skupi za održavanje lakšim vozilima potrebnim za kraće mirovne misije širom sveta.
Rezove u odbrani ubrzala je ekonomska kriza 2008, a do 2014. godine, kada je Vladimir Putin anektirao Krim, evropska vojna potrošnja dosegla je istorijski nizak nivo.
U jednom od većih poslova kupio je 50 tenkova Leopard 1 koje je belgijska vlada stavila van upotrebe 2014. za 37.000 evra po tenku.
"To je bila tržišna cena zbog geopolitičke situacije u to vreme. Ali kupovina tih rashodovanih tenkova za nas je bila velika kocka. Veliki, veliki rizik", rekao je.
Dugo nije smeo da ih prodaje
Leopard 1, koji je iz 1960-ih, lakši je i manje moćan od novijih tenkova Leopard 2, od kojih je Nemačka prošle nedelje pristala da pošalje 14 u Ukrajinu.
Godinama Versluis nije mogao da proda Leopard 1 i Gepard jer nemački zakon zahteva odobrenje Berlina za ponovni izvoz njihove vojne opreme. Međutim, prošlonedeljna odluka kancelara Olafa Šolca o Leopardu 2 je otvorila vrata za druge evropske zemlje da slede njihov primer i nove mogućnosti.
Ruska invazija na Ukrajinu i kasnija zapadna vojna podrška Kijevu već su naveli Versluisa da proda 46 lakih oklopnih vozila M113 Ujedinjenom Kraljevstvu, koje ih je zatim prebacilo u Ukrajinu kao deo vojnog paketa. Belgija, koja više nema tenkova u svom odbrambenom stanju, istražila je mogućnost otkupa Leoparda 1 koje je prodala Versluis.
Optužbe belgijske ministarke
Ludivine Dedonder, belgijska ministarka odbrane, prošle nedelje je rekla da je započela pregovore s OIP-om, ali je optužila kompaniju da pokušava da ostvari "ogromnu zaradu" od prodaje.
"Razgovori su još u toku, ali neću platiti pola miliona za tenk koji nije ni blizu borbeno spreman", rekla je Dedonder belgijskim medijima.
Versluis je porekao da mu se obratila belgijska vlada i rekao da je teško proceniti cenu za koju bi prodao tenkove.
"Nema smisla sada govoriti o cenama jer moramo proveriti stanje svakog rezervoara i šta treba ažurirati", rekao je.
"Nismo dobrotvorna organizacija"
Naglasio je da bi mogli proći meseci i do milion evra u troškovima obnove svakog tenka kako bi bili spremni za upotrebu u Ukrajini.
"Ovim momcima su potrebni novi motor, amortizeri, najnovija radarska tehnologija - popis se nastavlja."
Versluis je rekao da mu se nedavno obratio ukrajinski državni izvoznik i uvoznik oružja u vezi s mogućnošću kupovine njegovih tenkova. Združene snage Ujedinjenog Kraljevstva, grupa koju predvode Britanci i koja se sastoji od 10 severnoevropskih država, takođe su u kontaktu od nemačke objave o svojim Leopardima, rekao je.
"Otvoreni smo za sve opcije, ali cena mora biti poštena, mi nismo dobrotvorna organizacija", zaključio je Versluis.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Prema jednom istraživanju ovo je najružniji automobil na svetu
16.09.2025.•
7
Kompanija Vanarama sprovela je zanimljivo istraživanje u kojem su, koristeći matematiku, nauku i zlatni rez, pokušali da otkriju koji automobil je najmanje estetski dizajniran.
Na današnji dan: Rođeni Mihailo Obrenović i Kutuzov, umrli Dušan Ivković, Farenhajt i Marija Kalas
16.09.2025.•
0
Donosimo vam kratak pregled šta se dogodilo na današnji dan, 16. septembar, u Srbiji i svetu.
Na današnji dan: Rođena Agata Kristi, umrla Orijana Falači, počeo rad Saveta za štampu
15.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 15. septembar.
VIDEO Da li je zlato sve što sija: Tramp pozlatio Ovalnu sobu, kamin, trofeje, pa i tepih
14.09.2025.•
1
Oslanjajući se na svoju karijeru investitora u nekretnine i hotelijera, predsednik SAD je, po sopstvenim rečima, dodao malo "Trampovih detalja" u dekor Ovalne sobe.
VIDEO: Pijan vozio dečji "Barbi" autić, pa kažnjen
14.09.2025.•
2
Kanadski mediji izveštavaju o nesvakidašnjem incidentu u kom je muškarac, obučen u majicu s natpisom "Učinimo to na najgluplji mogući način", seo za volan dečjeg električnog automobila i krenuo u kupovinu pića.
Studija: Krajnji levičari i desničari pokazuju slične moždane obrasce
14.09.2025.•
1
Ljudi sa ekstremnim političkim stavovima, bilo krajnje levice ili krajnje desnice, imaju iznenađujuće slične moždane reakcije.
Finska zabranila telefone na nastavi - ovo su prvi rezultati
14.09.2025.•
0
Nastavnici ujutro skupljaju telefone učenika i zaključavaju ih do kraja školskog dana u srednjoj školi Kungsvagens, za učenike od 13 do 14 godina, u Sipoou, severoistočno od Helsinkija.
U Nemačkoj traže da se svim vozačima potpuno zabrani alkohol
14.09.2025.•
1
Nemački savet za bezbednost u saobraćaju (DVR) ponovo je uputio poziv za potpunu zabranu alkohola za volanom.
Na današnji dan: Umrli Dante Aligijeri, Isidora Dankan i Grejs Keli, počela svetska ekonomska kriza
14.09.2025.•
0
Pregled najbitnijih dešavanja na današnji dan, 14. septembar, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Aleksandar Karađorđević postao knez, Izrael i PLO potpisali mirovni sporazum
13.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 13. septembar.
Na današnji dan: Bitka kod Maratona, na Kajmakčalanu počela ofanziva srpske vojske, svrgnut Haile Selasije
12.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 12. septembar.
FOTO, VIDEO: Benksijev mural kako sudija tuče čekićem demonstranta uklonjen sa suda u Londonu
11.09.2025.•
3
Benksijevo umetničko delo na zidu suda u Londonu - sudija tuče demonstranta, moralo je da nestane.
Na današnji dan: Teroristi srušili kule bliznakinje, ubijen Aljende, Bitlsi snimili prvi singl
11.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 11. septembar.
Na današnji dan: Umro Rade Marković, prestala da postoji Austrougarska, Kvisling osuđen na smrt
10.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 10. septembar.
Na današnji dan: Rođeni Tolstoj i Joakim Vujić, preminuli Malarme, Lotre i Mao Cedung
09.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 9. septembar.
Na današnji dan: Visarion Pavlović otvorio školu u Novom Sadu, počela opsada Lenjingrada, umra Elizabeta II
08.09.2025.•
0
Donosimo vam kratak pregled šta se dogodilo na današnji dan, 8. septembar, u Srbiji i svetu.
Violina Alberta Ajnštajna ide na aukciju: Očekuje se da će biti prodata za 350.000 evra
07.09.2025.•
0
Prva violina naučnika Alberta Ajnštajna, koju je bio primoran da sakrije od nacista, naći će se na aukciji u Velikoj Britaniji za 300.000 funti (oko 345.800 evra).
Ometanje GPS-a aviona se sve češće dešava: Kako to funkcioniše?
07.09.2025.•
0
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen letela je u Bugarsku kada je GPS sistem njenog aviona ometen u operaciji za koju se sumnja na Rusiju, primoravajući pilote da se oslanjaju na rezervnu navigaciju.
Na današnji dan: Rođena kraljica Elizabeta, zarobljen Kapetan Koča, prvi put SAD nazvane "Ujka Sem"
07.09.2025.•
1
Donosimo vam kratak pregled šta se dogodilo na današnji dan, 7. septembra, u Srbiji i svetu.
Na današnji dan: Umrli Pavaroti, Kurosava i Belmondo, Lenjingradu vraćen naziv Sankt Peterburg
06.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 6. septembar.
Na današnji dan: Ubijeno 11 izraelskih sportista na OI u Minhenu, umrla Majka Tereza
05.09.2025.•
2
Pregled dešavanja na današnji dan, 5. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar